Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardim Edermİsİnİz,lÜtfen

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2008, 19:41   #1
Konuk

Varsayılan Yardim Edermİsİnİz,lÜtfen

Merhabalar,Öncelİkle Burada Hİzmet Veren TÜm Herkese TeŞekkÜr Ederİm.benİm Durumum Bİrazcik Muamma Aslinda.yardimci Olursaniz Çok Sevİnİrİm.1,5 Yil Önce EŞİm Benden BoŞanmak İstedİĞİnİ SÖyledİ Ve AnlaŞmali BoŞanmak İstedİĞİnİ SÖyledİ Bende Etrafimdakİ İnsanlara Uydum BoŞanmak İstemedİĞİm Halde Kabul Ettİm.daha Sonra Bana Hemen İmza Atma Bİr Avukata Gİt Haklarini ÖĞren Ondan Sonra İmza At Dedİler.bana GİttİĞİm Avukat Bu AnlaŞmayi İmzalama Dedİ Neden Tazmİnat İstemİyorsun Nafaka İstemİyorsun Dedİ Ve Ben Onlara Uyarak AnlaŞmayi İmzalamadim Ve Ben Dava AÇtim EŞİme,sonra EŞİmde Buna KarŞilik Tazmİnat İstemlİ Bİr Dava AÇti Bana.ben BoŞanmayi İstemeye İstemeye Bu Durumlara Geldİm.eŞİmİ Sevİyorum Ve Halen Unutamadim.ve 7 YaŞinda Bİr ÇocuĞum Var Oda Babasinin Evİne Gerİ DÖnmesİnİ Çok İstİyor.Şİmdİ Bu Davalar Devam Ederken Herkes Mutlu Olurken Olan Bana Ve ÇocuĞuma Oldu.benİm Yuvam Yikiliyor Ve HİÇkİmse Ynaimda Yok.bana BoŞan Tazmİnat Al Dİyenlerİn HİÇbİrİ Yok Artik Yanimda.ben HergÜn Dua Edİyorum Allaha Yuvam Yikilmasin Dİye.ama Bundan Sonra Ne Yapabİlİrİm.25 Aralikta Dava Var.sanirim Bu Mahkemede Karar Verİlecek Artik.ben BoŞanmak İstemİyorum 1,5 Yildir GÖzyaŞi DÖkÜyorum Ayrilmamak İÇİn.Şİmdİ Benİm AÇtiĞim Davam Kabul Edİlİrse Ben Feragat Edebİlİrmİyİm,yada Temyİz Ederek Bu BoŞanmadan Nasil VazgeÇebİlİrİm.eŞİmİn AÇtiĞi Dava Kabul Edİlİrse Bu Davayi Nasil VazgeÇİrebİlİrİm.bana YÖn Verebİlİrmİsİnİz.ben Çok PİŞman Oldum YaptiĞim HerŞeye.yuvamin Yikilmasini İstemİyorum,belkİ EŞİmde Bu Zamanda Hatalarini Anlayip Evİne Gerİ DÖner Dİye Dualar Edİyorum.ne Olur Bana Yol GÖsterİrmİsİnİz.ben BaŞkalarina Uyarak Bİr Hata Yaptim,Şİmdİ Bu Hatami Telafİ Edemİyorum.ne Olur Allah Rizasi İÇİn Yardim Edermİsİnİz.
Old 23-11-2008, 20:11   #2
diyojen

Sayın konuk anlattıklarınızın çoğu olayınızın insani boyutu. Hukuki boyutu ise devam eden bir boşanma davası olması. Belirttiğiniz kadarıyla eşinizde sizin açtığınız davaya karşılık bir boşanma davası açmış. İki davanız birleştirildi mi?? Eğer birleştirildi ise siz son duruşmadan önce kendi davanızdan vazgeçerseniz kendi taleplerinizden de vazgeçmiş olursunuz ve dava eşinizin açtığı dosya üzerinden karara bağlanır ki bu da aleyhinize sonuç doğuracaktır.

Yok eğer dava sadece sizin açtığınız dosya üzerinden devam ediyor ise yani eşinizin açtığı bir dava yok ise; son duruşmayı beklemeden, "davanızdan feragat ettiğinize (vazgeçtiğinize) dair bir dilekçe sunarak dosya karara çıkmadan davayı bitirebilirsiniz.
Old 23-11-2008, 20:41   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Açtığınız boşanma davasını takip etmek zorunda değilsiniz. Takip etmek istemediğinizi duruşmada yargıca bildirebilirsiniz. Hatta duruşmadan önce, dosyaya sunacağınız yazılı bir beyan ile de bunu yapabilirsiniz.

Eşinizin açtığı boşanma davasında eşiniz davacı olduğu müddetçe dava devam edecektir. Bu halde, bu dava içinde de boşanmak istemediğinizi eşinizi sevdiğinizi ve evlilik birliğinin sürmesini istediğinizi beyan edebilirsiniz.

Mahkemede aksi bir kanaat oluşmuş ise; yani boşanmaya hükmedecekse, çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve onun için nafaka(kararın kesinleşmesinden sonra, yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devamını) yine kendiniz için maddi ve manevi tazminat talepleriniz olduğunu belirtmekte yarar vardır.

Eşiniz de eğer kendi davasından vazgeçerse takip etmeyeceğini bildirir ise, siz de takip etmeyeceğinizi bildirin ve evlilik birliğiniz devam etsin.

Ayrıca, aleyhinize olan her kararı, kararın elinize geçişinden 15 gün içinde TEMYİZ etme hakkınız vardır.

Ancak, özellikle hak kaybına uğramamak için, MUTLAKA bir meslektaşımızın hukuki desteğini alınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye yeterli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini talep ediniz.

Saygılarımızla.
Old 23-11-2008, 21:00   #4
Konuk

Ufuk Bey çok teşekkür ederim ilginiz için.Zaten şuan çocuğum için tedbir nafakası alıyorum,her ikimizinde velayet talebi ve tazminat talebi var birbirimizden.Ama ben aileme,çevremdekilere uyarak böyle birşey yaptım şimdi çok pişmanım.ben davamdan vazgeçersem eşimin benden 50 milyarlık tazminat talebi vardı bunu kaybedebilirsin dediler bana,bende davamdan vazgeçemedim.benim bir avukatım var ama 6-7 aydır arıyorum telefonlarıma çıkmıyor,mesaj yazıyorum mesajlarıma bile cevap vermiyor.dava olduğunda bile davanın sonucunu bana söylemiyor,ben büroyu arayıp sekreterden öğreniyorum ne olduğunu.parasını dava başlamadan peşin aldı benden.şimdi başka bir avukatta tutacak durumda değilim.çalışıyorum ama borçlarım çok fazla,evimde var,bundan dolayı bana ücretsiz avukat atanmaz diye tahmin ediyorum.şuanda çaresiz bir durumdayım.Zaten bir ay sonra 25 aralıkta karar açıklanacağını söylüyorlar.bu karar açıklandığında boşanmamıza karar verildiğinde ne yapabilirim.orda vazgeçebilirmiyim,eşimin açtığı dava kabul edilirse ozaman temyizmi edebilirim.bu yönde bilgi verebilirmisiniz.çok teşekkür ederim.
Old 23-11-2008, 21:56   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Sorunuzu yanıtladım aslında,

Davalar ayrı ayrı da olsa birleştirilse de;

1-Kendi davanız için, duruşma gününden önce yazılı bir dilekçe ile davayı takip etmeyeceğinizi bildirebilirsiniz.

Duruşma günü de aynı talepte bulunabilirsiniz "davayı takip etmeyeceğim" eşimi seviyorum ve ya her ne ise, yeni kararınızın gerekçesi mahkemede belirtebilirsiniz.Uzman yardımı da talep edebilirsiniz.

Ya da davanızdan feragat edebilirsiniz.

2-Eşinizin açtığı davada ise, eşiniz davasını sürdürmeye kararlı ise bu dava yürür.Siz ben boşanmak istemiyorum davayı takip etmiyorum deseniz de, davacı eşiniz olduğu için dava görülmeye devam eder.

Ama siz yine gerçek iradenizi, yeni kararınızı mahkemeye yazılı ve ya sözlü olarak bildiriniz. Mahkeme boşanma kararı verir ise TEMYİZ etmenizden başka çare yoktur.

3-Sayın Konuk, bizler davanızın ayrıntısı, inceliklerini buradan bilemeyiz. Eşinizin açtığı dava dosyası da anlattığınıza göre son aşamaya gelmiş. Şiddetli geçimsizliğe ilişkin tüm karşılıklı iddia ve savunmalar, deliller toplanmış. Boşanmak istemediğinize ilişkin talebiniz olsa da dosyada eğer tarafların bir araya gelerek aile birliğini devam ettirmelerine olanak kalmadığı sonucu çıkıyor ise, boşanmaya karar verilecektir. Ama eşiniz iddalarını kanıtlayamadı ise bir ihtimal... Bu aşamadan sonra olabilecekler için dosyayı incelemek gerekir.

Genel hukuk kuralları ile yardımcı olmaya çalıştığımız sizler için en doğrusu, dosyayı doğrudan inceleyebilecek bir meslektaşımızdan hukuki destek almanızdır.

Özellikle avukatınız var iken, son kararınızla ilgili olarak MUTLAKA bürosunda doğrudan görüşme yapmanız YARARINIZADIR.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygı ile.
Old 23-11-2008, 21:56   #6
Konuk

sayın diyojen ikimizinde açtığı dava birleştirildi.zaten eşimin davasıda devam ettiği için feragat edemedim.çünkü benden 50 milyar tazminat talebi vardı,7 tane tanık dinletti bunun için.bundan dolayı feragat edemedim davamdan.şimdi artık son duruşma olduğunu kararın açıklanacağını öğrendim.şimdi kararda benim davam kabul edilirse ben feragat edersem boşanma iptal olurmu yada temyiz edebilirmiyim,eşimin açtığı dava kabul edilirse ne yapabilirim nasıl iptal ettirebilirim.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 23-11-2008, 23:23   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Daha önceki mesajlarda size yazılmış olduğu gibi;

Kendi davanız bakımından takipsizlik,feragat gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Eşinizin açtığı dava reddedilir ise yine sorun yok,sizin isteğiniz bu yönde,

Eşinizin davası kabul edildiği takdirde boşanma kararına ve varsa tazminat vb.gibi sonuçlar için kararı temyiz etmeniz gerekir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için telekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi