Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş yerinde 10 yılını dolduran kiracının tahliyesi

Yanıt
Old 09-06-2020, 15:01   #1
Avsuzhan

Önemli İş yerinde 10 yılını dolduran kiracının tahliyesi

Merhaba meslektaşlarım. Müvekkil kiracısıyla 01.05.2004 tarihinde kira kontratı yapmış ve artık o iş yerine kendisinin ihtiyacı olduğu için kiracıyı tahliye etmek istiyor. Kira sözleşmesi yapılalı 10 yılı geçti. Ancak 4 Temmuz 2012 tarihinde geçen torba yasanın içinde şöyle bir madde var.

GEÇİCİ MADDE 2- Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 323, 325, 331, 340, 342, 343, 344, 346 ve 354 üncü maddeleri 1/7/2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmaz. Bu halde, kira sözleşmelerinde bu maddelerde belirtilmiş olan konulara ilişkin olarak sözleşme serbestisi gereği kira sözleşmesi hükümleri tatbik olunur. Kira sözleşmelerinde hüküm olmayan hallerde mülga Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu durumda 15 haziran itibariyle hemen kiracıya tahliye için ihtarname çekebilir miyiz yoksa yine uzama süresini hesaba katmamız mı gerekecek?
Old 09-06-2020, 17:32   #2
Admin

Kiracıyı ihtiyaçtan tahliye etmek istiyorsanız BK. 350'ye,10 yıllık kiracı olduğu için tahliye etmek istiyorsanız BK. 347'ye dayanacaksınız. Her iki maddenin de Geçici 2. maddeyle ilişkisi olmadığını düşünüyorum.

350'ye dayalı gidecekseniz ya 15 Mayıs-15 Haziran arası doğrudan tahliye davası açmanız ya da dava açacağınızı ihtar etmeniz gerekiyordu. (BK353). Bu süre 7226 sayılı yasa gereğince 16.Haziran'dan itibaren 15 gün uzamış oluyor. Eğer bu davayı açmak niyetindeyseniz, ihtar çekme süresini vs. karıştırmadan doğrudan bu süre içinde tahliye davası açmanızı öneririm. Eğer bu süre içinde ihtar çekip, hakkımı saklı tutuyorum derseniz ileride açacağınız davada hakimin kafası son derece karışacaktır ve bence bu riske girmeye hiç gerek yok.

347 içinse bence bu sene dava hakkınızı kaybetmişsiniz zira sözleşme bitmeden 3 ay önce (ki bu covid öncesi dönem olan 15 şubata geliyor) ihtar çekmiş olmanız gerekiyordu.

Alıntı:
7226 sayılı yasa GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla;

a) Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikâyet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dâhil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler; 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile usul hükmü içeren diğer kanunlarda taraflar bakımından belirlenen süreler ve bu kapsamda hâkim tarafından tayin edilen süreler ile arabuluculuk ve uzlaştırma kurumlarındaki süreler 13/3/2020 (bu tarih dâhil) tarihinden,
b) 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile takip hukukuna ilişkin diğer kanunlarda belirlenen süreler ve bu kapsamda hâkim veya icra ve iflas daireleri tarafından tayin edilen süreler; nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere tüm icra ve iflas takipleri, taraf ve takip işlemleri, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınması, ihtiyati haciz kararlarının icra ve infazına ilişkin işlemler 22/3/2020 (bu tarih dâhil) tarihinden,
itibaren 30/4/2020 (bu tarih dâhil) tarihine kadar durur. Bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlar. Durma süresinin başladığı tarih itibarıyla, bitimine on beş gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden başlamak üzere on beş gün uzamış sayılır. Salgının devam etmesi halinde Cumhurbaşkanı durma süresini altı ayı geçmemek üzere bir kez uzatabilir ve bu döneme ilişkin kapsamı daraltabilir. Bu kararlar Resmî Gazete’de yayımlanır.
Old 09-06-2020, 20:05   #3
Avsuzhan

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim meslektaşım. Ben ilk aşama olarak ihtarname çekmek istiyorum ihtiyaç olduğuna dayanarak. Önümde süre engeli olup olmadığını merak ediyorum ve ihtarname çekmem halinde ne kadar süre içinde tahliye etmesi gerektiğini söylemeliyim? Ayrıca şu husus da kafamı karıştırdı.

TBK 347 şöyle diyor: "... Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir."

Ben de sonuç olarak 2020 uzama yılının bitiminden 11 ay önce yani maddeye göre en az üç ay önceden ihtarda bulunmuş oluyorum. Yani bu ay içinde ihtarname çekmem mümkün değil mi?
Old 10-06-2020, 10:26   #4
Admin

Ben davanızı bu yıl içinde açmak istediğinizi düşünmüştüm.

Eğer davanızı bir sonraki yenileme dönemi (Mayıs 2021) için açacaksanız o zaman hiçbir sorun kalmıyor, bu aşamada ihtar çekebilir, Mayıstan sonrada davayı açabilirsiniz.

İhtarın 1.Mayıstan üç ay önce kiracının eline geçmesi gerekiyor, çok daha erken çekmenin hiçbir sakıncası yok. (Hatta faydası var, bilatebliğ vs. dönerse yeniden çekmeniz için süreniz olur).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi