Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Üvey baba fiziki ve psikolojik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2013, 16:22   #1
Konuk

Varsayılan Üvey baba fiziki ve psikolojik şiddet

Merhabalar,
Annem 8 senedir başkasıyla evli ve eşi senelerdir beni istemiyor. Sürekli beni evden kovuyor ve hakaret ediyordu. Annemin eşi yüzünden intihara teşebbüs ettim ve her sene kovulma olayı tekrar ediyor çünkü annemin eşi alkolik. Bu sene içerisinde üvey babamla birlikte tartışma içinde bulundum ve kendisini beni darp ederek evden kovdu. Üstelik kavga sırasında üzerime bıçakla saldırmaya çalıştı, ne bulduysa fırlattı. Darp raporum basit yaralama adı altında geçiyor ve kendisi o akşam içkiliydi;
1- Kadın hakları koruması altına giriyor muyum?
2- Hastane alkol testi yapmakla zorunlu olduğu halde testi yapmamış, bununla ilgili ne yapabilirim?
3- Bu davadan üvey baba aklanır mı?

* Dava 3 tanık olsa da, herkes benim lehime olacaktır. Yuva yıkılmasın diye annemde dahil.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-11-2013, 14:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1- Kadın hakları koruması altına giriyor muyum?

Yaşamış olduğunuz şiddet sebebi ile Aile Mahkemesine başvurabilir ve şiddetten korunma/önleme kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Konu savcılığa intikal ettiğine göre koruma kararı sacvılıkça da istenmiş olabilir.Soruşturup eğer bu konuda karar verilmemiş ise Aile mahkemesine doğrudan başvurabilirsiniz.

Alıntı:
2- Hastane alkol testi yapmakla zorunlu olduğu halde testi yapmamış, bununla ilgili ne yapabilirim?

Yaralama esnasında karşı tarafın kendi iradesi ile alkol alması cezayı hafifleten veya ortadan kaldıran bir unsur değildir.
Alıntı:
3- Bu davadan üvey baba aklanır mı?

Her dosya kendi koşullarında karara çıkar.Genel olarak yaralanmaya ilişkin rapor varsa mahkumiyet beklenilmektedir.

Tanıklar gerçeğe aykırı beyanda bulunurlarsa suç duyurusunda bulunma hakkınız mevcuttur.

Yargılama aşamasında Mahkemeden tarafınıza avukat atanması için Baroya yazı yazılmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi