Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat ofisi için bir harcama yaparken fatura nasıl düzenlenmeli?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2020, 17:46   #1
uye54331

Soru Avukat ofisi için bir harcama yaparken fatura nasıl düzenlenmeli?

Merhaba değerli THS kullanıcıları ve saygıdeğer meslektaşlarım;

Serbest Meslek hayatına yeni başlamış bir üyenizim. Dolayısıyla bugünlerde sık sık vergilendirme ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Her ne kadar bir muhasebeciyle anlaşmışsam da yaptığım mesleki faaliyetin vergi hukuku boyutunu da anlayarak ilerlemek istiyorum.

Sorum şu:
Serbest meslek erbabının yaptığı/yapacağı hangi türden harcamaların gider olarak gösterilebileceği ilgili mevzuatta yazılmış. Ancak, yapılan harcamanın gider olarak kabulü için hangi şekil şartlarının sağlanması gerektiği konusunda açık bir bilgiye ulaşamadım.

Bu konu özelinde, ofiste kullanmak üzere bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Bilgisayarı internetten sipariş edeceğim. Ancak fatura bilgisi bölümüne TCKN, Vergi No ve Vergi Dairesi gibi bilgileri girmeme izin veren bir sekmesi yok sipariş vereceğim sitenin. Yalnızca adım, telefon numaram ve sipariş adresini girebiliyorum. Bu faturada yazan bedeli gider olarak göstermem durumunda ileride sıkıntı yaşayıp yaşamayacağımı merak ediyorum.

İkinci sorumsa şu, vergi dairesi ve vergi no bilgisini girebilmek adına siparişimi kurumsal müşteri olarak verirsem ne olur?

Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 09-06-2020, 18:23   #2
av.murat kılıç

Sayın Meslektaşım,

İnternet üzerinden ürün satan bir sitede vergi numarası/TCKNO istememesi tuhaf bir durum. Çünkü 1400 TL den sonrası için fatura düzenlemesi gerekmekte ve fatura için de TCKNO yazması gerek. Aşağıdaki linkte bu husus belirtilmektedir. Alacağınız bilgisayar 1400 TL den daha ucuzsa perakende fişi kesip gönderebilir ama perakende fişi (ÖKC) ile bilgisayar satanı hiç görmedim.

https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kay...zenleme-siniri

Alıntı:
Yalnızca adım, telefon numaram ve sipariş adresini girebiliyorum. Bu faturada yazan bedeli gider olarak göstermem durumunda ileride sıkıntı yaşayıp yaşamayacağımı merak ediyorum.

Sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü marketten fiş ile yaptığımız alışverişin fişini masraf olarak yazabiliyorum. Ben şifrem ile defter portal sistemine masrafları giriyorum. Portaldaki seçeneklerde ÖKC (ödeme kaydedici cihaz/ fiş) seçeneği var. Örneğin Marketten ofis için ufak tefek ürün aldığınızda fatura istemenize gerek yok. Aldığınız fişi girebilirsiniz.

Alıntı:
İkinci sorumsa şu, vergi dairesi ve vergi no bilgisini girebilmek adına siparişimi kurumsal müşteri olarak verirsem ne olur?

Böyle yapsanız daha iyi olur. Faturanızı muhasebeciniz defter portala işler veya sizde şifre alıp işleyebilirsiniz.
Old 10-06-2020, 10:21   #3
Admin

TC kimlik numarası yazılmasa bile sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sıkıntı olacaksa da size değil, faturayı kesene sıkıntı olur bence.

Faturalarda TC kimlik numarası/vergi numarası yazılmasının istenmesinin sebebi bu belgelerin sahibi dışında kişilerce (mesela isim benzerliği olan) kullanılmasını önlemek aslında. Fatura isminiz ve açık adresiniz olursa, başkasının kullanması önlenmiş oluyor. Daha da garanti olması açısından ismizin başına da "Av." yazabilirsiniz, sizden başka aynı isimde avukat yoktur sanırım.

Ya da TC kimlik numaranızı adres kısmının sonuna ilave edebilirsiniz.

Kurumsal müşteri olarak da sipariş verebilirsiniz ancak bu durumda iade vs. etmek isterseniz karşı fatura düzenlenmeniz istenecektir. Aslında kurumsal müşteriden kasıtları vergi mükellefi olan müşteri ve bu bağlamda siz de bu gruba giriyorsunuz zaten.
Old 10-06-2020, 10:43   #4
uye54331

Yanıt veren meslektaşlarım ve THS üyelerine verdikleri bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Verdikleri bilgiler benim için oldukça yol gösterici oldu. Umarım başka meslektaşlarımın da işine yarar bu bilgiler.

Herkese iyi günler dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi