Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı boşanma sonrası zina davası açılabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2014, 00:04   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı boşanma sonrası zina davası açılabilir mi?

Merhabalar,boşanma sürecinde henüz dava açılmamışken eski eşimin facebooktan tanıştığı farklı bir ilde ikamet eden evli ve iki çocuklu bir bayanla mesajlaşmalarını tesadüf eseri gördüm ve yazıcıdan çıkardım.Hatta bu bayanın bulunduğu ilden ikamet ettiğimiz yere geldiği ve de bir otelde kaldıkları ve zinanın açıkça anlaşıldığı bilgiler de mevcut.Anlaşmalı boşanma protokolünde boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik ve tazminat talebinden feragat ettiğimizi teyit etmiştik.Boşanalı yaklaşık 10 ay oldu.Zina davası açabilir miyim?Ayrıca herhangi bir dava açılıp sonlanıncaya kadar bir avukata ödeyeceğimiz rakam hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum.Teşekkürler.
Old 09-07-2014, 18:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşinize karşı açacağınız davada; anlaşmalı boşanma davasından önce eşinizin sizi aldattığını bildiğiniz ispatlanırsa manevi tazminat isteminiz reddedilir. Burada eşinizin eylemini affettiğiniz sonucu ortaya çıkacaktır. Ve zaten tazminat isteklerinizden de feragat etmişsiniz.

Zina davası açmanız ise hiç mümkün değil, çünkü zina boşanma sebebidir. Siz zaten boşanmış durumdasınız.

Saygılarımla
Old 10-07-2014, 18:41   #3
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı boşanma sonrası dava açma kriterleri

Sayın Av. Ufuk Bozoğlu İyi Akşamlar,
Teşekkür ederim,yukarıdaki konuyla ilgili, dava açmam imkansız ,anladım.Öğrenmek istediğim eski eşim ya da aile fertlerine başka bir konu ile ilgili dava açmamın imkanı yok mu?Örneğin eski eşimden inkar ettiği bir konuyu ispatlaması için banka hesaplarını çıkarmasını istemiştim.O,ise boşandığımız gün çıkarıp büyük oğlumuza vereceğini bizzat oğluma söyledi ve geçen 10 aya ve uyarılara rağmen çıkarmadı.Bu konuyla ilgili dava açabilir miyim?
Benden de saygılar,teşekkürler.
Old 17-07-2014, 17:36   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Av. Ufuk Bozoğlu İyi Akşamlar,
Teşekkür ederim,yukarıdaki konuyla ilgili, dava açmam imkansız ,anladım.Öğrenmek istediğim eski eşim ya da aile fertlerine başka bir konu ile ilgili dava açmamın imkanı yok mu?Örneğin eski eşimden inkar ettiği bir konuyu ispatlaması için banka hesaplarını çıkarmasını istemiştim.O,ise boşandığımız gün çıkarıp büyük oğlumuza vereceğini bizzat oğluma söyledi ve geçen 10 aya ve uyarılara rağmen çıkarmadı.Bu konuyla ilgili dava açabilir miyim?
Benden de saygılar,teşekkürler.
Sayın Katılımcı,

Banka hesabı neyi ispatlayacak, alacaklı olduğunuzu? Sizi aldattığını? Bankada evlilik içi birikimlerini?

Sorunuzu net sormanız gerekmektedir.

Tanıyıp güvendiğiniz bir avukattan doğrudan destek almanızı öneriyoruz.

Saygılarımla
Old 18-07-2014, 07:16   #5
Konuk

Merhabalar Av Bey,
Maalesef tanıdığım ve güvendiğim bir avukat yok.Öneriniz ve ilginize çok çok teşekkür ediyorum.Sadece bu platforma boşanmadan önce yazabilmeyi, yazacak ve soracak durumda olmayı çok isterdim.
Saygılarımla.
Old 18-07-2014, 10:08   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Anlaşmalı boşanma protokolünüzü göremediğim için ihtimale dayalı bir yanıt vereceğim. Boşanmış olduğunuz eşinize karşı sadece, edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan alacak hakkınızdan açıkça feragat etmediyseniz/ protokolde ve mahkemede bu hususa hiç değinilmemişse bir dava açmanız mümkündür.

Bu dava türünü açabilmek için, evlilik birliği içinde edinilmiş, kazanılmış bankada para, ev, araba gibi değerler olması gerekir. Ve bu mal varlıklarının mutlaka maaş gibi kredi çekip ödemek gibi gelirlerle evlilik birliği içinde 2002 yılı sonrası alınması gerekir. Veya 2002 sonrası da olsa, öncesi de olsa bir malın alımına kişisel malınızla (ziynet eşyanız, miras kalan para veya evlilik öncesi malınızın satılması ile elde edilen para ile katkı vs..)katkıda bulunmuşsanız bu parayı talep edebilirsiniz.

Eğer böyle bir durum varsa mal rejimi tasfiyesi ve buna bağlı alacak (katılma-katılım payı) hakları boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılabilir...

Yukarıda sorduğunuz eşinizin banka hesapları veya tüm mal varlığı ancak böyle bir dava veya hak sözkonusu olursa mahkemece incelenir. Yoksa eşiniz size banka hesap ekstresini göstermeye söz verip bunu yerine getirmezse onu hukuken buna zorlamanız mümkün değil. Zorlayabilmeniz için kanunun bu ihmali davranışa bir sonuç bağlamış olması gerekir. Eşiniz açısından hukuki veya cezai sorumluluk doğurmayacak bir eylem hukuk düzenini ilgilendirmez.

Daha fazlası için mutlaka bir avukatla görüşün.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..

Saygılarımla,
Old 18-07-2014, 18:32   #7
Konuk

Merhabalar
Aslında ben sizi kendi konumla, benim için çok önemli olsa da ,daha fazla meşgul etmemek adına sorulara bilinçli olarak yanıt vermeyerek konunun kapanmasını istemiştim.Çünkü sizlerden yanıt isteme hakkımın olmadığını düşünüyorum.
Son verdiğiniz yanıtı ,gerçekten beklemiyordum.Çok çok teşekkür ediyorum.Son cevabınızdan dava açabilme hakkımın olmadığını anlar gibi olsam da konuyu detayıyla bilmediğiniz için hala emin değilim.
Fakat sizi yormamak adına tekrar açıklama yapıp cevap beklemeyeceğim.
Burdan gerçek anlamda mağduriyet yaşamış olan insanlara karşılıksız olarak ve de zaman sizin meslekte çok değerli ki zaman ayırdığınız için çok çok teşekkür ediyorum.

Kolaylıklar diliyorum. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi