Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanmada bir yaşındaki çocukla kişisel ilişki düzenlenmesi

Yanıt
Old 14-12-2010, 10:10   #1
Av.SYağmur

Varsayılan Anlaşmalı boşanmada bir yaşındaki çocukla kişisel ilişki düzenlenmesi

Merhaba,
İlgili forum alanlarını ve mesajları okumama rağmen sorumun tam yanıtını bulamadım. Anlaşmalı bir boşanma davası açmayı düşünüyorum. Taraflar (dört-beş saatlik mesafede) farklı şehirde yaşıyorlar. Henüz bir yaşını doldurmuş olan müşterek çocuğun velayetinin annede kalacak. Fakat müvekkilim olan baba ile çocuk arasında kurulacak kişisel ilişkinin zamanlarını belirleme noktasında tereddütlerim var. Yargıtay , bu yaştaki çocuklarla yatılı olarak ilişki kurulmasını 'annenin bakımına muhtaç olduğu için' kabul etmiyor. Hatta doktrinde yatılı değilse de, sekiz dokuz saat dahi fazla olarak nitelendiriliyor.

Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davalarında bu yaştaki çocuklarla ilgili düzenleme konusunda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum. Ayrıca , bu konuyu tamamen mahkeme takdirine mi bırakmalıyım ? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-12-2010, 10:36   #2
alphukuk

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
Merhaba,
İlgili forum alanlarını ve mesajları okumama rağmen sorumun tam yanıtını bulamadım. Anlaşmalı bir boşanma davası açmayı düşünüyorum. Taraflar (dört-beş saatlik mesafede) farklı şehirde yaşıyorlar. Henüz bir yaşını doldurmuş olan müşterek çocuğun velayetinin annede kalacak. Fakat müvekkilim olan baba ile çocuk arasında kurulacak kişisel ilişkinin zamanlarını belirleme noktasında tereddütlerim var. Yargıtay , bu yaştaki çocuklarla yatılı olarak ilişki kurulmasını 'annenin bakımına muhtaç olduğu için' kabul etmiyor. Hatta doktrinde yatılı değilse de, sekiz dokuz saat dahi fazla olarak nitelendiriliyor.

Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davalarında bu yaştaki çocuklarla ilgili düzenleme konusunda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum. Ayrıca , bu konuyu tamamen mahkeme takdirine mi bırakmalıyım ? Şimdiden teşekkür ederim.

Mahkemenin taktirine bırakmak daha faydalı olur, zira dava esnasında ileri süreceğiniz her şart karşı tarafın zihnini bulandırıp davayı çekişmeli boşanmaya çevirmesine dahi sebebiyet verebilecektir..
Old 14-12-2010, 10:47   #3
Av.SYağmur

Konuyla ilgilelenler için ekliyorum.Fakat tam olarak sorumun cevabını içermiyor ; ben zaman belirlemesi (saatle birlikte)yapmak istiyorum. 1. ANLAŞMALI BOŞANMA
ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASI

Özet
ANLAŞMALI OLARAK BOŞANMAYA KARAR VERİLEBİLMESİ İÇİN EVLİLİĞİN ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇMİŞ OLMASI GEREKİR.

VELAYETİ ANNEYE BIRAKILAN ÇOCUKLA BABA ARASINDA ANNE YANINDA KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASI ANNENİN VELAYET HAKKINI KISITLAYACAK NİTELİKTEDİR.

İçtihat Metni

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm kişisel ilişki yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

1-Toplanan delillerden eşlerin 30.03.2006'da evlendikleri, davanın ise aradan iki ay geçtikten sonra 29.05.2006'da açıldığı anlaşılmaktadır. Anlaşmalı olarak boşanmaya karar verilebilmesi için Medeni Kanun'un 166/3. maddesinde öngörülen bir yıllık süre geçmemiştir. Davanın Medeni Kanun'un 166/1-2. maddesi çerçevesinde incelenip değerlendirilmesi gerekirken, yazılı şekilde boşanmaya hükmedilmesi doğru görülmemiştir. Ancak bu yön taraflarca temyiz edilmediğinden bozma yapılmamış, yanlışlığa işaret edilmesi ile yetinilmiştir.

2-Temyiz sebebine hasren dosyanın incelenmesine gelince;

Müşterek çocuk Arda 30.01.2006 doğumludur. Birbuçuk yaşındadır. Velayeti anneye bırakılan çocukla baba arasında ayın her Cumartesi günü anne yanında kişisel ilişki kurulması annenin velayet hakkını kısıtlayacak niteliktedir. Değişen şartlar karşısında velayetin değiştirilmesi ve kişisel ilişkinin yeniden düzenlemesi de imkan dahilindedir. Bu kuralı bertaraf edecek şekilde ileriki uzun yılları içine alacak şekilde kişisel ilişki kurulması da doğru görülmemiştir.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen sebeple kişisel ilişki yönünden (BOZULMASINA), temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 12.04.2007 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 14-12-2010, 12:14   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
Merhaba,

Anlaşmalı boşanmada hiçbir hususu mahkemenin takdirine bırakamazsınız.
Bu anlamda bence küçük çocukla ilgili olarak normal görüş zamanları belirleme yoluna gidiniz. Genellikle bu da ayda 2 defa; farklı şehirlerde ise 1-15 temmuz tarihleri arasında gibi oluyor. Burada velayet anneye verileceğine göre, babanın sonradan velayetle ilgili yeni düzenleme istemekle uğraşmak istemiyor ise normal görüş zamanları konusunda taraflar anlaşmalı. Ancak çocuğun yaşının küçüklüğü sebebiyle babanın bu konuda hassas davranıp, yatılı olarak çocuğu yanına almamalı.

Eğer mahkeme bu konuda çocuğun menfaati gereği yatılı izni vermez ise, belli bir yaşa kadar yatılı olmadan, belli bir yaştan sonra ise yatılı şeklinde karar da verebilir.

Çekişmeli boşanma bu durum hakimin takdirinde olacak olup, yaş küçüklüğünü dikkate alarak yatılıya izin vermeyecektir.

Ancak şunuda hemen belirtmekte fayda var, velayetin düzenlenmesine ilişkin mahkeme kararı, değişen şartlar dahilinde herzaman yeni düzenlemeye tabidir. Bu anlamda şimdidlik çocuğun menfaatine göre hareket etmekte "ve bunu da mahkeme tutanağına geçirerek ileride lehinize olması açsından" fayda var.
Old 14-12-2010, 13:08   #5
Av.SYağmur

Kadir Bey yanıtınız için teşekkür ederim.Sanırım siz görüşme zamanlarını belirleyin kabul etmezse zaten hakim değiştirecektir görüşündesiniz. Ki bence de anlaşmalı boşanma davasında tüm hususlar üzerinde anlaşmanın sağlanmış olması gerekir. Fakat biliyorsunuz, hakim anlaşmalı boşanma da dahi,kişisel ilişki ve nafaka konusunda düzenleme yapabilir. Benim sorumdaki somut olayda ise çocuk henüz çok küçük ve ayrı şehirdeler bu durumda zamanı belirlemekte sıkıntı yaşıyorum. Zira müvekkil başka bir kente gidecek ve bebeği dışarı çıkarıp görüşmesi gerekecek ve bu hangi saatler arasında olacak/olmalı?Uygulamada hakimlerin bu yaştaki bir çocuk ile ilgili kişisel ilişki düzenlemesine ulaşmak istiyorum.
Old 14-12-2010, 13:53   #6
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
Kadir Bey yanıtınız için teşekkür ederim.Sanırım siz görüşme zamanlarını belirleyin kabul etmezse zaten hakim değiştirecektir görüşündesiniz. Ki bence de anlaşmalı boşanma davasında tüm hususlar üzerinde anlaşmanın sağlanmış olması gerekir. Fakat biliyorsunuz, hakim anlaşmalı boşanma da dahi,kişisel ilişki ve nafaka konusunda düzenleme yapabilir. Benim sorumdaki somut olayda ise çocuk henüz çok küçük ve ayrı şehirdeler bu durumda zamanı belirlemekte sıkıntı yaşıyorum. Zira müvekkil başka bir kente gidecek ve bebeği dışarı çıkarıp görüşmesi gerekecek ve bu hangi saatler arasında olacak/olmalı?Uygulamada hakimlerin bu yaştaki bir çocuk ile ilgili kişisel ilişki düzenlemesine ulaşmak istiyorum.

Benim bir davamda davalı vekili küçük çocukla şahsi ilişki tesisi istemişti. Bende yaş küçüklüğü sebebiyle kısa süreli şahsi ilişkinin daha uygun olduğunu söyledim, mahkeme ,,,"şimdilik.... her hafta pazar günü 1 saat" şeklinde karar verdi.

Sayın meslektaşım, değişen şartlara göre herzaman şahsi ilişlki tesisinin yeniden düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

Ancak şunuda rahatlıkla söyleyebilirim ki, mahkeme çok sıkıntı olmadıkça anlaşmanızı kabul edecektir.
Old 14-12-2010, 17:01   #7
Av.SYağmur

Kadir Bey, bu konudaki kararlar teknik anlamda kesin hüküm oluşturmadığı için değişen şartlara göre tekrar düzenleme talep edilebiliyor. Merak ettiğim sorunun cevabı "...şimdilik her hafta pazar günü 1 saat" ifadenizle netleşti Ben de bu şekilde uygun bir zaman belirlemeyi düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim yanıtlarınız için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi