Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yazılı savunmanın sözlü olarak tekrarlanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2010, 21:24   #1
Yerleşik Yabancı

Varsayılan Yazılı savunmanın sözlü olarak tekrarlanması

Ceza davasının son duruşmasında müdahil taraf vekilinin mahkemeye yazılı olarak da sunduğu oldukça uzun son savunmasını okumak istiyor. Usul hukuku, bu uygulamaya ne kadar cevaz veriyor? Saygılarımla
Old 04-01-2010, 21:34   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Değerli meslektaşım. Bu sorunuz bana Yargıtay'daki ilk mürafaamı anımsattı. Hem ilk mürafaam, hem de ilk ağır ceza dosyamdı. Dört sayfadan ibaret dilekçenizi tekrar ediyorsunuz herhalde, demişti Başkan. Ben o vakitler İzmir'de avukattım. İzmir'den Ankara'ya başımla tasdiklemek için gitmemiştim. Evet, sözlü olarak tekrar etmek istiyorum demiştim. İsteksizce dinlemeye/dinler görünmeye başlamalarından sonra gerçekten dinlemeleri sonucu, yerel mahkemenin hükmü bozulmuş, bilahare de müvekkilim beraat etmişti.

Diyeceğim usul zaten fiilen uygulanan "Yazdıklarımı tekrar ediyorum" usulü değil, sözlü olarak bilfiil iddia ve savunmadır.

Mesajınızda anlayamadığım tek konu; "Müdahil yan" ve "Son savunma" kavramı?

Saygılarımla...
Old 04-01-2010, 23:18   #3
Av.Kenan ŞAN

Meslektaşım,
Sorunuza ceza muhakemesi ilkelerinden hareketle cevap vereceğim.Bilindiği üzere soruşturma aşamasında yazılılık, kovuşturma aşamasında ise sözlülük ilkesi geçerlidir. CMK Madde 216. madde 1. fıkra "Ortaya konulan delillerle ilgili tartışmada söz, sırasıyla katılana veya vekiline, Cumhuriyet savcısına, sanığa ve müdafiine veya kanuni temsilcisine verilir." hükmünü amirdir. CMK 216. madde maddi ve hukuki meselenin tartışıldığı, yani müdahil taraf açısından bakıldığında, esas hakkındaki iddiaları (esas hakkındaki savunma değil-o sanık için geçerli bir terim)nı sunmasına imkan veren maddedir. Maddenin lafzına bakıldığında da "söz" ibare kullanılmıştır. Yani müdahil taraf esas hakkındaki iddialarını, sözlü olarak ve bir kısıtlamaya tabi olmaksızın (hakkın kötüye kullanılması halleri istisnadır)CMK 216. maddesi 1. fıkra uyarınca ileri sürebilecektir. Hatta ikinci bir söz (cevap) hakkı daha vardır. Buna da CMk 216. madde 2. fıkra (Cumhuriyet savcısı, katılan veya vekili, sanığın, müdafiinin veya kanuni temsilcisinin açıklamalarına; sanık ve müdafii ya da kanuni temsilcisi de Cumhuriyet savcısının ve katılanın veya vekilinin açıklamalarına cevap verebilir) imkan vermektedir.
Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi