Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 07-08-2007, 13:17   #151
av.ozancelik

bence fakültelerde okutulan en gereksiz derslerden birisi roma hukukudur...hukuk sürekli kendini yenileyen geliştiren ve güncelleştiren bir alandır...mesela elektronik imza var şimdilerde sizce roma bilsek bu konu için yeterli olurmu...
Old 07-08-2007, 14:05   #152
eyucel

Kitap

Arkadaşlar sizi bilmem ama bizim Borçlar Hukuku dersine giren hocamız aynı zamanda Roma Hukuku prof.u olunca bizim iş istersen öğrenme demeye kaldı.Ertesi sene borçlar hukukunda da haliyle karşımıza çok çıktı..

Derslerin gereksizliğine girersek Türk hukuk tarihinin günümüze ne yararı var? Orda da bir sürü eski türkçe kelime ezberledik hangisi aklımızda kaldı??

Ama herşeyden önemlisi Roma hukukunda Türk hukukunun nasıl doğduğunun temeli yatıyor..Böylesine önemli bir ders nasıl 1 döneme sığdırılır? Her derste en az 20 sayfa geçmemize rağmen sene sonuna yetişmedi.. Biz mi farklı işledik acaba?

Her neyse ne demişler geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez..Bize de geçmişimizi öğrenmek düşüyor!!
Old 07-08-2007, 23:29   #153
ÇAĞLA

Arkadaşlar ben hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim(1. sınıf yeni bitti ) Tartışılan konuda;Roma hukuku gereklimi,gereksizmi,temel için gerekli veya değil konularından çok ilgilendiğim ve asıl dikkatimi çeken konu bir başka nokta.Daha yeni 1. sınıfı bittirdiğim için bu dersin ileride bana yararı olup olmayacağı hakkında yorum yapmam bence oldukça soyut olur.Ve yapılanlan yorunlar hakkında fikir yürütmemde bence bir okdar anlamsız şuaiçin! Fakat okuduğum maillerde dikkatimi çeken başka nokta bu dersin ileride yavaş yavaş unutulacağı yönünde idi.Tabiki insan beyni verilen tüm bilgilerin hepsini aynen saklayamaz.Fakat bilgiler aynen kalmasada,hani farkında olmadan hatırlarız bazı bilgileri.Aslında yerleşmiştir bu bilgiler ve ezberden farklıdır.İşte ileride bu ders hakkında acaba genel olarak yerleşmiş bilgilermi kalıcak yoksa tamamen unutulup gidicekmi?Bu fikir fazlasıyla aklımı karıştırdı açıkcası!!!!Yani unutuluyormu bu ders ileride genel olarak!!
Old 08-08-2007, 11:23   #154
Armağan Konyalı

Sayın Çağla

Bir bilgiyi edindikten sonra unutmaktan korkmayın. O bilgi zihninizdeki etkisini sürdürecektir.

İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası unutulmaz. Ama diğer kıtaları unutulmuştur. Unutulmuştur ama o kıtalar okunduğunda edinilen duygular, düşünceler aklımızda yer etmiştir. Artık özgürlükten yana oluruz; özgürlüğü severiz; özgürlük için ölümü bile göze almaya hazırız. Bu duygu ve düşünceler aklımızda olduğu sürece hızlı yaşamımız içinde ilk iki kıta bize yeterli olur. İstiklal Marşı'nın gerisini unutsak da özgürlüğü hiç unutmayız.

Roma Hukuku’nun Latince kavramları da unutulur. 12 Levha Kanunu’nu kimse hatırlamaz. Ama bütün bunlar öğrenilirken edinilen adalet duygusu ve hukuk anlayışı ömür boyu kalıcıdır.

Saygılarımla
Old 08-08-2007, 16:13   #155
ÇAĞLA

Sayın Av. Armağan Konyalı öncelilkle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Bu enazından rahatlatıcı bir bilgi oldu benim için.Yoksa bir an için kendimi boşa kürek çeken bir sporcu gibi hissetmiştim.Tabiki ders içerisinde öğrendiğimiz latince terimleri unutmamız mutlak olabilir.Ama genel olarak bilinmesi farklı bir şey.

Saygılarımla
Old 08-08-2007, 19:06   #156
öğ.dilek

merhaba arkadaşlar
birinci sınıfı bitirdim ve sadece roma hukuku desini veremedim belki de bu yüzden tarafsız olamıyorum ama bu dersin gereksiz olduğu kanısındayım.modern hukukun temelini oluşturuyor ancak büyük bir kısma günümüz şartlarına uymamaktadır.ayrıca okullarımızda günümüz hukuku üzerinde fazlaca durulmaktadır.bu açıdan gereksiz buluyorum.
saygılarımla...
Old 08-08-2007, 20:52   #157
Merve Arslan

Çağdaş hukukumuzun temelini oluşturan bu dersin gereksiz olduğu düşüncesine katılmıyorum. Belki bütün kavramların latincesini öğrenmek zahmetli ve gereksizmiş gibi görünebilir ama bu dersi gereksiz statüsüne sokmamalı bence. Özellikle bu dersi İtalya cumhurbaşkanı tarafından sovalyelik nişanı verilen Özcan Karadeniz Çelebican hocamdan almış olduktan sonra ben bunu düşünemem
Old 09-08-2007, 12:42   #158
m.anıl

Bu tatrtışmayı açan arkadaşımızın henüz 1.sınıfta olması nedeniyle bu konuyu açmasını olağan buluyorum.Roma Hukuku dersinin önemini 2.sınıfta Borçlar hukukunda anlayacak ve bizim borçlar hukukumuzun ne kadar benzediğini ve temelini oluşturduğunu görecek.Latince konusunda ki eleştirilere katılamayacağım çünkü biz latince kelimeleri çok genel olduğu sürece kullandık onun içinde fazla zorlanmadım.Roma dersi başta sıkıcı geçsede daha sonra borçlar ve eşya hukuk kısmına geçtiğimizde baya zevkli olduğu kanısındayım aynı zamanda yararlı..Bence arkadaşlar not kaygısı dışında öğrenme kaygısında olurlarsa daha faydalı olcak.Onun içinde Roma dersi zor diye bu dersi gereksiz ilan etmeye gerek yok
Old 10-08-2007, 17:20   #159
üye13144

sanırım çok üstün körü geçildiği için gereksiz diye düşünen arkadaşlar var ama modern hukuka temel oluşturması açısında bence okutulmasında fayda olan bir ders en azından çoğu kavram ve özelliğin nerden çıktığını öğreniyoruz.
Old 15-08-2007, 01:54   #160
Beşir Özbek

Varsayılan Roma Hukukunun Önemi!

Daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm için Prof.Dr. Bülent Tahiroğlu ve Prof.Dr.Belgin Erdoğmuş'a ait Roma Hukuku Dersleri kitabının önsözünden bazı kısımları sizlerle paylaşmak istedim...

Roma Hukukunun Önemi!
Roma Hukuku özellikle Avrupa ülkelerinin hukuk sistemlerinin temelinde bulunan hukuktur, iktibas ettiğimiz Kara Avrupası konuları ve Avrupa kültür çevresinde görülmüş ve yüzyıllar sürmüş olan bir gelişim sürecinde ortaya çıkmıştır. Roma Hukuku eğitiminin amacı, Roma'dan gelen hukuk kurumlarının gelişmesini açıklamaktır. Konumuz, Kara Avrupası ve bizim hukuk sistemimizin kaynağını oluştuşturan Roma Hukuk kurumlarının nasıl doğduğunu, geliştiğini, değişen toplumun yeni ihtiyaçlarını karşılamak için gerektiği zaman nasıl değiştirildiklerini, modern hukukların kökenini nasıl meydana getirdiğini, bazen ise, yüzyıllar boyunca, nasıl yürürlükten kalktıklarını göstermek olacaktır. Hukuk tarihi eğitimi, uygarlıkların gelişmesine, çağdaş hukuk kuramlarının gerçek yerinin belirlenmesi için vazgeçilmez ve zorunlu bir yere sahiptir. Ancak bu şekilde, hukuk kavramlarının nereden geldikleri ve hangi hukuk sistemine bağlandıkları bilinir. Bir makineden farklı olarak hukuk kavramlarının sadece yazıcısı olmaktan kurtulunur.
Roma Hukukunun başka bir açıdan önemi, hukukun başlangıcı olarak, insanların düşüncesine yön veren, olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisini kuran bir bilim dalı olmasıdır.
Bu açıklama dikkate alınırsa günümüz hukuklarının gereği gibi anlaşılabilmesi ve özümsenebilmesinin Roma Hukuku öğrenimi ile mümkün hale geleceği ortaya çıkar. Hukuk ilmi pozitif hukuk, hukuk tarihi ve hukuk felsefesinden oluşan üçlüden meydana gelir. Bu üç unsur olmadan hukuk ilmi yapılamaz.

Bunun üzerine bir şey yazmayı gereksiz gördüm ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Old 15-08-2007, 10:25   #161
oguzhand0

Sayın Özbek açıklamanız için teşekkür ederim.
Ancak hocalar; THT içinde benzer açıklamalarda bulunuyorular. Ancak ben bundan 4-5 asır önce ölmüş birinin mirasını taksim etmekte gözle görülebilir bir yarar görmüyorum..

SAYGILARIMLA
Old 15-08-2007, 11:31   #162
Beşir Özbek

Sayın Dayar,
Bu konuda size katılıyorum, fakat burada benim belirtmek istediğim dersin nekadar gerekli olduğu. Eğer eğitim sistemi ve dersin işleniş tarzı açısından konuyu ele alacak olursak birçok eksiklik ortaya çıkacağı aşikardır. Ayrıca kanaatimce bu eksiklik tüm hukuk dersleri açısından söz konusudur. Zaten Roma Hukukunun önemini tam olarak kavrayamamamızda eğitimdeki bu eksikliklerden ileri geliyor bence...
Saygılarımla.
Old 15-08-2007, 16:31   #163
Av.Ufuk Bozoğlu

Hukuk fakültelerinin birinci sınıfı bizleri hukukla tanıştırır.Roma Hukuku kavram ve kurumları ile bu anlamda okutulması gereken bir derstir.
Mezun olduktan sonra bana gerekmiyordu yorumunu yapabilirsiniz ama bunun biraz haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Liseden yeni mezun olmuş ve hukuk nedir diye düşünen bir beyin için Roma Hukuku yardımcı bir kaynaktır.
Saygılarımla...
Old 15-08-2007, 17:26   #164
m.a.günay

Merhaba,
Herhalde hukuk fakültesine başlayıp da "yahu bu roma hukuku da nedir" diyerek hayıflanıp kendi arasında en az bir kere muhabbet konusu yapmayanımız yoktur. Aynı hayıflanmalar iktisat gibi yine mesleki açıdan hukuka yarar sağlamayacağı düşünülen dersler için, hukuk felsefesi gibi felsefî içeriği ağır olan dersler için de söz konusu olmuştur. Ancak bunların bir çoğunun ders yükünün ağırlığına dayanamayıp "bi de bunlarla mı uğraşacağım" düşüncesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ama bizim bir hocamızın iktisat bilmeyen hukukçu olmaz deyişi gibi, hukukun tarihini ve felsefesini bilmeden de hukukçu olunamaz çünkü bunlar hukuk kavramını dolsuran küçük gibi görünen önemli şeyler. Roma hukuku dersleri de bunlar gibi çekirdek konuları içeren bir derstir. Öyle ki hepimizin bildiği gibi roma hukuku bir çok hukuk sistemini etkilemiş köklü bir hukuktur. Şu anda geçerliliği yoktur belki ama ne, nasıl ve nereden gelmiş bu önemlidir. Evet belki ayrıntıya fazla kaçılıyor ama bu da normaldir çünkü roma dersinde verilmesi gereken kavramlar ile ders saatleri eşleşmemekte ve kalan zamanı değerlendirmek için preatorların isimleri ve ne görev yaptıkları gibi konulara da değinilir.Ama gözden kaçırılmamalıdır ki bu her derste yapılan küçün ders hilelerindendir yoksa bir konu nasıl o kadar uzun anlatılabilir? Teorik şeyler kalıptır ve bir yere kadar anlatılabilirler..
Bu konunun dışında bir şey daha söylemeliyim. O da şu;geleceğin hukukçularının ve şu zamanın hukukçularının her konuda hukuk giysisi altında olduklarını hiç bir zaman unutmaması ve ona göre davranması gerekir. Bu şu demek yolda yürürken, otururken, konuşurken,..v.s herkesten daha dikkatli olmaları gerekir. Bunu neden söylüyorum. Melesef bu konuda yanıt yazan bazı arkadaşların birbirlerine "senli-benli" ve haddini aşan ifadeler kullandığını gördüm. İfadelerinizin daha dikkatli olacağını ümit ediyorum.

Saygılarımla.
Old 20-08-2007, 15:58   #165
Av. Hülya Cengiz

roma hukuku dersleri bence de gerekli.aslında sınavına hazırlanırken böyle düşünmüyordum ama bşu an bir büroda çalışıyorum ve gördüüm kadarıyla avukatlarımızın hala işine yarıyor ve ben borçlar hukuku dersi almamama rağmen belli bazı şeyler de olsa yabancı kalmıyorum konuşulanlara...tabi bunun sonucunda gelen takdirler de hoş oluyor.eminim seneye işimi bir hayli kolaylaştıracak!
Old 21-08-2007, 18:53   #166
Mazhar Gökay Altan

Hiç birimiz bu dersi geçene kadar bunu kabullenemesek bile Roma Hukuku hukuk formasyonu açısından kazandırdığı bakış açısı ve aşıladığı adalet duygusu ile kesinlikle gerekli bir derstir.Ama latince deyimlerin ezberlenmesi hususunun abartılmaması gerekiyor.
Old 21-08-2007, 21:16   #167
..Deniz..

roma hukuku günümüz hukuk sistemlerinin temellerini oluşturduğu için okutulması gerektiğini düşünüyorum..ayrıca öğretenine bağlı olarak en zevkli
derslerden birisi olup günümüzde hala Roma hukukundan kalma yasa maddelerinin geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor..
saygılarımla...
Old 22-08-2007, 10:24   #168
öğ.dilek

merhaba roma hukukunun günümüz koşullarında karşımıza çıkıp çıkmadığı kendilerine ne gibi katkıda bulunduğu konusunda mezun olmuş meslektaşlarım beni bilgilendirebilirlerse sevinirim.sonuçta karşımıza çıkanın güncel olaylar olduğunu düşünürsek yüzyıllar öncesinin hukukunun öğrenilmesinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.kölelerin insan sayılmadığı önemsenmediğği bir hukukun günümüzde uygulanır olmadığı açıktır.tabi ki uyan yasalarımız var ancak bunları zaten okulda öğrenmiyor muyuz?adalet duygusundan bahsediliyor adalet duygusu insanlar arasında ayrım yapmamayı eşit muamele yapmayı gerektirir.oysa romada insanlar sınıflara ayrılmışlardır ve hepsi farklı kurallara tabidirler.herhalde buradan çıkarılan adalet duygusu bu olmasa gerek...saygılar
Old 22-08-2007, 12:28   #169
zeynep__

okula ilk basladıgımda roma hukukunun tek kelimesini bile gerekli bulmadım ikinci sınıfa gectiğimde ise aslında kısmen okutulmalı diye düşündüm şuan üçüncü sınıfım ve bu yıl ne düşünürüm bilmiyorum ama geriye adım atmayacagımı biliyorum... ilk bakısta belki çok anlamsız görünebilir ama roma hukuku kısmen hala hayatımızın içinde...
Old 22-08-2007, 13:21   #170
suigeneris_87

merhabalar roma hukukunda okudugumuz kolelerın hukukı statusu mal gıbı alınıp satılmaları falan cok ayrıntılı işlenıyor bunlar gereksız bence ama roma borclar ve esya hukukunun da gereksız oldugunu soyleyemeyız cunku onlar ilerıkı sınıflarda okutulan dersler acısından bır alt yapı nıtelıgını tasıyor
Old 22-08-2007, 14:17   #171
Beşir Özbek

Sayın öğ.dilek,
Roma Hukukunun günümüz Kara Avrupası hukukunun temeli olduğunu heralde sizde biliyorsunuzdur. Siz günümüz hukukuna temel olmuş Roma Hukukunu günümüz hukukuyla karşılaştırıyorsunuz ve eşitlik ve adalet duygusundan yoksun olduğunu söylüyorsunuz. Şuandaki birçok hukuk kavramının ortaya çıktığı Roma Hukukunu kölelik olduğu için adalet ve eşitlikten yoksun olarak nitelendirmek bence pek doğru değil. Hukukun temellendiği, ortaya çıktığı bir sistemi eleştirmek yerine bu kavramları ortaya çıkardıkları için Romalılara teşekkür etmemiz gerekir bence. Yoksa şuandaki Kara Avrupası Hukuku nasıl oluşacaktı ki?
Old 13-09-2007, 19:32   #172
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan zeynep__
okula ilk basladıgımda roma hukukunun tek kelimesini bile gerekli bulmadım ikinci sınıfa gectiğimde ise aslında kısmen okutulmalı diye düşündüm şuan üçüncü sınıfım ve bu yıl ne düşünürüm bilmiyorum ama geriye adım atmayacagımı biliyorum... ilk bakısta belki çok anlamsız görünebilir ama roma hukuku kısmen hala hayatımızın içinde...
Size katılıyorum,
Roma hukuku uygulamacısı olduğumuz pozitif özel hukukun yalın bir ifadesi. Bu temeli almak kuralların ne şekilde nerden geldiğini bilmek kanunları anlamamızı sağlıyor. Roma hukuku ya da hukuk tarihi gereksizdir önermesini kabul etmek hukukçuların hukuk bilmeyenler tarafından kanun ezberleyen kişiler şeklindeki nitelendirilmesini haklı çıkarır. Oysa hukukçu kanun ezberleyen değil kanunu yorumlayandır. Anlamadan nasıl oluştuğunu, tarihini bilmeden kanunları yorumlamak da mümkün değildir diye düşünüyorum. Biz teknisyen değiliz ki yalnızca yaptığımız kadarını bilelim! Keşke tüm hukukçular iyi yetişmiş birer bilim adamı olsalar da dosyalar hukukçu bilirkişilere tevdi edilmese iyi olmaz mı?
Old 15-09-2007, 10:52   #173
white liar

Selçuk üniversitesinde okuyorum ve burda roma hukuku dersi oldukça kapsamlı bir şekilde görülüyor.Değnekle azat etmeden tutunda daha bir çok latince terime kadar..Romanın borçlar huukunu da ayrıca görüyoruz.Bence bu kadar kapsamlı görülmesi gerekli değil.Roma hukuku tabi görülmeli çünkü temeldir ve bu büyük imparatorluğun bu kadar zaman ayakta kalmasının nedenidir ancak bu kadar ayrıntıya yer verilmesinin ve o terimlerin öğrenilmesinin-ki 4.sınıf hiç bir öğrenci o terimleri hatırlamıyor bile- gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Old 16-09-2007, 00:17   #174
Ahmet Turan

Roma hukuk dersi okutulmaldır. Ancak bu kadar ayrıntılı ve kavramlar ezbertilerek olmamalıdır. Daha genel okutulmalıdır diye düşünmüşümdür hep.
Old 16-09-2007, 01:01   #175
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Roma Osmanlı Türkiye

Osmanlı Doğu Roma üzerine Türkiyede Osmanlı Üzerine kurulmuştur. Bu nedenle Hukuk Fakülteleride Latince, Osmanlıca ve Türkçe derslerine yer verilmeli ve çok geniş zaman ayrılmalıdır.
Örnek vermek gerekirse Mersin - Tarsus bölgelerinde kiralar Romadan bugüne halen yıllık olarak ödenmektedir.
Geçmişi bilmeden bugünü anlayamayız bu nedenle Hukuk Tarihi, Hukuk Felsefesi, Hukuk Sosyolojisi, Hukuk Siyaseti vb. dersler ile insan ve toplum psikolojisi, iletişim uzlaştırma tartışma becerisi vb. konularda da özel dersler konulmalıdır.
Roma bize uzak bir sözcük değildir. Bizler Malazgirtte Romalılarla savaştık. Örneğin Erzurum sözcüğünün arzı-rum yani romalıların yaşadığı yer anlamında kullanıldığı söylenir. Bizansı yani doğu romayı biz sona erdirdik. Venediklilerle akdenizde bizler savaştık. İtalyanar tarafından işgal edildik. vb. Yani Roma - Rome - Rum vb. sözcükler bize uzak değildir.
İngilizce, Fransızca vb. bir dilden önce hukukçuların Latince, Osmanlıca ve Türkçe'yi çok iyi konuşabilen ve yazan kişiler olarak yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ancak bunlar tabiiki birer hayalden ibaret.
Öğrenci arkadaşlarıma dersten geçmeleri için küçük bir tiyo vereyim Roma borçlar kısmına özellikle çok çalışın bu konuyu iyi bilirseniz en azından 50 alırsınız.
Old 19-09-2007, 11:06   #176
Av.Nur

Alıntı:
Yazan Av. Ramazan Çakmakcı
Osmanlı Doğu Roma üzerine Türkiyede Osmanlı Üzerine kurulmuştur...
Geçmişi bilmeden bugünü anlayamayız bu nedenle...

Katılıyorum.
Sebepleri, neyin nereden geldiğini, neden gerek duyulduğunu merak etmeyen, araştırmayan bir hukuk öğrencisi de düşünemiyorum.
Old 03-10-2007, 22:13   #177
avukatimabi

romayı iki kez almış biri olarak yazıyorum..4 yıl içinde en zorlandığım derslerden biri o..ama şu anda ona dair hiçbirsey hatırlamıyorum..ben mi unutkanım yoksa
Old 06-10-2007, 03:07   #178
Av.Ahmet DELİKANLI

Olumsuz Bence oldukça gereksiz!

Bence oldukça gereksiz ve beyin yoran bir ders sebebi ise oldukça fazla yabancı kelime içermesi.Hangi hukuk öğrencisi iş hayatına atıldığınca preator yada impibores minores kelimesini kullanır hangimiz!?Bence bu dersin eğitimi tamamen bizim dilimizde kendi içinde yabancı kelimeleri içemeden sadece üstü örtülü bir şekilde bizim hukukumuzla karşılaştırılarak verilmeli.Bu şekilde eğitimi verilirse daha yaralı olacağına inanıyorum bunun dışında tamamen gereksiz bir ders katılmayan arkadaşlarım varsa cevaplarını bekliyorum!Şu ana kadar okuduğum yazıların çoğu destekler yönde; ama ben tamamen bu dersin eğitimine karşıyım ancak çalışma yapılıp öğrenciyi yormayacak şekilde verilmesine de karşı değilim tabii....Ben roma hukuku dersini 3 yıl önce aldım ve AA'yla geçtim ancak daha hiç bir faydasını görmüş değilim(kendi açımdan)
Old 06-10-2007, 22:14   #179
avzelihaholat

bence de cok zevkli bir dersti. mezun oldum okuldan ama hala kelimeler aklımda.
Old 07-10-2007, 19:12   #180
wellan

Varsayılan roma hukuku..

Arkadaşlar ben bilgi üniversitesi hukuk fakültesi 3.sınıfta okuyorum ve roma hukuku dersi bence bazı yönlerden gerekli fakat çok detayına girmemek gereksiz çünkü günümüz hukuk sisteminde olan çoğu kavramın kaynağı romadan geliyor fakat günümüzde çoğu kurumun geçerliliği ne kadar savunabilir bu yüzden gerekli bilgilerin aktarılması daha doğru iki dönemlik okutulmasına gerek yok ayrıca latince...!!!kıta avrupası hukuk sistemini etkilemiş fakat bu kadar detaylı öğrenmek gereksiz bence çünkü öğrendikten sonra geçmişe baktığınızda fazla öğrendiğiniz bir şey olmuyorr bi kaç latince kelime yada olay dışında..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi