Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumun gelişimi normal değil, baba ile görüşmeleri yeniden düzenlenebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2010, 14:11   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğumun gelişimi normal değil, baba ile görüşmeleri yeniden düzenlenebilir mi?

Merhaba
2 yaşında bir kızım var. Kızım hala yürüyemiyor ve konuşması da ço zayıf. Çocuk nörolojisine muayene ettirdik ve depresif sorunlarının olduğu teşhisi konuldu. Babası ile görüştürmelerde benim de yanlarında olmamı önerdiğini söyledi. Mahkeme haftada 1 gün babasına gitmesine karar verdiğinden haftada bir gün babasında. Doktor ise çocuğun 2 arada kaldığını ve bocaladığını söyledi. Bu durumda hukuksal olarak yapabileceklerim nelerdir yardımlarınız için teşekkürler.
Old 16-08-2010, 14:31   #2
Konuk

Varsayılan Çocuğumun gelişimi normal değil, baba ile görüşmeleri yeniden düzenlenebilir mi?

Birde ilave etmek isteğim konu. Bu durumu babası ile konuştuğumda "zaten seni görmek isteseydim boşanmazdım bu durumları sen uyduruyorsun ve seni hiç bir şekilde görmek istemiyorum yanıtı nı aldım. " Madem çocuğun sağlığını bozdun velayet davası açıp çocuğu almalıyım bu da benim lehime olur dedi. Yalvarırım yardın edin böyle bir dava açılırsa çocuğun sağlığını bozmakla suçlanırmıyım acaba. Kızım bizim evimizde çok mutlu. Çok seviliyor , ihtiyaçları karşılanıyor. Tekrar teşekkürler

Saygılarımla
Old 16-08-2010, 16:38   #3
Levent Cirit

Bu sorunuza yanıt iki seçenekli olarak verilebilir;
1) Evet görüşme günleri yenide düzenlenebilir ancak bunun için çocuğun sevk edileceği sağlık kuruluşundan "Çocuğun haftada 1 kez annesinden ayrılmasının çocuğun sağlığına olumsuz etki ettiği" yolunda rapor gelmesi gerekir. Ancak ne olursa olsun babanın çocuğunu görmesini engellemeniz mümkün değildir.
2) Babanın çocuğu alması mümkündür ancak bunun için çocuğun sizin yanınızda kalmasından dolayı sağlığının bozulduğunu yine doktor raporu ile kanıtlaması lazım.
Neticede sorunuzun cevapları biraz da doktorların teşhisinde yatıyor.
Old 16-08-2010, 17:47   #4
Konuk

Varsayılan Çocuğumun gelişimi normal değil , baba ile görüşmeleri yeniden düzenlenebilir mi ?

Sayın Levent Cirit
Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim.
Benim maksadım çocuğumun babasını görmemesi değil. Tabi ki görecek babayı tanıyacak ve onunla da paylaşımları olacak. Ben kızımın benim yanımda sağlığının bozulduğunu düşünmüyorum çünkü kızımız bizim bütün dünyamız ve onun için yapamayacağımız hiç bir şey yok. Annesiyim ve 1. vazifem çocuğumu sağlıklı mutlu bir birey olarak geleceğe hazırlamak. Ancak babasındayken neler yaşanıyor bilemiyorum. Ve kendini anlatacak yaştada değil. Aslında bende çalışıyorum ve kızıma anneanne bakıyor. (En az benim kadar severek bakıyor) Çaresiz kaldım ve nasıl bir çözüm yolu bulmalı ve çocuğumun sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için yaşıtları gibi yürüyüp konuşması için neler yapılmalı bilemiyorum ve bu yüzden sizlerden hukuki destek almayı tercih ettim. Mesela mahkemede bizim evimizde düzeni değişmeden görmesini sağlayabilirmiyim ?
Tekrar teşekkür ederim
Old 16-08-2010, 20:23   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayetin el değiştirmesi ya da kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir davada mahkemece ilk önce çocuğun menfaati araştırılacaktır.

Çocuğunuzun gelişiminde ters giden bir şeylerin olduğu ve bunun psikolojik nedenlere dayandığı dava içinde de tespit edilmelidir. Ve yine tespit edilen durumun ne şekilde iyileştirilmesi gerektiği yani çocuğun anne veya babasında hangi koşullarda kalması ve diğeri ile ilişkisinin yeniden ne şekilde değişmesi gerektiğine delilerin değerlendirilmesi sonucu karar verilebilecektir.

Mahkeme bu tespitler için konusunun uzmanlarından, gözleme ve bilgiye dayalı görüş ve rapor almak zorundadır.

Çocuğun babası ile yalnızken ilişkisi ve hal ve tavırları, sizinle beraberken durumu karşılaştırmalı olarak incelenebilir veya üçünüz beraberken çocuğun davranışları gözlemlenebilir.

Yine şu anda yaşadığı ortam ve baba ile yaşaması halinde yaşayacağı ortamın fiziki ve sosyal koşulları çocuk üzerindeki etkileri araştırılacaktır.

Öte yandan küçüğün haftada bir gün baba yanında kalması uzun bir süre değildir.

Anne baba evli dahi olsalar çocuğun baba veya anne ile özel, yalnız zaman geçirmeye ihtiyacı vardır.

Doktorun sizin de onlarla birlikte olun deyimi kızınızın tavırlarında değişiklik olup olmadığını gözlemleyebilmeniz açısından da olabilir.

Velayet veya kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi davası, çocuğunuzun GERÇEK sağlık durumunun belirlenmesinde ve gelişimi için yapılabileceklerin tespit edilmesi açısından yararlı olabilecektir.Ve yine, bu vesile ile,eşinizle çocuğunuzun yararı için kişisel ilişkilerin ritmi ve katılımı ie ilgili şartları ayarlama şansı yakalayabilirsiniz.

İki yaşındaki çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaçtır, anne yanında kaldığı süre mümkün olan en yüksek süre olmalıdır. Mahkemeye sunulacak raporlar doğrultusunda; çocuğunuzun mevcut gelişiminde ihmaliniz yok ise ve yine çocuğunuzun bundan sonraki bakımı ve gözetimi de sizin yanınızda en sağlıklı biçimde olacaksa mahkeme velayetin sizde kalmasına ve de kişisel ilişkinin nasıl olması gerektiğine karar verebilecektir.

Davalarınızın takibini MUTLAKA bir avukat ile yapınız. Hak kaybına uğramaz ve çaresiz kalmazsınız.

Çocuğunuza ve size sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,
Old 17-08-2010, 11:09   #6
Konuk

Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim. Çocuğumun sağlığını bozmadan düzelmesi adına bir yol izlemeye çalışacağım. Çocuğum daki bu sorunları ben dile getirip çocuk nörolojisine ben muayene ettirdim , babası bu çocuk neden yürümüyor ve neden konuşmuyor diye 1 kere bile sormadı. Çocuğum üzerinde bir ihmalim olma ihtimalini düşünemiyorum bile , benim hayattaki tek isteğim kızımın sağlıklı , mutlu bir birey olarak yetişmesi.
Tekrar teşekkürler

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi