Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürünün Red Kararı Hakkında

Yanıt
Old 16-08-2011, 11:42   #31
kezzy

Alıntı:
Yazan tiryakim
sayın kezzy kararı eklermisiniz siteye

Fırsat bulduğumda tabiki eklerim
Old 08-09-2011, 13:25   #32
kezzy

Sayın meslektaşların kararı eklemek konusunda geciktim çünkü karar taracıydan PDF Formatında tarandığından forumlara nasıl ekleyebilirim bilmiyorum
Old 08-09-2011, 15:47   #34
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan kezzy
İlgili karara aşağıdaki linkten ulaşabililir. Saygılarımla

http://c1109.hizliresim.com/11/9/8/10403.jpg
Paylaşım için teşekkür ederim. Gerekçede, İİK 278'e dayalı bir talep olduğu belirtilmediği için icra müdürünün talebi anlayamamasının normal olduğuna atıfta bulunulmuş. Ancak bulunulan talebin amacına uygun bir karar olması yönüyle maksat hasıl olmuş. Ko lay gelsin.
Old 08-09-2011, 15:57   #35
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Paylaşım için teşekkür ederim. Gerekçede, İİK 278'e dayalı bir talep olduğu belirtilmediği için icra müdürünün talebi anlayamamasının normal olduğuna atıfta bulunulmuş. Ancak bulunulan talebin amacına uygun bir karar olması yönüyle maksat hasıl olmuş. Ko lay gelsin.

Olsun Engin Bey olsun, yine de başarılı bir çalışma olmuş.

Yalnız şunu da söylemek isterim: İİK.m.278 zikredilse dahi talebin kabul edileceği hususu şüphelidir...

Hakim, biraz da amiri olduğu müdürü, gerekçede hafiften gözeterekten, karar vermiş kanımca..

Saygılar.
Old 08-09-2011, 16:17   #36
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
...İİK.m.278 zikredilse dahi talebin kabul edileceği hususu şüphelidir...

Hakim, biraz da amiri olduğu müdürü, gerekçede hafiften gözeterekten, karar vermiş kanımca..
Çok doğru
Old 08-09-2011, 16:21   #37
eser_29

Şikayet'te, kabul olmasına rağmen avukatlara niye vekalet ücretine hükmedilmez ? Hukuki gerekçesi nedir ?

Harç konusunu da aynı şekilde merak ediyorum.
Old 08-09-2011, 16:29   #38
kezzy

Alıntı:
Yazan eser_29
Şikayet'te, kabul olmasına rağmen avukatlara niye vekalet ücretine hükmedilmez ? Hukuki gerekçesi nedir ?

Vekalet ücretine hükmedilirse tahsili kimden yapılacak sayın meslaktaşım
Old 08-09-2011, 16:32   #39
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan eser_29

Şikayet, tipik bir dava değildir. Dosya borçlusu dosyada "taraf" değildir. Davacı ve davalı şeklinde kullanılan tabirler icra hukukuna özgü şikayetlerde teknik açıdan doğru değildir.
Dolayısıyla, aleyhine vekalet ücretine hükmedilecek, genel usulde olduğu gibi, iki taraf esasına dayalı bir yargılama yoktur. Sebebi bu olabilir.

Ancak, bu konuda genelgeçer bir uygulama olmadığını, kimi zaman şikayetlerde de vekalet ücretine hükmeden mahkemeler olduğunu da biliyoruz.

Saygılarımla.
Old 09-09-2011, 08:09   #40
eser_29

Alıntı:
Yazan kezzy

Haciz tutanağında haciz adresinin gecekondu olduğu, camdan bakıldığında müştemilatın boş olduğu ve hacze kabil mal bulunmadığı yazan memur ve bu tutanağı "Hacze Kabil Mal Yok" hükmü açısından yeterli bulmayan ve tekrar adrese hacze gidilmesini isteyen icra müdür yardımcısı arasında bende mütereddit kaldım. Sizce kim olmalı değerli meslektaşım ?
Old 09-09-2011, 08:12   #41
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Şikayet, tipik bir dava değildir. Dosya borçlusu dosyada "taraf" değildir. Davacı ve davalı şeklinde kullanılan tabirler icra hukukuna özgü şikayetlerde teknik açıdan doğru değildir.
Dolayısıyla, aleyhine vekalet ücretine hükmedilecek, genel usulde olduğu gibi, iki taraf esasına dayalı bir yargılama yoktur. Sebebi bu olabilir.

Ancak, bu konuda genelgeçer bir uygulama olmadığını, kimi zaman şikayetlerde de vekalet ücretine hükmeden mahkemeler olduğunu da biliyoruz.

Saygılarımla.

Peki bu konuda Yargıtay kararı yok mudur ? Ben "kural" olarak işin durumunu bilmemekle birlikte avukatın bu meseleye dair bir emek sarfetmesi nedeni ile ve söz konusu şikayet nedeni ile hakkaniyet gereği vekalet ücreti verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Zira kimi şikayetler var ki artniyetli bir işleme karşı olduğu aşikar. Dolayısı ile her olayda olmasa dahi bir kısım şikayetlerde vekalet ücretine hükmedilmeli diye düşünüyorum.
Old 09-09-2011, 08:35   #42
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan eser_29
Peki bu konuda Yargıtay kararı yok mudur ? Ben "kural" olarak işin durumunu bilmemekle birlikte avukatın bu meseleye dair bir emek sarfetmesi nedeni ile ve söz konusu şikayet nedeni ile hakkaniyet gereği vekalet ücreti verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Zira kimi şikayetler var ki artniyetli bir işleme karşı olduğu aşikar. Dolayısı ile her olayda olmasa dahi bir kısım şikayetlerde vekalet ücretine hükmedilmeli diye düşünüyorum.

Sayın eser_29, bu konuda sayısız Yargıtay içtihadı vardır, site içinde ve dışında incelerseniz rahatlıkla bulabileceksiniz...
Saygılar.
Old 09-09-2011, 17:51   #43
eser_29

Alıntı:
Yazan kezzy

Benim vekalet ücreti veya mahkeme harç masrafına dair talebim-beklentim sinekten yağ çıkarma anlayışının ürünü olmayıp hakkaniyet gereğidir. Şöyle ki bir talebe; vekalet sahibi avukatın imzası olmasına rağmen yetki belgesinde baro pulu ve suret harcı olmadığı iddiası ile eksikliğin tamamlanmasını isteyen kişi bu kararından ötürü herhangi bir cezai veya idari yaptırıma uğramayacak mı?
Old 10-09-2011, 10:09   #44
kezzy

Alıntı:
Yazan eser_29

Sayın meslektaşım artniyetli olduğuna inandığınız memur hakkında adalet bakanlığı ve cumhuriyet başsavcılığına şikatette bulunabilirsiniz.
Ancak adı üzerinde memur "muamelesini" şikayet işlemlerinde, memur dosyada taraf değildir, memuru şikayette etmiyoruz. Sadece yapılan "işlemin-kararın" yanlış olduğu ve düzeltilmesi yönünde talep hazırlıyoruz, bu açıdan bakıldığında memur muamalesini şikayet Sayın Güntay'ın dediği gibi tipik dava kabul edilmeyecektir ve diğer davalarda olduğu gibi vekalet ücretine hükmedilmemesi hukuka aykırı değildir.
Saygılarımla
Old 10-09-2011, 10:16   #45
kezzy

Alıntı:
Yazan eser_29
Benim vekalet ücreti veya mahkeme harç masrafına dair talebim-beklentim sinekten yağ çıkarma anlayışının ürünü olmayıp hakkaniyet gereğidir. Şöyle ki bir talebe; vekalet sahibi avukatın imzası olmasına rağmen yetki belgesinde baro pulu ve suret harcı olmadığı iddiası ile eksikliğin tamamlanmasını isteyen kişi bu kararından ötürü herhangi bir cezai veya idari yaptırıma uğramayacak mı?

Belirtilen eksikliğin tamamlanması kararında da ben herhangibir usulsüzlük göremedim zira baro pulu ve suret harcı olmayan yetki belgeleri usulüne uygun değildir,işlemin yapılmayacağı yönünde de bir karar verilmemiş eksikliğin giderilmesi denilmiş ise; memur, nasıl idari ve cezai yaptırımla karşı karşıya bırakılabilir?
Old 10-09-2011, 11:12   #46
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kezzy
Ancak adı üzerinde memur "muamelesini" şikayet işlemlerinde, memur dosyada taraf değildir, memuru şikayette etmiyoruz. Sadece yapılan "işlemin-kararın" yanlış olduğu ve düzeltilmesi yönünde talep hazırlıyoruz, bu açıdan bakıldığında memur muamalesini şikayet Sayın Güntay'ın dediği gibia tipik dava kabul edilmeyecektir ve diğer davalarda olduğu gibi vekalet ücretine hükmedilmemesi hukuka aykırı değildir.
Saygılarımla

Peki, "sıra cetveline itiraz" da teknik olarak "memur muamelesini şikayet" değil midir? O zaman neden onlarda vekalet ücretine hükmedilir, buradaki şikayetten ne farkı var? Ayrıca yargılama giderleri neden şikayet eden üzerinde bırakılır? Madem devletin memurunun yaptığı yanlış işlem şikayet edilmiş ve haklılığınıza karar verilmiş, en azından harcın iade edilmesi daha adil olmaz mı?

Alıntı:
Yazan kezzy
Belirtilen eksikliğin tamamlanması kararında da ben herhangibir usulsüzlük göremedim zira baro pulu ve suret harcı olmayan yetki belgeleri usulüne uygun değildir,işlemin yapılmayacağı yönünde de bir karar verilmemiş eksikliğin giderilmesi denilmiş ise; memur, nasıl idari ve cezai yaptırımla karşı karşıya bırakılabilir?

Yetki belgesine suret harcı ödenmesi gerektiğini de nereden çıkardınız? Yetki belgesi, vekaletname sureti değildir ki, suret harcı ödensin. Bu konu şu forumda tartışılmıştı: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9721
Old 10-09-2011, 13:55   #47
eser_29

Alıntı:
Yazan kezzy

Dosyada talebi, vekaleti olan avukat açıyor. Yetki belgesinde baro pulu'nun olup-olmamasının bu açıdan ne anlamı var ? Vekalet suretinde baro pulu bulunmakta lakin müdür yardımcısı yetki belgesine baro pulu istiyor.

Sayın Aladağ; ben aynı şekilde takiple birlikte verilmiş yetki belgesine de baro pulu isteyip harçlandırmak isteyen müdür yardımcısının işlemini şikayet ettim lakin hakime hanım talebimi reddetti. Sebebini sorduğumda; hanımefendi vekalet belgesinin harçlandırılması ve baro pulu eklenmesi şeklinde davayı anladığını söyledi. Temyiz edeceğimi söylediğimde ise "sicil" meselesini gündeme getirip söz konusu icra dairesini şifahi olarak konu için uyaracağını söyletmekle yetindi.
Old 10-09-2011, 14:12   #48
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Dosyada talebi, vekaleti olan avukat açıyor. Yetki belgesinde baro pulu'nun olup-olmamasının bu açıdan ne anlamı var ? Vekalet suretinde baro pulu bulunmakta lakin müdür yardımcısı yetki belgesine baro pulu istiyor.

Sayın Aladağ; ben aynı şekilde takiple birlikte verilmiş yetki belgesine de baro pulu isteyip harçlandırmak isteyen müdür yardımcısının işlemini şikayet ettim lakin hakime hanım talebimi reddetti. Sebebini sorduğumda; hanımefendi vekalet belgesinin harçlandırılması ve baro pulu eklenmesi şeklinde davayı anladığını söyledi. Temyiz edeceğimi söylediğimde ise "sicil" meselesini gündeme getirip söz konusu icra dairesini şifahi olarak konu için uyaracağını söyletmekle yetindi.

Yetki belgesi harçlandırılmaz ama baro pulu yapıştırılır.
Old 10-09-2011, 15:06   #49
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Takip açılır iken yahut dava dilekçesi verilir iken vekalet ile birlikte sunulan yetki belgesine baro pulu yapıştırılır mı ? Hiç sanmıyorum.
Old 10-09-2011, 15:23   #51
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Takip açılır iken yahut dava dilekçesi verilir iken vekalet ile birlikte sunulan yetki belgesine baro pulu yapıştırılır mı ? Hiç sanmıyorum.

Siz sanmıyorsunuz, ben eminim.
THS'de arama yapar ya da TBB Staj Kredi Yönetmeliği'ne bakarsanız zorunlu olduğunu görebilirsiniz.
Old 10-09-2011, 16:41   #52
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siz sanmıyorsunuz, ben eminim.
THS'de arama yapar ya da TBB Staj Kredi Yönetmeliği'ne bakarsanız zorunlu olduğunu görebilirsiniz.

Barolar Birliği'nin Genelgesi:

Alıntı:
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Ankara, 26/06/2001

BARO BAŞKANLIĞI
...................................

GENELGE 2001/8

1136 Sayılı Kanuna 4667 sayılı Kanunla eklenen 56. maddesi "Avukatlar veya Avukatlık Ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir" hükmünü içermektedir.

Yönetim Kurulumuzun 22.06.2001 tarih ve 176-3 sayılı kararı ile tüm barolarımız için örnek oluşturacak "Yetki Belgesi" ekte sunulmuştur. Bu belge vekaletname hükmünde olması sebebiyle 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 27. maddesi gereğince "Vekalet Pulu" yapıştırılması zorunludur.

Yetki Belgesi; vekaletname örneği ile birlikte sunuluyorsa, ayrıca bu vekalete pul ypıştırılması dayanak olması nedeni ile zorunlu değildir.

Saygılarımla.

Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Av. Özdemir Özok
(İMZA)
Old 10-09-2011, 17:29   #53
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Barolar Birliği'nin Genelgesi:

Eee... Genelge de benim dediğimi diyor zaten.
Old 11-09-2011, 02:42   #54
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Sayın Aladağ;
İstanbul G.Osmanpaşa İcra Müdürlüklerine müfettiş gelmiş ve yetki belgelerine harç kesilecek demiş. Şimdi mutlaka vekalet suret harcı kesiyorlar.
Bu müfettiş Yalova'yada gelirse o zaman sizde yetki belgelerine vekalet suret harcı ödemek zorunda kalırsınız.

Başka bir konu da i.i.k. 144 e göre kısmi ödeme varsa evrak aslını kasadan alamamak. Talepte bulundum; şu kadar TL kısmi ödeme aldık. Dosya da zaten 2 yıldan beri işlem yok. Dosya düşmüştür dedim.
Buna rağmen feragat harcının tamamını aldı. İcra Müdür yardımcısının gerekçesi ise ; müfettişlerin feragat harcının tamamını almadan evrak aslını vermeyin demesiymiş.
Müfettişler kendi uygulamaları ile Yasanın üzerine çıkıyorlar. Maksat maaş aldıkları Devletimize kazandırmak olduğunu düşünüyorum.
Old 11-09-2011, 09:06   #55
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Sayın Aladağ;
İstanbul G.Osmanpaşa İcra Müdürlüklerine müfettiş gelmiş ve yetki belgelerine harç kesilecek demiş. Şimdi mutlaka vekalet suret harcı kesiyorlar.
Bu müfettiş Yalova'yada gelirse o zaman sizde yetki belgelerine vekalet suret harcı ödemek zorunda kalırsınız.

Buyursun gelsin.

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Başka bir konu da i.i.k. 144 e göre kısmi ödeme varsa evrak aslını kasadan alamamak. Talepte bulundum; şu kadar TL kısmi ödeme aldık. Dosya da zaten 2 yıldan beri işlem yok. Dosya düşmüştür dedim.
Buna rağmen feragat harcının tamamını aldı. İcra Müdür yardımcısının gerekçesi ise ; müfettişlerin feragat harcının tamamını almadan evrak aslını vermeyin demesiymiş.
Müfettişler kendi uygulamaları ile Yasanın üzerine çıkıyorlar. Maksat maaş aldıkları Devletimize kazandırmak olduğunu düşünüyorum.

Bu uygulamada yanlış olan ne? Feragat harcı, takip tutarı üzerinden alınır. Dosyanın düşmüş olması durumu değiştirmez.
Old 11-09-2011, 10:10   #56
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Buyursun gelsin.

Bu uygulamada yanlış olan ne? Feragat harcı, takip tutarı üzerinden alınır. Dosyanın düşmüş olması durumu değiştirmez.

Sanırım ben tam anlatamadım.
Ben dosyaya talep açtım. Dosyada X TL tahsilat yaptık. Kalanı tahsil edemedik. İ.İ.K. 144 uyarınca evrak aslı tarafımıza verilsin dedim.
İcra müdürü benden tahsil edilen X TL nin tahsil harcını alacağı yerde dosyanın tamamı için feragat harcı aldı.
Yani i.i.k 144 ü uygulamadı. Gerekçe olarakta müfettişlerin direktiflerini gösterdi. Hatta merciye gitsen kararımı iptal ettirebilirsin dedi.
Old 11-09-2011, 10:32   #57
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Sanırım ben tam anlatamadım.
Ben dosyaya talep açtım. Dosyada X TL tahsilat yaptık. Kalanı tahsil edemedik. İ.İ.K. 144 uyarınca evrak aslı tarafımıza verilsin dedim.
İcra müdürü benden tahsil edilen X TL nin tahsil harcını alacağı yerde dosyanın tamamı için feragat harcı aldı.
Yani i.i.k 144 ü uygulamadı. Gerekçe olarakta müfettişlerin direktiflerini gösterdi. Hatta merciye gitsen kararımı iptal ettirebilirsin dedi.

Yani size göre tahsil ettiğinizi beyan ettiğiniz bir tutar olmasaydı, hiç harç alınmaması mı gerekir?

Yasa öyle demiyor.

Alıntı:
Yazan Harçlar Kanunu 23
İCRA TAKİBİNDEN VAZGEÇME :
MADDE 23. Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zabıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır.

Sonuç olarak, takip tutarı üzerinden feragat harcı alınması doğrudur.
Old 11-09-2011, 15:50   #58
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yani size göre tahsil ettiğinizi beyan ettiğiniz bir tutar olmasaydı, hiç harç alınmaması mı gerekir?

Yasa öyle demiyor.

Sonuç olarak, takip tutarı üzerinden feragat harcı alınması doğrudur.

İİK 144/2 ye istinaden senedin iadesi ile ilgili yargıtay kararı başlığıyla açılmış olan bölümde sözkonusu yargıtay kararından,
Özet: Takipten feragat etmeyerek, sadece «kısmî ödeme nedeniyle İİK. 144/II uyarınca işlem yapılarak dosyanın işlemden kaldırılmasını» istemiş olan alacaklıdan Harçlar Kanununun 23. maddesine göre «feragat haczi» alınamayacağı— Alacaklı takip talebinden feragat etmemiş, «sadece kısmi ödeme sebebiyle İİK’nun 144/2. maddesi uyarınca işlem yapılarak dosyanın işlemden kaldırılmasını» talep etmiştir. Bu durumda vazgeçme söz konusu olmadığından, Harçlar Kanununun 23. maddesinin uygulanması yerinde değildir. Tahsil harcı, tahsil edilen miktar üzerinden tahakkuk ettirileceğinden, icra müdürünün işleminde hata bulunmamaktadır. Mercice «şikayetin kabulüne» karar vermek gerekirken, yazılı gerekçe ile reddine karar vermek isabetsizdir. 12. HD. 9.10.2000 T. E: 13811, K: 14602 []

İ.İ.K. 144.maddesine göre ben X TL tahsilat yaptım,kalanını tahsil edemedim diye talepte bulunrsam yasa maddesine ve yargıtay içtihatlarına göre icra müdürü beyan ettiğim tahsilatın harcını almakla; evrak aslını tarafıma vereceğine böyle yapmayıp; takip tutarının tamamı üzerinen feragat harcı almıştır.
Ancak ben takipten feragat etmiyorum sadece evrak aslını almak istiyorum.
Yukarıdaki yargıtay kararına göre de benim beyan ettiğim haricen tahsilatın harcını ödeyerek evrak aslını almam gerekirse de; icra müdür yardımcısı müfettişlerin direktifleri doğrultusunda dosyanın tamamı üzerinden benden feragat harcı almıştır.
Bana göre icra müdürünün bu uygulaması hukuka aykırıdır.
Hatta bana merciye gitsen kazanırsın ancak müfettişler bu yönde işlem yapmamızı istiyor demiştir.
Ayrıntılı bilgi için
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19657
Old 12-09-2011, 10:04   #59
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eee... Genelge de benim dediğimi diyor zaten.

[quote] Yetki Belgesi; vekaletname örneği ile birlikte sunuluyorsa, ayrıca bu vekalete pul ypıştırılması dayanak olması nedeni ile zorunlu değildir. [/QUOTE]

Sayın Aladağ; genelgeye göre "vekalet örneği ile birlikte sunulan yetki belgesine" baro pulu yapıştırmak zorunlu değildir. Siz ise aksini iddia ediyorsunuz. Genelge sizin dediğinizi demiyor.
Old 12-09-2011, 11:20   #60
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Yetki Belgesi; vekaletname örneği ile birlikte sunuluyorsa, ayrıca bu vekalete pul ypıştırılması dayanak olması nedeni ile zorunlu değildir. [/

Sayın Aladağ; genelgeye göre "vekalet örneği ile birlikte sunulan yetki belgesine" baro pulu yapıştırmak zorunlu değildir. Siz ise aksini iddia ediyorsunuz. Genelge sizin dediğinizi demiyor.

Sayın eser_29,
Koyu kırmızı yazdığınız halde neden yanlış okuyorsunuz?
Yetki belgesi ile sunulan dayanak vekaletnameye baro pulu yapıştırılmaz diyor genelge; yetki belgesine yapıştırılmaz demiyor. Lütfen bir daha okuyunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi