Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar Planı- Hukuki El Atma-Uzlaşma- Tazminat- Tam Yargı-

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2019, 13:17   #1
izmirer

Soru İmar Planı- Hukuki El Atma-Uzlaşma- Tazminat- Tam Yargı-

İmar Planında okul alanı olarak ayrılan taşınmazın uzun yıllar kamulaştırılmaması sebebiyle tazminat davası açtım. Uzlaşma şartını yerine getirmek için taşınmazın kamulaştırılmasını talep ettim. İdare de cevap olarak "kamulaştırma işlemlerine başlanacaktır" dedi. Bende 60 günlük süre içinde davayı açtım.
Sorum şu: Uzlaşma şartı için gereken başvuruyu doğru şekilde yaptım mı ? Dilekçede sadece kamulaştırılmasını istedim. Tazminattan ve uzlaşma talebinden bahsetmedim. Üstatlar geçerli bir başvuru sayılır mı ? Davanın seyri nasıl olur ? Çözüm önerisine de açığım.Teşekkürler
Old 24-02-2019, 05:33   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yasanın Hükmü

Alıntı:
Sorum şu:
Uzlaşma şartı için gereken başvuruyu doğru şekilde yaptım mı ?

Merhaba sayın İzmirer,

başvurunuzu 2942 s. Yasanın Geçici 6. maddesi kapsamında mı yapmıştınız ?

1.UZLAŞMA USULÜNÜN UYGULANMASI DAVA ŞARTIDIR.

2.İdarenin daveti veya malikin müracaatı üzerine, fiilen el konulan taşınmazın veya üzerinde tesis edilen irtifak hakkının

a.idarenin daveti veya malikin müracaat ettiği tarihteki tahmini değeri;

b.bu Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre teşkil edilen kıymet takdir komisyonu marifetiyle, taşınmazın el koyma tarihindeki nitelikleri esas alınmak ve bu Kanunun 11 inci ve 12 nci maddelerine göre hesaplanmak suretiyle tespit edilir.

3.Tespitten sonra, bu Kanunun 8 inci maddesinin üçüncü fıkrasına göre teşkil olunan uzlaşma komisyonunca, idarenin daveti veya malikin müracaat tarihinden itibaren en geç altı ay içinde 7201 sayılı Kanun hükümlerine göre tebliğ edilen bir yazı ile, tahmini değer bildirilmeksizin, talep sahibi uzlaşma görüşmelerine davet edilir.

4.Uzlaşma; idareye ait taşınmazın trampası, idareye ait taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak tanınması veya imar mevzuatı çerçevesinde başka bir yerde imar hakkı kullandırılması suretiyle veya bunların mümkün olmaması hâlinde nakdi bedel üzerinden yapılabilir.

5.Uzlaşma görüşmeleri, hukuki veya fiili engel bulunmadığı takdirde davete icabet tarihinden itibaren en geç altı ay içinde sonuçlandırılır ve uzlaşmaya varılıp varılmadığı, malik veya temsilcisi ile komisyon üyeleri tarafından imzalanan bir tutanağa bağlanır.

Bu tutanak ile uzlaşma görüşmelerine ilişkin bilgi ve belgeler, açılacak davalarda taraflar aleyhine delil teşkil etmez.

Uzlaşmaya varılması hâlinde, üzerinde uzlaşılan hakkın türünü, tanınma şart ve usullerini, nakdi ödemede bulunulacak ise miktarını ve ödeme şartları ile taşınmazların tesciline veya terkinine dair muvafakati de ihtiva eden bir sözleşme akdedilerek bu sözleşme çerçevesinde işlem yapılır ve uzlaşma konusu taşınmazlar resen tapuya tescil veya terkin edilir.

6.Uzlaşılan bedel, bütçe imkanları dâhilinde sonraki yıllara sâri olacak şekilde taksitli olarak da ödenebilir. Taksitli ödeme süresince, 4/12/1984 tarihli ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanuna göre ayrıca kanuni faiz ödenir.

7.İDARE VE MALİK ARASINDA UZLAŞMA SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE,

a.uzlaşmazlık tutanağının tanzim edildiği tarihten itibaren üç ay içinde malik veya idare tarafından bedel tespiti davası açılabilir.

b.Dava açılması hâlinde, fiilen el konulan taşınmazın veya üzerinde tesis edilen irtifak hakkının dava tarihindeki değeri, ikinci fıkranın birinci cümlesindeki esaslara göre mahkemece bu Kanunun 15 inci maddesine göre bilirkişi incelemesi yapılmak suretiyle tespit ve taşınmazın veya hakkın idare adına tesciline veya terkinine hükmedilir.

c.Tespit edilen bedel, bu maddenin sekizinci fıkrasına göre idarece ödenir.
d.Tescile veya terkine ilişkin hüküm kesin olup tarafların hükmedilen bedele ilişkin temyiz hakkı saklıdır.

8.Bu madde kapsamında açılan davalarda mahkeme ve icra harçları ile her türlü vekalet ücretleri bedel tespiti davalarında öngörülen şekilde maktu olarak belirlenir.

Kolay gelsin...
Old 24-02-2019, 14:26   #3
izmirer

Üstat ben Geçici 6. maddeye atıf yapmadım.
sadece taşınmaz okul alanı belirlenmiştir, kamulaştırılmasını talep ediyorum dedim. İdarede kamulaştırma işlemlerine başlanacaktır dedi. Bende 60 gün içinde dava açtım.
Sanırım başvuruyu yanlış yaptım. Acaba şimdi davayı geri alıp, tekrar Geçici 6 madde kapsamında başvurduğumu belirterek tekrar mı müracaat etsem? NAsıl bir yol izlememi önerirsiniz
Old 14-06-2023, 18:31   #4
eser_29

Alıntı:
Yazan izmirer
Üstat ben Geçici 6. maddeye atıf yapmadım.
sadece taşınmaz okul alanı belirlenmiştir, kamulaştırılmasını talep ediyorum dedim. İdarede kamulaştırma işlemlerine başlanacaktır dedi. Bende 60 gün içinde dava açtım.
Sanırım başvuruyu yanlış yaptım. Acaba şimdi davayı geri alıp, tekrar Geçici 6 madde kapsamında başvurduğumu belirterek tekrar mı müracaat etsem? NAsıl bir yol izlememi önerirsiniz

Meslektaşım; dosyanın son durumu nedir?
Old 09-07-2023, 10:50   #5
izmirer

idare davamızı kabul etti. ama kanun değişikliği nedeniyle görev yönünden danıştaydan geri döndü. karar kesinleşince asliye hukukta dava açtım. dosyanın ilerlemesini bekliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi