Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hatalı bilirkişi raporları nedeniyle dava değerinin artırılamaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2018, 08:55   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan Hatalı bilirkişi raporları nedeniyle dava değerinin artırılamaması

Merhaba

Açtığım bir işçilik davasında dosyamız bilirkişi kişi incelemesine gönderildi. Bir kısım hatalar mevcuttu ancak hakim kök rapor gibi değil kendi istediği ve Yargıtay ın kararlarından tamamen farklı yönde bir rapor hazırlamasını bilirkişiden istedi.

Benzer 40'a yakın davamız devam ediyor ve hepsi aynı yönde hesaplamalar yapıyor ancak dediğim gibi hakim "kesinlikle ben Yargıtay'a katılmıyorum, benim görüşüm bu" diyor ve kendi talebine göre hazırlanan rapora göre karar vermeye hazırlanıyor.

En son celse de tekrar talebimiz gibi rapor alınmasını talep edince tahkikatı bitirmeye hazırlandı ben henüz dava değerini artırmadan. Dava değerini henüz arttırmadığımızı belirtince de , "ben Yargıtay'ın belirsiz alacak davası tanımına da katılmıyorum bu davalar kısmi dava ancak ıslah yapabilirsiniz " dedi bu kez.

Yargıtay'ın yerleşmiş içtihatları doğrultusunda bir rapor alınamadı. İşçinin alacağını kendim benzer dosyalardan hesaplamaya çalışsam muhakkak bir eksik fazla çıkacak. Bu kez karşı tarafa vekalet ücreti doğacak.

Islah etmeyip istinafta bozulmasını ve yeni rapor alınmasını beklesem acaba dava değerim şuan 300 TL olduğu için karar kesin nitelikte olup istinafa bile gönderemeyecek miyim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar
Old 17-09-2018, 13:37   #2
araz34

Yazdıklarınızı şaşkınlıkla okudum meslektaşım.

Nerede adil yargılanma hakkı? Mahkemelerin bağımsızlığı? Hukuk devleti? Kanun önünde eşitlik nerede?

Burada bilirkişinin hakim tarafından açıkça yönlendirilmesi söz konusu. Neden hakimin reddi yoluna gitmeyi düşünmüyorsunuz? Bilindiği üzere HMK madde 36/1- Hâkimin tarafsızlığından şüpheyi gerektiren önemli bir sebebin bulunması hâlinde, taraflardan biri hâkimi reddedebileceği gibi hâkim de bizzat çekilebilir.

Aleyhe sonuç çıkarsa sonrasında müvekkilinize izah etmesi zor olur, hakimin reddi müessesesini müvekkiliniz ile istişare edip o yola başvurmanızı öneririm.
Old 18-09-2018, 09:25   #3
para_doks

dava değeri istinaf sınırının altında. öncelikle bu sınırı gözönünde bulundurarak ıslah işleminizi yapın. dilekçenizde artırma ve ek dava açma hakkınızı saklı tutun. hatta bana sorarsanız tahmini olarak temyiz sınırının üzerindeyse müvekkilinizin alacağı temyiz sınırını da dikkate alarak ıslah edin. Islah ek dava açma hakkınızı ortadan kaldırmaz.

Bu aradan artırma talebiniz ve Hakimin ıslah edin yönündeki beyanları tutanağa geçti ise bunu şikayet için kullanabileceğiniz gibi HGK kararlarını da sunarak bir artırma dilekçesi sunabilirsiniz. Artırma dilekçenizin reddi halinde ıslah edin ve üst Mahkemeye başvurun.

Ben olsam bu yolu denerdim. Çünkü sınırın altında kalır ise hukuki yolları tüketemeyeceksiniz. Hadi zorlama ile tutanağa da geçti ise belki incelemeyi yaptırabilirsiniz. Tabi sınırın altında diye ek karar verecek Mahkeme, siz o kararı istinafa götüreceksiniz. Şayet daire uygun bulursa bu kez incelemeyi yapacak. Riskli bir yol olduğunu düşünüyorum.

Son aşamada Anayasa Mahkemesine başvurarak adil yargılanma hakkının ihlaline dayanarak dava açabilirsiniz. Tabi bunu ispatınız da yine sözünü ettiğim tutanak içeriği veya artırma dilekçenizin reddi olabilir.

Diye düşünmekteyim. Kolaylıklar diliyorum. Maalesef bu tür uygulamalara sıkça rastlamaktayız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi