Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Türk Ceza Kanunu'ndaki ceza adaletsizliği

Yanıt
Old 01-10-2013, 10:40   #1
Tractatus

Olumsuz Türk Ceza Kanunu'ndaki ceza adaletsizliği

Madde 188/3

"Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, beş yıldan onbeş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır."

Bu maddeye göre ceza alt sınırı 5 yıl olan eylemler nelerdir:

uyuşturucu satmak veya satışa arz etmek,
uyuşturucuyu nakletmek veya sevk etmek,
uyuşturucuyu depolamak,
satın almak, kabul etmek veya bulundurmak,
uyuşturucuyu başkalarına vermek.

Satma, nakletme, sevk etme, depolama gibi fiiler benzer ağırlıkta suçlar olduğu için benzer cezalar öngörülmesi normal ama "başkasına verme" eylemi için de aynı cezanın uygulanması adil değildir diye düşünüyorum.Sonuç itibariyle uyuşturucu bağımlısı kişiler bazen birbirlerine ücretsiz şekilde uyuşturucu verip alabiliyorlar. Hal böyleyken, uyuşucuyu para karşılığı satan ile satmaksızın birilerine ücretsiz uyuşturucu veren bağımlıların aynı şekilde cezalandırılması kesinlikle ceza adaletine uygun değildir.

Bir diğer madde ise müstehcenlik suçuna ilişkin 226/4 maddesidir:

"Şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri içeren ürünleri üreten, ülkeye sokan, satışa arz eden, satan, nakleden, depolayan, başkalarının kullanımına sunan veya bulunduran kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır."

Madde metni yasak müstehcenlik kavramını tanımlamış ancak bu yasak müstehcen ürünlerini üretene, ülkeye sokana, satana, depolayana, nakledene, başkalarına kullandırana ve bulunduruna aynı cezanın verilmesini hükme bağlamıştır. Bu durumda yasak müstehcenliği üreten ile elinde bulunduran aynı ceza alt sınırıyla yargılanacaktır.

Bu nasıl bir kanun hazırlama tekniğidir anlamak mümkün değil....
Old 02-10-2013, 11:48   #2
Avukat Derya

Sayın meslektaşım size tamamen katılıyorum. Uyuşturucu tacirliği yapanlar ile arkadaşının ricası üzerine ona uyuşturucu veren kimsenin aynı cezayı alması hakkaniyete aykırıdır. Uyuşturucu ile savaşmak adı altında düzenlenen bu maddenin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Fiillerin ağırlığı ile cezanın ağırlığının doğru orantılı olması gerekmektedir.
Old 02-10-2013, 12:02   #3
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Tractatus
Madde 188/3

"Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, beş yıldan onbeş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır."

Bu maddeye göre ceza alt sınırı 5 yıl olan eylemler nelerdir:

uyuşturucu satmak veya satışa arz etmek,
uyuşturucuyu nakletmek veya sevk etmek,
uyuşturucuyu depolamak,
satın almak, kabul etmek veya bulundurmak,
uyuşturucuyu başkalarına vermek.

Satma, nakletme, sevk etme, depolama gibi fiiler benzer ağırlıkta suçlar olduğu için benzer cezalar öngörülmesi normal ama "başkasına verme" eylemi için de aynı cezanın uygulanması adil değildir diye düşünüyorum.Sonuç itibariyle uyuşturucu bağımlısı kişiler bazen birbirlerine ücretsiz şekilde uyuşturucu verip alabiliyorlar. Hal böyleyken, uyuşucuyu para karşılığı satan ile satmaksızın birilerine ücretsiz uyuşturucu veren bağımlıların aynı şekilde cezalandırılması kesinlikle ceza adaletine uygun değildir.
....

Alıntı:
Avukat Derya
Alıntı:
Sayın meslektaşım size tamamen katılıyorum. Uyuşturucu tacirliği yapanlar ile arkadaşının ricası üzerine ona uyuşturucu veren kimsenin aynı cezayı alması hakkaniyete aykırıdır. Uyuşturucu ile savaşmak adı altında düzenlenen bu maddenin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Fiillerin ağırlığı ile cezanın ağırlığının doğru orantılı olması gerekmektedir.

Ücret karşılığı ya da ücretsiz olsun, verilen şeyin "uyuşturucu" olduğu gözönüne alındığında burada bir adaletsizliğin olmadığını, her ikisinin de aynı amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Kazanç elde edilip edilmediği belki adli para cezasının miktarında etkili olabilir. Kazanç elde edildi ise daha yüksek miktarda adli para cezası verilebilir. Ancak hapis cezası bakımından neden bu uyuşturucu denen şeyi ücretsiz veren kişi, ücretli veren kişiden daha az hapis cezası alsın? Bu kişi uyuşturucuyu ücretsiz vererek sanki iyilik mi etmiş olmaktadır? Yoksa ücretli verene karşın, ücretsiz veren bu kişi, bu maddenin daha kolay elde edilmesine aracılık mı etmiş olmaktadır? Ücretsiz uyuşturucu vermek, uyuşturucunun yaygınlaşmasına da hizmet etmek değil midir? Kimi zaman da bu şekilde ücretsiz uyuşturucu verilmesi, bağımlı yaratmak ve potansiyel müşteri yaratmak amaçlarına da hizmet eder sanıyorum. Ben, ikisi arasında hapis cezası bakımından bir farklılık olmamasının son derece adil olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi