Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ilgisiz KALDIM

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2009, 21:30   #1
ÇOCUKLARIM

Mutsuz ilgisiz KALDIM

4 çocuğumla ( biri 18, biri 16, biri 13 ve biride 9 yaşında ) birlikte oturmaktayım. Resmi nikahlı eşim ise 8 aydır AZERBAYCAN ‘ da işçi olarak çalışmaktadır. Eşim gerek benim gerekse müşterek çocuklarımızın geçimi için ihtiyacımız olan nafakayı 8 aydır göndermemekte ve kendisinden de haber alamamaktayım. Bu nedenle hem kendim hem de müşterek çocuklarımız mağdur durumdayız. Geçimimi sağlamak üzere kendisine nasıl bir yaptırım uygulatabilirim
Old 08-05-2009, 21:55   #2
üye8180

Sayın Konuk, kendiniz ve çocuklarınız için ikametgahınız aile mahkemesinde nafaka davası açma hakkınız bulunmaktadır. Medeni Kanun gereği eşler, güçleri oranında, emek ve mallarıyla evlilik birliğine katkıda bulunmak yükümlülüğündedirler. Kaldı ki, eşler bakımından çocukları da bakım ve gözetme ödevi bulunmaktadır.

Uygulamada, dava sonunda arttırılıp eksiltilmeye açık olacak şekilde, ivedilikle bir nafaka miktarına hükmedilebilmektedir. Ara kararla hükmolunan bu nafakayı, ilamsız icra takibine konu edebilirsiniz. Eşinizin işçilik ücretlerine haciz tatbiki mümkündür.

Türk Ceza Kanunu, 233. madde gereği ' Aile hukukundan doğan bakım, eğitim ve destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır ' Sizi ve çocuklarınızı arayıp sormayan, para göndermeyen eşiniz hakkında bu madde gereği, bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına vereceğiniz bir dilekçe ile şikayette bulunabilir, hakkında soruşturma açılmasını talep edebilirsiniz.

Avukat yardımı almanızı, mağdur durumda olduğunuzu beyan ettiğinizden, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi, muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı ile bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size bu davada ücretsiz vekil atanmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi