Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?
Kesinlikle cok isterdim. 340 58,72%
Kesinlikle istemezdim. 126 21,76%
Tip ya da muhendislik gibi bir bolum okumasini TERCIH ederim. 104 17,96%
Cok istedim ve neyse ki su an o da hukukcu. 9 1,55%
Oy Verenler: 579. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 112)

Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?

Yanıt
Old 03-08-2007, 10:39   #61
Av.Ufuk Bozoğlu

Hukuk eğitimi almasını ve bir hukukçu gibi düşünebilmesini isterdim.Ama yapacağı mesleğin doktorluk,eczacılık ve ya mühendislik gibi fen bilimlerine dayalı olmasının onu daha az yoracağını düşünüyorum.

Hukuk ruh ve toplum adına bir kazanım ama meslek olarak gerçekten zor ve sevimsiz.
Old 05-08-2007, 18:01   #62
sekerpinam

mühendislik okumasını tercih ederdim.
analitik düşünme gücüne sahip olması ve pratik olması sebeplerden birkaçı.
Old 19-08-2007, 21:26   #63
dogukan

merhaba
oğlum 6 yaşında futbolcu olacakmış kesin kararlı
kızım 13 yaşında en büyük hayalim onun hukuk okuması
Old 19-08-2007, 23:54   #64
atrocity

merhaba. hukuk okumak insana her konuda bir bakış açısı kazandırıyor. günlük hayatta ihtiyacımız olan her sorunun cevabı hukukta.çocuğumun hukuk okumasını kesinlikle isterim, ilerde hukuk alanında çalışmak istemese bile attığı her adımın girdiği her işin hukuktaki yerini okutur, öğretirim
Old 22-08-2007, 11:24   #65
lawyer_721

2 ay sonra inşaallah oğlum dünyaya gelecek. kendisine önce yandan bir göz gezdirecem, gözüm tutarsa baba mesleğini önereceğim. tabii tercihi kendisine bırakacam
Old 23-08-2007, 08:00   #66
Üye7528

Varsayılan slm

Ben bir avukat olarak erkek çocuğumun hukuk okumasını ve fakat kız çocuğumun ise hukuk fakültesinde hoca olmasını çok istyorum.Çocuklarımı bu yönlere kanalize ederim ama illa başka birşey isterlerse ona da karışamam tabi.Bence hukukçuluk tıpkı sanat gibi ırsi bir şey.Sizin iyi bir hukukçu olmanız çocuklarınız üzerindeki etki ile doğru orantılıdır.Kısaca çocuğum hukukçu olsun diyorsanız önce siz iyi bir hukukçu olmalısınız.
Old 23-08-2007, 18:24   #67
üye18721

Üniversite 2 de okuyan bir oğlum var. Tercihi sayısal alanda oldu. Lisedeyken her ne kadar hukuk okumasını telkin ettiysem de oğlum; sanırım- değil aslında- benim çektiğim sıkıntıları görünce tercihini sayısal alandan bir bölüme kullandı. Onun bir hukukçu olmasını;kitablarımı, anılarımı, bilgilerimi ve mesleğimi onunla paylaşmayı çok isterdim...........
Old 23-08-2007, 18:40   #68
slide

hem dedem hem abim hukukçu..başta okumak istediğim bir bölüm olmamasına rağmen şimdi çok seviyorum ve zevkli buluyorum..olur da bi bebeğim olursa hayali bile güzel..elbette okuyabilir..kendisine kalmış bir şey..zaten şu anda 7 yaşındaki yeğenim dayısını örnek almış durumda hergün çok ilginç şeyler sormakta bana hukukla ilgili..bazen o kadar ilginç şeyler soruyor ki şaşırıp kalıyorum..dayısının çalışma odası çok ilgisini çekmekte..sanırım ailede hukukçu olması zaten çocukları meslek seçiminde istesek de istemesek de yönlendiriyor...
Old 14-09-2007, 15:53   #69
ayse1728

eğer günün birinde zengin bir avukat olursam o zaman çocuğumun kesinlikle hukukçu olmasını isterim.çünkü bu tam anlamıyla babadan oğula geçtikçe değeri artan bir sistem saltanatlık solda sıfır kalır yanında
Old 05-12-2007, 01:17   #70
Gülümse

Ben ve babası hukukçu olmamasına ramen çocuklarımdan bir tanesinin hukukçu olmasını gerçekten isterdim.. Hatta kesinlikle isterdim.. Ama görünen o ki.. Torunlarım gelinlerimden birinin yada damadımın hukukçu olmasını umabilirim..
Old 15-02-2008, 15:59   #71
Av.Ahmet Keser

Varsayılan Babadan oğula geçemeyecek meslekler vardır

Bizler Osmanlı İmparatorluğunun torunları olarak o zamanın asil halet-i ruhiyesini hala damarlarımızda hissetmekteyiz ama bi yere kadar tabi ki. Hukuk fakültesinde okuduğum yıllarda ve meslekte geçen günlerimde gördüm ki babası ve/veya annesi avukat olan meslektaşlar, hiç haketmedikleri halde, her zaman dudak bükülerek bakılan insanlar olmuşlardır. Sanki onlarda bizim gibi hakederek bu fakülteyi kazanmamışlar da, sanki onlarda bizim geçtiğimiz yollardan geçmemişlerde direkt tepeden inme avukat olmuşlar... bence avukatlık babadan oğula geçen bi meslek olmamalı, çocuklar meslek seçiminde tabi ki özgür olmalı ama bu durumda olan insanlarda anlayışla karşılanmalı...
Old 12-03-2008, 18:56   #72
üye15184

Varsayılan Çok şıklı cevaplar nerde?

Çocuğumun hukuk okumasını ister miyim acaba?

Şıkları olmalı bu sorunun da, çünkü bi çok sorunun birden çok cevabı vardır hayatta;

a)Lisenin en başarılı öğrencilerinden, okuldaki öğretmenlerinin ve arkadaşlarının gözbebeği, dönem dördüncüsü, en iyi ikinci hukuk fakültesini, dönem birincisinin önünde ona yaklaşık 10 soruluk fark atarak kazanan pırıl pırıl, neşeli, hergün uyandığında bu gün acaba ne güzellikler beni bekliyor diyerek uyanan delikanlıya sorsalar soruya tüm içtenliği ve saflığıyla EVET derdi, haykırarak.

b)2 yıllık genç bir avukat olarak; 3 aylık kirasını ödeyememiş, elektrik,su, telefon faturalarını babasına ödetmek zorunda kalan ve babasından harçlık istemeye utanan, babasının ona zorla harçlık verdiği, 26 yaşında olup, hala hayalindeki orta sınıf toyotayı (honda da olablir ) alamayan, çok küçükken arabasızlığın ne olduğunu görüp - anlayıp "ben araba almadan asla evlenmeyeceğim" diyen ( ben oluyorum ) ve hala da değil çocuğu, evlenip kendisiyle aynı kaderi paylaşmak zorunda kalacak olan hayat arkadaşının vicdan azabına dayanamayacak genç bir avukat olarak cevabım kesinlikle HAYIR olurdu. Çünkü benim yaşadığım sıkıntıların, değil çocuğumun düşmanımın bile başına gelmesini istemezdim ben.

c) Kimsenin dikkate almadığı bi hususu mahkemenin önüne hukuki ve bilimsel gerçeklerle izah edip, adaletin yerine getirlmesinde büyük rol oynadığım bazı zamanlarda da cevabım kocaman bir EVET olurdu.

d) Yıllar sonrasının cevabının ise bilmiyorum.
Old 12-03-2008, 19:03   #73
merve-m

selamlar ben de çoçuğumun hukuk okumasını isterdim kendim de 3 sınıfta okuyorum ve ne olmak istediğimi tam olarak bilmiyorum ben de size soruyorum çoçugunuzun bir hukukçu olarak ne iş yapmasını isterdiniz? niçin
Old 13-03-2008, 01:09   #74
av.ozancelik

ben hukuk öğrencisiyim..bazen keşke okumasaydım dediğim oluyor..özellikle hukuk diye bildiğimiz öğrendiğimiz şeyleri guguka çeviren hukukçuların yüzünden neden seçtim bu mesleği diye yakındığım oluyor..ancak ileride çocuğum olursa kesinlikle hukuk okumasını isterim...kaliteli hukukçuların çoğalması dileğiyle...
Old 15-03-2009, 22:54   #75
MiMi

Ben de bazı arkadaşlar gibi ailenin tek hukukçusuyum. Anket şıklarından "kesinlikle isterdim" i işaretledim ancak şıklarda "isterdim" olsaydı onu işaretlerdim. Ailemde hukukçu olmamasından ötürü "olanlara" nazaran zorluklar çekiyorum çünkü hukukçu bir ailenin ferdi olsaydım ilgimi çekmemiş olsa bile ailemin deneyimlerinden faydalanabilirdim. Anne değilim ama bir gün olursam, öncelik çocuğumun dileği olacaktır fakat ben hukuku seviyorum, ona da sevdiririm diye düşünüyorum. Büyük zorluklarının yanında oldukça tatmin edici bir meslek, kendisine uygun görürse en büyük destekçisi olurum
Old 16-03-2009, 20:47   #76
üye23342

Ben hukukcu bir babanın hukuk okuyan kızıyım daha kendime hukukcu deme hakkını bulmuyorum ama elbet bende bir gün hukukcu olacağım fakat asla ve asla çocuğum hukuk okumasına izin vermeyeceğim
Sanat en iyisidir ..
Old 20-03-2009, 00:01   #77
cebba

hayır istemiyorum çünkü hukuk okumak bazen bir tükenişi ifade eder tıp olabilir
Old 21-03-2009, 01:22   #78
üye18721

Aile mesleğimiz genellikle tıp.Hukuk kazandıığmı babamla beraber İstiklal Caddesiinde yürürken aldığım bir gazete bayiindeki gazete'den öğrendim.Gençlik işte bayağı bir hüzünlendim ve hatta ağladım.
Rahmetli babam; ne üzülüyorsun kızım dedi; Şehir şehir sürüneceğine bulunduğun şehir'de okursun dedi...
Eh işte 20 senedir bu çaba devam ediyor...
Tıp ise gönlümde açıkçanası "ukde"olarak kaldı.Çünkü hep doktor olmak yönünde -bir yerde- şartlandırılarak ve açıkcası da benimseyerek büyüdük...Hukuk çok güzel bir meslek..Bu meslek içinde bulunmaktan mutluyum.Devamlı araştırmayı ve kendini geliştirmeyi gerektiren bir meslek aynı zamanda...Oğlumun da bu mesleği ya da tıbbı seçmesini istedim; kendisi Fizik mühendisliğini seçti...)
Old 21-03-2009, 16:36   #79
Seher

Benim çocuğum yok ama kızkardeşimin hukuk okumasını çok istedim maalesef ikna edemedim. Tıp okuyacağım diye ısrar etti bence hukuk çok güzel bir meslek Yinede umudumu kayebtmedim yeni sınav sistemi değiştiğinden bir ümit hukuk tercih edebileceğini düşünüyorum
Old 21-03-2009, 16:44   #80
üye18721

Oğlum fizik mühendisliğinden mezun olmak üzere...Ama yine öss'ye başvurmuş.
Bu seferde elektronik-bilgisayar mühendisliğini istiyor....
Aaa.. kabus gibi bu ne yaa..
Ben bile ikinci defa öss'ye girip tıb'ba girmeyi denemedim.Mezun ol ve görevine başla..
Yazık bu anne'ye yahu...Çalış çalış 2-3 defa çocuğunu okut; )
Old 22-03-2009, 20:26   #81
Nur Deniz

Keşke kendisine bırakırdım mesleğini diye bir seçenek olsaydı.
Old 22-03-2009, 20:34   #82
üye18721

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Keşke kendisine bırakırdım mesleğini diye bir seçenek olsaydı.
Açıkcası ben kendine bırakmadım.
Okumasını istediğim alan mühendislikler'di....Onun için de şehir dışına çıkması gerekiyordu.İstanbul dışında okumayacağını belirtti.Ben ve ablam ortak karar alarak; bulunduğu bölüme yerleştirdik.Bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş yapabilir umudu ile...Ama fazla faal ve sosyal olduğu için şu anda halen bulunduğu fakültenin Tiyatro bölümünde oyuncu olarak oynuyor....
Old 23-03-2009, 11:03   #83
rudy baylor

Çocuğumun da hukuk okumasını ve hukukçu olmasını çok isterim,ama zorlamam.
Old 23-03-2009, 12:02   #85
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan AvTürk
bu ülkede olacaksa, asla!

Sistemin acısını ülkemizden çıkarmayalım lütfen.

Bizim ülkemiz çok güzel şeylere layık ama bir türlü başaramıyoruz gerisini malesef.
Old 23-03-2009, 15:16   #86
avnihal

Benim 2 kızım var.Onların avukat olmasını istemiyorum,mesleğimi seviyorum ama yıpranmalarını istemiyorum daha sorunsuz bir meslek seçmelerini isterim ama tabi kendileri isterse de olabilir.Sevdikleri işi yapsınlar.İşlerini severek yapmaları mutlu olmaları beni de çok mutlu eder.
Old 23-03-2009, 15:29   #87
AvTürk

ülke derken, cennet Türkiye'mi kastetmiyorum. kastettiğim bu cenneti cehenneme çevirmeye çalışanlar..
Old 23-03-2009, 16:10   #88
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan AvTürk
ülke derken, cennet Türkiye'mi kastetmiyorum. kastettiğim bu cenneti cehenneme çevirmeye çalışanlar..

İşte bu nedenle sorumlu çocuklarımız olmalı.
Old 25-03-2009, 17:40   #89
Gamze Dülger

İsterim ve ne güzel olurdu....

Tecrübelerimi aktarırdım.Meslekte doğru yanlışı anlatırdım.Saatlerce hukuk konuşabileceğim için ( ) saatlerce hukuk konuşurduk.

Olması gereken,olan,olmayan ne var ise tartışabilirdim..

Hiç bilmediğim bir meslek olduğunda pek çok şeyi deneme yanılma yoluyla öğrenmek zorunda..Tecrübe ise, pek çok şeyi ona kestirmeden yaralanmadan,zarar görmeden öğretebilir.Ana yüreği işte...

Babam kurum avukatıydı..Benim hep tıp okumamı istemişti.Hukuku kazanınca bozuntuya vermedi.."İyi armut dibine düşer "dedi.

Yine de ne mesleği seçerse seçsin,tek söz söylüyorum çocuklarıma...

"Mutlulukla yapabileceğin bir meslek seç"

Çünkü ben bu mesleği mutlulukla,sevgiyle yapıyorum.

Herkesin mutlulukla yapabileceği mesleklere sahip olmasını dilerim...
Old 08-04-2009, 11:20   #90
av.metinmso

Hayata yeni yeni atılan bir hukukçu olarak yaptığım gözlemlerin sonucu olarak şunu söyleyebilirim ki, kendini iyi yetiştirmiş bir hukukçunun Türkiye'de çalışamayacağı sektör yok.

Başta devlet kurumları olmak üzere çok çeşitli yerlerde ve güzel şartlarda hayatlarını idame ettirebilecekleri imkanlar var, yeter ki kişisel gelişim sağlanmış olsun..
Bu nedenlerdendir ki ileride çocuğum olursa hukukçu olmasını isterim ama direkt olarak hukuk sektöründe mi çalışır yoksa hukuk nosyonuna sahip olmasının avantajı ile başka alanlarda mı boy gösterir onu da paşa gönlü bilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi