Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hazine arazisi üzerine yapı yapan borçluya haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2019, 08:02   #1
tegese

Varsayılan Hazine arazisi üzerine yapı yapan borçluya haciz

Sayın Meslektaşlarım

Borçlu hazine arazisi üzerine yapı yapmış ve imar barışından faydalanarak bu yapı için kayıt belgesi almıştır. Bildiğiniz üzere hazine arazisi üzerindeki yapısı için yapı kayıt belgesi alan kişi, hazine arazisini satın alma hakkına sahip. Fakat borçlu bu satın alma işlemini de yapmamıştır. Borçlu adına başkaca bir malvarlığı da bulunmamaktadır. Borçlunun mevcut durumu değerlendirildiğinde haciz işlemi uygulanabilir mi? Yapı kayıt belgeli bina için haciz işlemi yapmak mümkün görünmüyor fakat hazine arazisini satın alma hakkına dair bir işlem yapılabilir mi?

İlginiz için teşekkür ederim
Old 06-07-2019, 09:45   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

"...hazine arazisi..." 6292 s. Yasa kapsamında mı ? Yoksa...

Saygılar
Old 06-07-2019, 11:46   #3
tegese

Sayın Metin

Taşınmazın tapuda hazine adına kayıtlı olduğunu öğrendim. 2b statüsünde ise çözüme dair bir farlılık söz konusu olur mu?

Saygılar
Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

"...hazine arazisi..." 6292 s. Yasa kapsamında mı ? Yoksa...

Saygılar
Old 07-07-2019, 05:44   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Sayın meslektaşım,
konuyu anlamaya çalışıyorum...

Alıntı:
Bildiğiniz üzere hazine arazisi üzerindeki yapısı için yapı kayıt belgesi alan kişi, hazine arazisini satın alma hakkına sahip.

1.Nasıl ?

2.Haczin kapsamı ?

3.Haciz uygulamasında "kaçak yapı" !

4.Bağımsız ve sürekli hakların tapuya kaydedilmesi (TMK.m.998)

5.Yapı Kayıt Belgesi (3194/Geçici m.16)

6.Orman K.

1."Orman sınırları dışına çıkartılan bu yerler
Devlete ait ise Hazine adına
hükmi şahsiyeti haiz amme müesseselerine ait ise bu müesseseler adına,
hususi orman ise sahipleri adına
orman sınırları dışına çıkartılır.
Uygulama kesinleştikten sonra tapuda kesin tashih ve tescil işlemi yapılır." (m.2/B)

2.Özel Ormanlarda ve Hükmi Şahsiyeti Haiz Amme Müesseselerine Ait Ormanlarda Yapılacak İş Ve İşlemler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
RG: 26 Temmuz 2005 - Sayı: 25887

Saygılar
Old 27-08-2023, 20:11   #5
guney1988

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,
konuyu anlamaya çalışıyorum...

1.Nasıl ?

2.Haczin kapsamı ?

3.Haciz uygulamasında "kaçak yapı" !

4.Bağımsız ve sürekli hakların tapuya kaydedilmesi (TMK.m.998)

5.Yapı Kayıt Belgesi (3194/Geçici m.16)

6.Orman K.

1."Orman sınırları dışına çıkartılan bu yerler
Devlete ait ise Hazine adına
hükmi şahsiyeti haiz amme müesseselerine ait ise bu müesseseler adına,
hususi orman ise sahipleri adına
orman sınırları dışına çıkartılır.
Uygulama kesinleştikten sonra tapuda kesin tashih ve tescil işlemi yapılır." (m.2/B)

2.Özel Ormanlarda ve Hükmi Şahsiyeti Haiz Amme Müesseselerine Ait Ormanlarda Yapılacak İş Ve İşlemler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
RG: 26 Temmuz 2005 - Sayı: 25887

Saygılar

Üstadım aynı konuyu araştırıyorum mesajınıza denk geldim ancak cevabınızı tam anlayamadım. Ne demek istediğinizi detaylı olarak açıklayabilir misiniz rica etsem ?
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi