Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kira Geliri Paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2012, 11:10   #1
Konuk Elif

Mutsuz Kira Geliri Paylaşımı

Eşimin arsa bedelinin tamamına yakın oranda katkısı ile 2001 yılında aldığımız arsayı mütahite kat karşılığı verdik. bize üç tane daire düştü. Arsa tapubu benim adıma olduğu için daire tapularınıda müteahit benim adıma çıkartmış. daireleri kiraya verdik. Temmuz 2011 de eşimden ayrılmak için çekişmeli boşanma davası açtım, dava devam ediyor. Davayı açtıktan sonra dairelerin kiralarını ben almaya başladım. aylık 1500 lira kira alıyorum. arsanın bedelini eşimin ödediğine dair elinde belgeleri mevcut. bu husus ileride bana sorun yaratırmı. ne yapmam lazım bilemiyorum. iki Avukata sordum ikisi de farklı cevaplar verince tereddüt etmeye başladım. yardımcı olursanız memnun olurum.
Old 18-02-2012, 13:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Olayınızda iki ana başlık bulunmaktadır.

1-Arsa alımı:sizin de kabule ttiğiniz gibi arsa bedeli eşiniz tarafından karşılanmış ise bu bedelin değer artışı da dikkate alınarak katkı payı davası açması olanaklıdır.Katkısı ve değer atışı dikkate alınaral eşiniz adına alacak hesaplanabilecektir.

Bu davada kişisel malınız olan arsa üzerine yapılan bina ve sizin adınıza kaydedilen taşınmazların değeri için talepte bulunamayacağı düşüncesindeyim.Bu daireler kişisel malın semereleridir.

2-Kira geliri; 2002 den sonra bu dairelerden elde edilen gelir ise edinilmiş mal niteliğindedir.Dava tarihine kadar kiraları almamış ve dolayısı ile bu kiralarla bir yatırım yapmamışsanız katılım alacağı da oluşmamış demektir.

dava açılmakla mal rejimi sona erdiğinden -eğer dava kabul ile sonuçlanırsa- dava tarihinden itibaren aldığınız kiralar ileride açılacak davada tartışma konusu yapılmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 18-02-2012, 20:03   #3
Konuk Elif

Varsayılan Kira Geliri

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. bir soru daha sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.

Peki Açtığım Boşanma Davası Red edilirse ve ben ayrı yaşamaya devam edersem. Eşim bu kira gelirleri üzerinde bir hak iddia edebilirmi veya evlilik sora ermediği için kiraları alabilirmi?

Zaten aldığım kiranın bir miktarı ile daireler için Eşim Adına Bankadan çektiğimiz kredi taksitini ödemekteyim.

bu arsanın bedelinin eski medeni kanun dömenide ve Yeni medeni kanunun yürürlükte olduğu dönemde (Yani her iki medeni kanun yürürlükte iken) eşim tarafından ödenmesi ve bizim bu arsa üzerine yapılan inşaattan arsa karşılığı olarak aldığımız daireler de 2002 sonrası yeni medeni kanuna yürürlükte iken olmasından dolayı mal paylaşımında nasıl bir yol izlenir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi