Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK283 müteahhitin tapuları devralmaması durumunda uygulanabilir mi?

Yanıt
Old 29-11-2007, 16:27   #1
buketoz

Varsayılan İİK283 müteahhitin tapuları devralmaması durumunda uygulanabilir mi?

Bir mütahhitten müvekkilin 135.000 YTL lik alacağı var.Bu alacak için icra takibi yapılıyor. Müteahhidin yapmış olduğu kat karşılığı inşaat sözleşmesi var. Ve bu sözleşmeye göre payına düşen 7 daire. Biz takibi kesinleştirdik ve bu dairelere İİK 94/2 uyarınca haciz koydurduk. İcra Dairesinden de yetki alarak bu dairelerin arsa sahiplerinden müteahhit üzerine geçirilmesi için tapu iptal ve tescil davası açtık. Davayı düşük miktarlı açtığım için sadece 1 daireye tedbir konuldu. Şimdi bu davayı müddeabih ve talep yönünden ıslah etmek istiyorum. Müddeabihi takip miktarı kadar arttıracağım burada bir sorun yok. Ancak talebimi şu şekilde değiştirmek istiyorum.
1- X ada ve x parselde bulunan bağımsız bölümlerin dava kesinleşinceye kadar 3. kişilere devir ve temlikinin önlenmesi için tapu kayıtlarının üzerine tedbir ve ihtiyati haciz konulmasına,
2- İİK 283. madde uyarınca öncelikle kaydın düzeltilmesine gerek kalmaksızın alacağımızın tahsili için dava konusu bağımsız bölümlerin alacak ve ferileriyle sınırlı olarak haciz ve satış yetkisine karar verilmesi,
3- Bu mümkün olmadığı takdirde saymış olduğumuz bağımsız bölümlerin arsa sahipleri adına gözüken tapu kayıtlarının terkini ile, tapu kayıtlarının müteahhit davalı adına tesciline

283. madde tasarrufun iptaline ilişkin bir madde olduğu halde ve benim olayımda bu madde uygulanabilir mi? Genelde bu madde ortada borçlulardan mal kaçırma amacıyla yapılan satış gibi bir tasarrufun iptali için uygulanmış. Benim olayımda sorun müteahhit üzerine tapuların geçirilmesi tasarrufunun yapılmaması nedeniyle borçlunun mal kaçırması ve arsa sahiplerinin de buna iştirak etmesi.
Bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. Saygılarımla
Old 29-11-2007, 17:02   #2
Av.Sami Dündar

Uygulnamayacağı kanaatindeyim, zira İİK'nun 283.m nin zorunlu koşulları var, aciz vesikası şartı.Ayrıca en mantıklısı 1 ve 3. maddede belirtmiş bulunduğunuz hususları yerine getirmek olacaktır.Saygılarımla..
Old 29-11-2007, 17:05   #3
buketoz

Sami Bey, yargıtay kararlarına göre aciz vesikası şartı dava açıldıktan sonra da tamamlanabiliyor. Ortada bir tasarrufun olmaması beni düşündüren. Daha doğrusu tasarrufun bilerek yapılmaması nedeniyle borçlulardan mal kaçırma durumu söz konusu burada.
Old 29-11-2007, 17:11   #4
Av.Sami Dündar

Peki tamam da; İİK 293 'ün şartı aciz vesikası değil mi, gerek davadan önce gerekse dava açıldıktan sonra ibrazı gerekli.İİK 283 uygulanmaz bu dava da.Saygılar..
Old 29-11-2007, 17:16   #5
Av.Sami Dündar

Elde bir kesinleşmiş icra dosyası var.Kaldı ki, açmış bulunduğunuz davayı ıslah hakkınız da var borçlu müteahhit adına tescilini sağlayıp,satışa geçmek olacaktır sizin yapmanız gereken.Saygılarımla..
Old 29-11-2007, 17:18   #6
Av.Sami Dündar

Bir avukat arkadaşın Mersin'de böyle bir davası vardı.Ondan kararı alayım size ulaştırmaya çalışayım.
Old 29-11-2007, 17:18   #7
buketoz

Yanıtlarınız için teşekkür ederim Sami Bey. Aciz vesikası alabiliyorum bu dosyadan. Borçlunun başkaca bir haczedilecek malı yok. Bu şart gerçekleştiği zaman halen bu maddenin uygulanamayacağını düşünüyor musunuz?
Old 29-11-2007, 17:20   #8
Av.Sami Dündar

Ama, borcun doğmundan sonra yapılan tasarruflar içindir İİK 283 değil mi.
Old 29-11-2007, 17:22   #9
Av.Sami Dündar

Bir kere müteahhit bu daireler üzerinde tasarruf etmiş mi, borcun doğumundan sonra
Old 29-11-2007, 17:26   #10
buketoz

İşte benim takıldığım konu da bu zaten. Ortada bir tasarruf yok gibi düşünüyorum. Dairelerin müteahhit adına tescili gerekiyorken bu borçlulardan mal kaçırma adına yapılmıyor. Tasarruf yapılması gerekiyorken yapılmıyor.
Bizim alacağımız az gibi görünse de bu müteahhitin pek çok kişiye borcu var ve herkes İİK 94 uyarınca bu dairelere haciz koymaya ve tescil davası açmaya başladı. Davayı en kısa yoldan sonuçlandırmam ve daireleri sattırmam gerektiği için bu yolda şansımı deniyorum.
Old 29-11-2007, 17:30   #11
Av.Sami Dündar

Anladım.Tescil için yetkiniz var, uygulamada pek anlaşılmayan fakat uygulanan ihtiyati haciz zımnında ihtiyati tedbir kararı isteyin, ayrıca zaten ilkinde haciz koymuştunuz ama bir daire üzerine ıslah ile birlikte diğer taşınmazlar üzerine bu tedbiri koyun, mahkeme kabul edecektir.
Old 29-11-2007, 17:34   #12
buketoz

2- İİK 283. madde uyarınca öncelikle kaydın düzeltilmesine gerek kalmaksızın alacağımızın tahsili için dava konusu bağımsız bölümlerin alacak ve ferileriyle sınırlı olarak haciz ve satış yetkisine karar verilmesi,
Sami bey anladığım kadarıyla mahkemenin bu talebimi kabul etmeyeceğini ve tapuların müteahhit adına tescili talebimi kabul edeceğini düşünüyorsunuz. 283te sağlanan imkandan burada yararlanamayacağım anlamına geliyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi