Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 06-10-2009, 00:01   #1
konuk

Varsayılan boşanma davası

slm eşim ve ben engelli bir çiftiz ben eşimiz ikinci eşiyim15 yıllık evliyiz 11 ve 8 yaşlarında2 kızımız var eşim evi terk etti sorumluluklarınıher hatırlattığımda kendisiyle sohbetlerimizde paylaştıklarımı koz olarak gösterip 15 sene zarfında zaman zaman evi terk edip boşanma boşanma davası acıyor aynı şeyi 20 gün önce yine yapdı çoçuklarımla beni madur durumda bırakdı eşim ailesinin maddi gücüne güvenerek boşanmak için gereksiz suclamalarla dilekce sunmuş eşim memur emeklisi anesinin evinde oturuyoruz eşimin kendi üstüne mal varlığı yok bnm hiçbir maddi imkanım yok eşim tarafından çoçuklarımın ilgisiz kalcaklarını gelecekleriniden ve bakımlarınıdan endişe ettiğim için çoçuklarımı kendim yetiştirmek istiyorum oda benden almak istiyor ben maddiyatsızlıkdan dolayı boşanmak istemiyorum bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum ilgililerden bu konu hakkında beni gerekli şekilde yönlendirmelerini rica ediyorum
Old 06-10-2009, 10:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin evi terk etmesi nedeni ile boşanma talep etmeksizin ayrı bir nafaka davası açmanız olanaklıdır.

Eğer eşiniz boşanma davası açmış ise ve açılan davanın haksız olduğunu düşünüyorsanız boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız ve davanın reddini talep etmeniz gerekmektedir.

Bu dava içinde de dava süresince tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Yine boşanma davası içinde boşanmaya karar verilecek ise maddi manevi tazminat ve boşanma sonrasında geçerli olmak üzere yoksulluk ve yaşı küçük çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 06-10-2009, 11:17   #3
Konuk

Acil boşanma davası hakkında endişelerim(engelli çift)

merhaba öncelikle beni aydınlattığınız için çok tşk ederim avukat habibe yılmaz hanım mazeretimi yazdıklarım arasında endişelerimde var bunu dile getirmek isterim müsadenizle eşimin annesinin evinde oturduğumu sölemişdim ben eşime güvenmiyorum onun içindirki şuan mahkemeye kadar herhangi bir davası acarsam işiyokuşa sürüp annnesine evi sattırıp bizi evdende madur durumda bırakabilir diye cesaret edemedim bu konuda ne yapabilirim fikirlerinizi almak isterim
Old 06-10-2009, 12:01   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hayatınızı sürdürdüğünüz konut aile konutunuzdur .Fakat eşiniz malik değildir.Bu nedenle tapuda aile konutu şerhi korumasından yararlanmanız mümkün görünmemektedir.

Diğer yandan bu konutta kiracı da değilsiniz.Kiracı olsaydınız ,kiralayana yapacağınız bilirim ile kira sözleşmesinin tarafı haline gelmeniz de yasal olarak olanaklı sayılacaktı.

Dilerseniz eşinizin annesi ile kira sözleşmesi yapabilir ve taşınmaz satılsa dahi yeni malikin ihtiyaç sebebi ile tahliye koşulları yoksa kira sözleşmesi koşullarında bu konutta kalmaya devam edebilirsiniz.

Evin eşinizin annesi tarafından satışına yasal olarak hiç bir engel bulunmamaktadır.Böyle bir satış yapılacak olur ise,yeni malik size bildirimde bulunması beklenir.

Yukarda açıklanan koşullar çerçevesinde boşanma olmaksızın nafaka davası açmanız ve kira bedelini de nafaka miktarının belirlenmesinde dikkate almanız uygun olabilir.

Detaylı açıklamayı davanızı takip edecek avukattan almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 06-10-2009, 12:40   #5
Konuk

Acil boşanma davası hakkında endişelerim(engelli çift)

aydınlatmalarınız için tekrar tşk ederim son bi konuda fikir danışmak istiyorum eşimin ailesiylede hiç bi konuda uyum sağlayamıyorum eşimi tutuyorlar kendi savunmam için baro avukatına müracat ettim bekleme sürecindeyim
ben dava süresince cevremdeki arkdşlardan beni yanlız bırakmamalarını rica ediyorum gidilcek veya yapılcak işler hakkında bana yardımcı olmalarında eşim bu durumu bana karşı dava unsuru olarak kullanma hakkı varmıdır maddi ve manevi madur bırakdığını anlatmışdım eşime gercekleri sunduğumda reddetme yolunu seciyor yaşantımızı bilen gören kişiler bana başka eşime başka konuşuyorlar bu durumda savunmamı nasıl yapabilirim amacım durumum hakkında ön bilgi edinmek olduğunuzu anladığınızı düşünüyorum tşk ediyorum saygılarımla
Old 06-10-2009, 12:55   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Aleyhinize açılmış ya da sizin açabileceğiniz davalarda, göstereceğiniz tanıkların tarafsız ve mağduriyetiniz hakkında doğrudan bilgi sahibi ve bunları çekincesiz ifade edebilecek kişiler olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi