Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Lisans Eğitimi Sırasında Bir İşte Çalışmak

Yanıt
Old 12-08-2009, 14:42   #1
F.K

Varsayılan Hukuk Lisans Eğitimi Sırasında Bir İşte Çalışmak

Öncelikle herkese merhabalar.ülkemizde üniversite öğrencilerinin sahip olduğu şartlar göz önüne alındığında bir çok üniversitelinin eğitimleri sırasında tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir işte çalışması çok sık rastlanılan bir durum.özellikle kalabalık hukuk fakultelerinde derslere devam zorunluluğunun olmaması bu duruma kolaylık sağlamakta.benim sorum daha çok kendileri de öğrencilik yıllarında bu yolu seçen hukuk mezunlarına ve çevresinde bu tür kişiler bulununlara yönelik olucak.tecrübeleriniz ve gördükleriniz neticesinde bu yönde neler aktarabilirsiniz.ilerde meslek hayatında ve eğitim süreci boyunca olumsuz etki gösteren bir durum mudur?tecrübelerinz doğrultusunda cevaplarınız benim için yol gösterici olacaktır.
teşekkürler
Old 13-08-2009, 21:57   #2
yalcin3

Eğitiminin ağırlığına bakacak olursak sizi biraz zorlayabilir.Ancak siz de belirtmişsiniz ki devam zorunluluğu olmayan bir fakültede pek bir engel teşkil edeceğini sanmıyorum.Sadece sınav zamanları çok çok dengeli olmanız gerekir.
Bu arada ben de hukuk eğitimine devam ederken AÖF'de kamu yönetimi okumak istiyorum tekrar ÖSS'ye girmek zorunda mıyım?
Old 14-08-2009, 16:59   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan F.K
Öncelikle herkese merhabalar.ülkemizde üniversite öğrencilerinin sahip olduğu şartlar göz önüne alındığında bir çok üniversitelinin eğitimleri sırasında tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir işte çalışması çok sık rastlanılan bir durum.özellikle kalabalık hukuk fakultelerinde derslere devam zorunluluğunun olmaması bu duruma kolaylık sağlamakta.benim sorum daha çok kendileri de öğrencilik yıllarında bu yolu seçen hukuk mezunlarına ve çevresinde bu tür kişiler bulununlara yönelik olucak.tecrübeleriniz ve gördükleriniz neticesinde bu yönde neler aktarabilirsiniz.ilerde meslek hayatında ve eğitim süreci boyunca olumsuz etki gösteren bir durum mudur?tecrübelerinz doğrultusunda cevaplarınız benim için yol gösterici olacaktır.
teşekkürler

İlk senenin sonunda şunu fark ettim, derse devam etmek işinizi kolaylaştırıyor. Bazı hocaların dersini derse girmeden geçmenin imkanı yok. Bazılarında ise derse girmenin anlamı pek fazla yok...
Old 14-08-2009, 17:53   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan F.K
teşekkürler

Merhabalar;

Ben öğrencilik ve staj dönemi dahil toplam 6 yıl hukuk bürolarında çalıştım (Rakamda bir hata yok; fakülte 9 yıl, staj 3 yıl sürdü). Fakülteyi ve stajı uzatmamda bir işte çalışıyor olmamın neredeyse etkisi yoktu diyebilirim, benim sebeplerim başkaydı.

Ben olumsuz bir etki değil aksine çok çok olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum. Adliyeye, büroya henüz öğrencilik döneminde ısınmaya başlayan bir avukat adayı staj döneminde akranlarından çok daha ileriden başlamış oluyor. Bu tecrübe ile sabittir.

Saygılarımla...
Old 14-08-2009, 21:10   #5
yigit289

Alıntı:
Yazan ElSu
Eğitiminin ağırlığına bakacak olursak sizi biraz zorlayabilir.Ancak siz de belirtmişsiniz ki devam zorunluluğu olmayan bir fakültede pek bir engel teşkil edeceğini sanmıyorum.Sadece sınav zamanları çok çok dengeli olmanız gerekir.
Bu arada ben de hukuk eğitimine devam ederken AÖF'de kamu yönetimi okumak istiyorum tekrar ÖSS'ye girmek zorunda mıyım?
lisans eğitimine devam ederken össye tekrar girmeden açık öğretimin kontenjansız herhangi bir bölümünde ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz.Ayrıntıları bilmiyorum herhalde anadolu.edu.tr de yazıyordur oradan bakabilirsin.
Old 16-08-2009, 13:45   #6
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu
Hayır değilsiniz.
Old 20-08-2009, 08:22   #7
üye25928

Dün başımdan ilginç bir olay geçti. Ben eğitim-öğretim hayatımda sadece bir dershaneye gittim. O yüzden oradaki hocalarımla aram çok iyidir. Bir hocam KPSS'ye hazırlanacağı için Temel Hukuk Bilgisi kitabımı benden istemişti. Ben de dün kitabımı hocama vermek için dershaneye götürdüm.

Dershanede, kpss kursları üzerine konuşmaya başladık. Hocam, bana "Anayasa Hukukunu anlatacak hocamız yok, keşke burada olsaydın da sen anlatsaydın" dedi, ben ilk başta şaşırsam da, sonraları bir hukuk öğrencisi için para kazanmanın güzel, eğlenceli ve hukukla alakalı bir yolu olduğunu fark ettim. Ayrıca bu kurs olayında iyi maaş veriyorlar galiba
Old 20-08-2009, 17:05   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
bir hukuk öğrencisi için para kazanmanın güzel, eğlenceli ve hukukla alakalı bir yolu olduğunu fark ettim.

Bu iş pek de güzel ve eğlenceli değil. Sadece hukukla alakalı... Dayanabilirseniz, ekstra bir gelir kaynağı oluyor. Ama sizi temin ederim eğlenceli değil.

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Ayrıca bu kurs olayında iyi maaş veriyorlar galiba

Dersaneler; hukuk öğrencileri, stajyer avukatlar ve mesleğe yeni başlamış avukatları (kadrolu bir öğretmenin alacağı ücretten daha) düşük bir ücretle iliğini sömürecek denli çalıştırıyorlar.

Saygılar...
Old 20-08-2009, 18:18   #9
üye25928

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Bu iş pek de güzel ve eğlenceli değil. Sadece hukukla alakalı... Dayanabilirseniz, ekstra bir gelir kaynağı oluyor. Ama sizi temin ederim eğlenceli değil.

Dersaneler; hukuk öğrencileri, stajyer avukatlar ve mesleğe yeni başlamış avukatları (kadrolu bir öğretmenin alacağı ücretten daha) düşük bir ücretle iliğini sömürecek denli çalıştırıyorlar.

Saygılar...

Kadrolu bir öğretmenin 1500 lira maaş aldığını düşündüğümüzde, aylık 1000 lira fena bir rakam değil, haftada toplam 40 saat derse girmek için.yani saati 25liraya geliyor

Ben Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olduğum için, orada haftada dört saat gördüğümüz Eğitim formasyon dersleri işime yarar. Zaten ben pek meraklıyımdır böyle şeylere. Şayet ben ders anlatsam eminim çok eğlenceli olurdu, zaten benim için asıl olan dersi anlatmak para fer'i...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi