Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2007, 15:14   #61
faruksa

Alıntı:
Yazan Seyda
Ne şanssız bir dönemmişiz ki sınav için dava açmayan kalmadı Cumhurbaşkanlığının durumundaki belirsizlik, erken seçim kararı gibi durumlardan sonra bu sene 2 sınav değil bir sınav bile yapılması bence bir mucize olur..Yakın tarihte bir sınav yapılmasını beklemiyorum..Umarım yanılıyorumdur!!!
Alıntı:

Sınav Türkiye şartlarında özellikle bu dönemde Adalet Bakanlığını çok meşgul eden bir konu olmayacaktır.Erken seçim tartışmaları neticesini erken bulursa bir ihtimal..Seçime üç ay kala değişen Adalet bakanı ile sınav seçim sonrasına kalabilir.Sadece tahmin ((
Ayrıca Danıştay daki davanın akıbeti henüz belli değil.Ve 24 martta yapılan sınavda mülakata girmeye hak kazanan ve idari mulakata giripte açıklama bekleyen arkadaşların bile geleceklerinden şüphe eder oldum.Kimse beni yanlış anlamasın.Bu belirsizlikler içinde yeni bir sınav Biraz zor gibi..Görünen bundan ibaret..İnşallah yanılıyorumdur.saygılar..
Sayın Şeyda bu konuda hemkiriz.
Sayın Batur77 siz yine de umudunuzu yitirmeyin derim.Ne olursa olsun en iyisi olsun saygılar
Old 07-05-2007, 15:16   #62
Seyda

Alıntı:
Yazan faruksa

Sayın şeyda hemfikiriz.

Sayın faruksa ; ş değil s
Old 07-05-2007, 20:45   #63
Av.Didem Kutlu

arkadaşlar ben daha istanbul üniversitesi hukuk birinci sınıftayım ancak mezun olunca hakim olmayı düşünüyorum belki konuyla alakası yok ama bu mesleğin eksi ve artı yönleri nelerdir?bilen birileri varsa bunu açıklayabilir mi?örneğin doğuda zorunlu görev kaç yıl ya da bişey duydum bayanlara iltimas geçiyorlarmış kuralar sırasında doğru mu acaba?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Old 08-05-2007, 13:46   #64
faruksa

Varsayılan Ben peltek konuşmam ama :)

Alıntı:
Yazan Seyda
Sayın faruksa ; ş değil s
"Ş" olmadığında da hemfikiriz Kusura bakmayın yanlış yazmışım Dalgınlık İşte
Old 08-05-2007, 13:58   #65
faruksa

Alıntı:
Yazan judge
arkadaşlar ben daha istanbul üniversitesi hukuk birinci sınıftayım ancak mezun olunca hakim olmayı düşünüyorum belki konuyla alakası yok ama bu mesleğin eksi ve artı yönleri nelerdir?bilen birileri varsa bunu açıklayabilir mi?örneğin doğuda zorunlu görev kaç yıl ya da bişey duydum bayanlara ihtimas geçiyorlarmış kuralar sırasında doğru mu acaba?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Sondan başlayarak cevaplayayım Sayın Judge
Bayan adaylara iltimas geçtikleri doğru değildir.Ancak Mülakata girmeye hak kazanan adaylar arasında elenen bayan sayısı daha azdır diye biliyorum.Yine yanlış bilmiyorsam bayan adaylar genellikle Savcılığı değil de Hakimliği tercih etmektedirler.Adalet bakanlığının kontejanları Bayan yada erkek diye ayırdığına şahit olmadım.
Gelelim Zorunlu olarak çalışma süresine, kesin bilgiye sahip olmamakla birlikte, sadece doğu değil bütün bölgeler numaralandırılmıştır.Her bölgeye belli kıdemi olan hakimler gitmektedir.
Bu konuda umarım forumda ki arkadaşlar yanlışım varsa düzeltir ve size yardımcı olurlar.
Özetle Meslekler zor değildir insanlar zorlaştırır.Şimdiden(1.sınıftan) hedef edinirseniz Hakimlik veya Savcılık Size zor gelmeyecektir.Saygılarımla
Old 08-05-2007, 20:01   #66
Av.Didem Kutlu

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,bende bayan olduğum için umarım zorluk çekmem.
Old 17-05-2007, 15:21   #67
şirin

Mutsuz

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Arkadaşlar,ne yazsam tam olarak bilemiyorum ama bildiğim birşey var ki artık sabrım tükendi.. Bana göre sınav en iyi ihtimalle yine kasımda olur.tabi ben henüz bütün derslere çalışıp bitirmiş değilim,ama sorun şu ki artık çalışamıyorum.Çlışma masasına en fazla 45 dakika dayanabiliyorum,ya da iki gün çalışırsam üçüncü gün çalışamıyorum.Bilmem benim durumumda olanlar var mı aranızda ? (umarım yoktur) . saygılar.
Old 18-05-2007, 07:39   #68
AV.ELİF GÖKDEMİR

merhabalar şirin çalışamamanı çok iyi anlıyorum.tarihi belli olmayan bir sınav için çalışmaka zorunda olmak insanı sinirlendiriyor,fakat sen eğer hakimlik mesleğini gerçekten istiyorsan sabretmek zorundasın.adli yargı sınavını gördün değil mi ?sınavlar durdurulunca ben de çalışmayı bırakıp avukatlık yapmaya başladım.ama sınav da açılırsa akşamları 5 -6 saaatlık çaılşmalarla kazanabilirim diye düşünmüştüm ama planlarım gerçekleşmedi ve 20 gün büroyu kapatıp ders çaılşamak zorunda kaldım . yani her an herşey olacakmış ve hatta yarın olcakmış gibi çalış bence.çünkü herkes çalışmayı bıraktı şeklinde düşünebilirsin. ama 24marttaki sınav oyle olmadığını gösterdi
yani insanlar çalışmaya her ne şekilde olursa olsun devam ediyorlar sen neden devam etmeyesin ki.ben kasımda olsaydı daha yüksek bir puan alabileceğime emindim ,ama şimdi 71 aldım ,tamam buna da şükür ama
yüksek almak önemli bence.yapacağin çaşlışmalar seni istediğin hedefe götürecek, tabi gerçekten isteiyorsan,sana kolay gelsin ,iyi çalışmalar,lütfen çalışmalarını erteleme , bırakma.
Old 18-05-2007, 09:05   #69
şirin

Olumlu

Sevgili Elif, ilgin ve önerilerin için çok teşekkür ederim.Sınavı kazanmışsın,tebrikler.Darısı emek veren herkesin başına.İnşalah ben de kazanabilirim ve kim bilir belki birgün hakim adayları olarak tanışırız
Old 18-05-2007, 12:53   #70
harun85

Varsayılan adli hakimlik sorusu 2007

degerli arkadaşlar..soruya kısaca izah edersek;
bir beyaz eşya magazasına giren hırsız magazadaki 3 buzdolabını alarak geldigi araca yüklüyor.ayrıca 2 adet tv yi de yerinden alıp araca yükleyecegi sırada korkarak tv leri yere bırakıp 3 adet buzdolabı ileolay yerinden kacıyor...
olayda aşagidaki suclardan hangisi oluşmuştur?
a)3 hırsızlık, 1 teşebbüs
b)1 hırsızlık, 1 teşebbüs
c)1 hırsızlık
d)3 hırsızlık, 2 teşebbüs
e)1 teşebbüs

arkadaşlar sorunun cevabından cok yanıtını yorumlarsanız sevinirim.sorunun aslına 24 mart 2007 tarihli adli hakimlik sınavından da ulasabilirsiniz.teşekkür ederim...
Old 18-05-2007, 21:43   #71
Seyda

Varsayılan c şıkkı :)

Sayın harun85;

Bu sorunun cevabı c şıkkıdır, yani olayda 1 tane hırsızlık suçu vardır.Nedenine gelirsek :

Teşebbüste bazı özel durumlar vardır.Bu özel durumlar gerçekleşirse faile teşebbüse göre değil, tamamlanmış suça göre ceza verirlir.Bu özel durumlardan biri şudur :

**Fail daha fazlasını isterken daha azıyla yetinmek zorunda kalırsa,teşebbüs değil tamamlanmış suç söz konusu olur.

ÖR: A 5 cep telefonu çalmak isterken 3 telefon çalabilmiştir.Burda tamamlanmış 1 hırsızlık suçu vardır.

** Bizim sorumuzda tam da bu durum var.3 dolap+2 tv çalamıyor da , sadece dolapları çalabiliyor yani azıyla yetiniyor. Bu nedenle teşebbüs aşamasında kalmış bir suç söz konusu değildir. Tek hırsızlık suçu olmasının nedeni ise, failin düşüncesi..Fail tek zamanda, tek kişiye, yasada sayılan tek bir suç tipini işliyor.

Saygılarımla..
Old 18-05-2007, 23:13   #72
halit pamuk

Mehaba,

Ceza bana çok uzak bir alan ama yaklaşık 12 yıl önceki derslerden hatırladığım kadarıyla:

Suçun unsurlarından biri maddi unsurudur. Maddi unsuru ise hareket illiyet bağı ve netice ile bir bütündür.

birçok hareketle bir netice alınabilir ve biz burada bu durumda neticeye bakacağız. Bu olayada Netice bir tanedir. Yani vereceğimiz cevapları neticeyi dikkate alarak cevap vereceğiz. Olayımızda tek netice var,Bu nedenle tek bir suç vardır.Yani 100 tane tv götürseydi de bir tane buzdolabı götürse de netice aynı.Tek suç var.

Eğer bu üç buzdolabını farklı farklı mağazalardan alınsaydı bu sefer üç netice vardı üç tane suç oluşacaktı.

Yani uzun lafı kısası haticeye değil neticeye bakacaksınız.
Old 20-05-2007, 18:17   #73
harun85

Varsayılan teşekkürler...

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Benim ayrıca belirtmek istedigim konu ise sizlerin de bu şekilde bire bir takıldıgınız sorular olursa foruma iletmenizdir..Böylece bazı eksikliklerimizi giderebilecegimize inanıyorum... saygılarımla....
Old 21-05-2007, 07:56   #74
korayoz

Alıntı:
Yazan harun85
degerli arkadaşlar..soruya kısaca izah edersek;
bir beyaz eşya magazasına giren hırsız magazadaki 3 buzdolabını alarak geldigi araca yüklüyor.ayrıca 2 adet tv yi de yerinden alıp araca yükleyecegi sırada korkarak tv leri yere bırakıp 3 adet buzdolabı ileolay yerinden kacıyor...
olayda aşagidaki suclardan hangisi oluşmuştur?
a)3 hırsızlık, 1 teşebbüs
b)1 hırsızlık, 1 teşebbüs
c)1 hırsızlık
d)3 hırsızlık, 2 teşebbüs
e)1 teşebbüs

arkadaşlar sorunun cevabından cok yanıtını yorumlarsanız sevinirim.sorunun aslına 24 mart 2007 tarihli adli hakimlik sınavından da ulasabilirsiniz.teşekkür ederim...
Burada teşebbüs yok çünkü burada ihtiyari vazgeçme durumu var. Fail icra hareketlerine başlıyor ancak icra hareketlerini tamamlamadan kendi ihtiyarıyla vazgeçiyor. Burada örneğin fail polisin gelmesi dolayısıyla korkarak bu tv leri almaktan vazgeçseydi ihtiyari vazgeçmeden yararlanamazdı. Burada kendi iradesiyle vazgeçmesi önemli. Ayrıca burada tek bir hırsızlık suçu var çünkü failin kasdı buradaki tüm eşyaları çalmaya yönelik.
Old 27-05-2007, 15:10   #75
Canavar Avukat

Calismak icin aldiginiz kitaplari soyler misiniz arkadaslar ?
Sayin Elif Gokdemir ekseriyetle hangi kaynakla calisiyorsunuz ? Yada hangi kitabi calisan kazaniyor bu sinavlari ? Kazananlar arasindan bilgi edindiginiz varsa paylasir misiniz lutfen
Old 29-05-2007, 10:16   #76
harun85

Varsayılan sınav sonrası

değerli arkadaşlar.benim sorum şu ki,adli hakim savcılık sınavı sonrasında, sınav sonucunu beklemeden avukutlık stajına başlayabiliyormuyuz.yani avukatlık staj başvurusu için belirli bi zaman var mı?Yoksa isteyen her zaman bu staja başvurabilir mi?
Old 29-05-2007, 10:40   #77
Seyda

Avukatlık stajımla sınav dönemim aynı anda devam ediyor Stajımın 6.ayını bitirdiğimde sınava girdim.Şuan da stajımın 9.ayı içindeyim ve sınav açılırsa başvurumu yapacağım inşallah.Sınavın avukatlık stajını başlatmaya engel olduğunu sanmıyorum.

Saygılarımla..
Old 29-05-2007, 21:26   #78
Canavar Avukat

Hayir engel degil birbirinden bagimsiz konular, diploman elinde olduktan sonra avukatlik stajini zaman sinirlamasi olmaksizin istedigin zaman baslatabilirsin.
Old 29-05-2007, 22:13   #79
HollCroft

Kanaatimce yeni sınavı yeni hükümet yapacaktır arkadaşlar. Yani en azından Temmuz'a kadar vaktimiz var Bütün adaylara başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.
Old 30-05-2007, 14:35   #80
av.gzm

Varsayılan arapsaçı

saygıdeğer arkadaşlar;üzülerek belirtmek gerekirse ben de birçoğunuz gibi adli yergı sınavzedesiyimyaşadığımız bunaltıcı sürece dayanamayıp ve açılması kuvvetle muhtemel olan yeni sınavı en erken kasımda olacağı düşüncesinden hareketle artık büromu açma kararı aldım.kendi adıma konuşmam gerekirse;gün boyu eve kapanıp ders çalışmak için çabalamak;motivasyonu oldukça engelleyici bir durum.''ya kazanamazsam'' düşüncesinin yarattığı umutsuzluk da cabası..çok yorucu olmayan bir iş yaşantısının yanında ortalama 5-6 saat ders çalışmak insanı bir tempoya sokacağı gibi motivasyonu da yükseltecek kanısındayım.bu şekilde yapıp sınavı kazanan birçok arkadaşım var..ben artık kendimi işimi kuruyorum ve kazanana kadar da sınavı deneyeceğim..İnanın ki bir yerlerden tutunmak hiçbirşey yapmamaktan çok daha iyidir..hayata hiçbir zaman geç kalmamak ümidiyle..
Old 01-06-2007, 22:06   #81
Canavar Avukat

Arkadaslar,
Hakim savcilik icin arkadaslarin tavsiyesi ile bir kurs buldum yarin itibariyle de anlasmaya gidiyorum ancak bir derdim var gerci yanilmiyorsam faruksa ya da bir baska isim benzerligi olan bir arkadas herhangi bir kaybim olmayacagini soylemisti ama ciddi ciddi parasini verip kursu baslatacagim bir durumdayim ve problemim su ben 27.03.1977 dogumluyum sinav eger bu sene (2007) icerisinde olursa yastan son sansim olarak kurtarabiliyor muyum ? Bunu kesin bilmeye ihityacim var ki bosuna kursa baslamayayim on kayit yaptirdim bile...
Old 02-06-2007, 14:11   #82
hüso61

okul bu sene uzatmadan 4 senede bitiyor ve ben daha ne yapacağıma karar vermedim.açıkcası okul bittikten sonra da evde kös kös oturup ders çalışmak istemiyorum en azından stajımı başlatmak istiyorum yani işe bi yerden başlamak amacındayım.ama staj süresince de sınava yeteri kadar iyi çalışamamaktan endişe ediyorum.okul bittikten sonra da öss ye hazırlanır gibi de dershaneye gitmek de istemiyorum.ne yapmalıyım.
ilginize şimdiden teşekkürler....
Old 02-06-2007, 15:00   #83
Canavar Avukat

Tekrar merhaba,
Ben bahsettigim dershaneye kaydimi bugun yaptim. Temmuz'un ilk haftasi kursa basliyorum yeni acilacak grupla baslatacaklar, umarim yastan kaybetmem. 27.03.2007 dogumluyum ama eger dogum tarihlerinde bir oynama yaparlarsa ilanda o kadar harc borc yapip dershaneye girdigime cok uzulecem cunku bu parayi bosuna vermek istemiyorum

Baslayacagim yer

http://istanbulkariyer.com/
Old 03-06-2007, 20:03   #84
tudaa

Olumlu siz bizler için örnek teşkil ediyorsunuz:)

merhaba ben bu yıl b.şehir üniversitesinden mezun oluyorum ve 2 yıldır adli hakim olmak istiyorum bunun için themis ve benzeri test kitaplarından yargı yayınlarından çalışıyorum ama benim takıldığım konu ankara hukuk fakultesı ögrencilerinin önceliği olduğu durumu ve de onların kürsülerinde ders veren hocaların kaynak olarak gösterilmeleri gerçekten bu notlara ihtiyaç var mı ki varsa bunları temin için ankara yolları gözüktü ve de siz bunlara çalıştınız mı sınav öncesi ?teşekkür ederim şimdiden .....
Old 03-06-2007, 21:26   #85
Canavar Avukat

Bu arada aldigim duyumlar hep ankara hukuk mezunlarinin agirlikli olarak mulakatta secildikleri yonunde ben mesela marmara mezunuyum, marmara mezunu hakim yok mu hic bildiginiz ya da secilme sansi daha mi dusuk oluyor ?
Old 03-06-2007, 21:32   #86
tudaa

Alıntı:
Yazan Batur77
Bu arada aldigim duyumlar hep ankara hukuk mezunlarinin agirlikli olarak mulakatta secildikleri yonunde ben mesela marmara mezunuyum, marmara mezunu hakim yok mu hic bildiginiz ya da secilme sansi daha mi dusuk oluyor ?

yanlış hatırlamıyorsam siz istanbulda bir hazırlık kursuna baslıycaktınız.ne zaman başlıyor bu kurs bır de şöyle bi şey söyliyim size benim duyumlarıma göre bu kurslarında ciddiyeti yüksek olanları ve başarı oranları yüksek olanları ankara daymıs yani sözün kısası şu konuya ''hakim'' olan şehir ankara
Old 04-06-2007, 08:07   #87
AV.ELİF GÖKDEMİR

sayın Batur 77 ,bence yanlış düşünüyorsunuz,ben de marmara mezunuyum ,mezun olup da kazanan birçok arkadaşım var,korkmanıza gerek yok,sadece sınavda yüksek puan almaya çalışın ve mülakatta da sorulara iyi cevap vermeye çalışın,heyecanlanmadan,ankara hukuk mezunlarından yazılıyı geçenler çok oluyor.fakat herkes kendinden sorumludur,bunun için siz çalışmanıza bakın ve soylenilenlere de pek kulak asmayın ve doğru bildiğiinz yolda kendi doğrularınızla ilerlemeye çelışın,kolaylıklar diliyorm.
Old 04-06-2007, 09:08   #88
Seyda

Sayın Batur77;

Duyumlarınız yanlıştır, çünkü Marmara mezunu olan birçok hakim ve savcı arkadaşım var..Bu nedenle endişeleriniz yersizdir emin olabilirsiniz.

Benim bu başlık altında değinmek istediğim önemli bir konu var:

Arkadaşlar sınava hazırlanan herkes bilmem farkında mısınız ama alan kısmına ya da alan kaynaklarına daha çok önem veriyor.Halbuki 24.03.2007'deki son sınavda elemeyi yapan kısım genel kültür ve yetenek bölümü olmuştur.Alan kısmında Türkiye ortalaması zaten 69 soru civarındaydı.Bu sebeple genel kültürü 45 ve üzeri yapan arkadaşların puanları deyim yerindeyse adeta fırladı..Ben hazırlanan ve özellikle de ilk kez sınava girecek olan arkadaşlarımın genel kültür kısmını asla küçümsememelerini öneriyorum.

Hayalini kurduğumuz mesleğe kavuşabilmek ümidiyle,hepinize başarılar..
Old 04-06-2007, 10:33   #89
Canavar Avukat

Arkadaslar yeri gelmisken simdi forumda da sormak istiyorum bir kez daha 2007 yili icinde sinav acilirsa ben mart 1977 dogumluyum, bu haktan yararlanabilecek miyiz ? Temmuz ayi icin bir dershane ile anlastim parasini buna gore bosuna odemek istemiyorum..Bu konuda daha evvel yazmistim birkac arkadastan hakli olarak kendileri de tam emin olmamakla birlikte bilgi almis idim ama yine de icim rahat degil bu sene sinav olursa 31.01.1977 den sonra doganlar mi denecektir sizce nasil olacak ?
Old 04-06-2007, 13:08   #90
tudaa

pekı sunu sorabılır mıyım sıze bende bu sene sınava gırıcek bı aday olarak su hazırlık kursları cok gereklı mı bır de genel kultur alanında calısmamısı onerebılecegınız bı calısma varmı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi