Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Yolu İle Taşınmaz Tahliyesinde İhtar sayısı ve Talep Zamanı Nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2020, 01:27   #1
derdest14

Varsayılan İcra Yolu İle Taşınmaz Tahliyesinde İhtar sayısı ve Talep Zamanı Nedir?

Değerli meslektaşlarım merhaba, bir hususta araştırmam yapmama rağmen kafam karıştı. Sizin değerli bilgi ve tecrübelerinize danışmak istedim;
İİK 269-276 arasında düzenlenmiş olan Taşınmazların İlamsız Takip Yolu İle Tahliyesinde, TBK 352/2 deki sürelere riayet etmek zorunda mıyız? Örnek veriyorum 1 yıl veya daha uzun bir kira sözleşmesi mevcut. Kiracı kira bedellerini ödemiyor. 2 haklı ihtar yapıp, kira dönemi sonunda bir ay içerisinde tahliye talepli icra takibi mi başlatmalıyız?

Saygılarımla
Old 07-06-2020, 09:58   #2
Sbt

Sayın meslektaşım, ben icra takibi başlatmak daha hızlı sonuç alınır diye ben de icra takibi başlattım,30 gün sürenin sonunda icra Mahkemesine tahliye davasını açıp, ilk duruşmada tahliyeye karar aldım. Noterden ihtar çekmesi daha uzun sürer diye o yola hiç girmedim.
Old 07-06-2020, 11:37   #3
derdest14

Anladım Sayın meslektaşım, teşekkür ederim. Yani sadece bir adet icra takibi ile tahliye kararı aldınız? 2 haklı ihtar yapılmadı? Bir de son olarak bir şey daha sormak istiyorum, İcra takibini kira dönemi içinde mi başlattınız yoksa kira dönemi sonunda mı? Saygılar
Old 07-06-2020, 11:47   #4
Sbt

Aynen Hiç ihtar çekmedim.Ama mutlaka icra takibi başlattığınızda haciz ve tahliye talepli olmalı. Yoksa sonra tahliye davasını açamıyorsunuz. Kira döneminde açtım , zaten 8 ay hiç kira ödemedi.
Old 07-06-2020, 12:15   #5
derdest14

Hımm anladım. Gerçekten çok teşekkür ederim. Bir süredir kafamı kurcalıyordu.
Old 07-06-2020, 15:02   #6
Admin

Kiracıya noterden çekilen ihtarname de, yapılan icra takibi de (7 günlük veya 30 günlük farketmez), TBK anlamında "haklı ihtar" yerine geçer.

Ancak "temerrütten tahliye" ile "iki haklı ihtardan tahliye" birbirden bağımsız iki ayrı tahliye yoludur. BKZ.
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...140#post761140
Old 08-06-2020, 11:46   #7
Av.Birsel

tahliye talepli icra takibi üzerine kiracı kirayı 30 gün içinde öderse tahliye sağlayamazsınız. ancak icra takibi 1 haklı ihtar yerine geçer. kiracı ikinci bir kez icra takibine sbebiyet verirse iki haklı ihtar oluşur ve tahliye ettirebilirsiniz.
Old 09-06-2020, 00:35   #8
derdest14

Sayın Admin ve Sayın Av.Birsel çok teşekkür ederim. Yorumlarınız çok faydalı oldu. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi