Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası sırasında haciz işlemleri

Konuyu Kilitleyin
Old 30-04-2008, 10:50   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası sırasında haciz işlemleri

öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.benim bir sorum olacaktı sizlere.eşimle 1 yıldır süren bir boşanma davamız var ve eşim 1 yıldır bizden ayrı yaşamaktadır.bu süre zarfında kredi çekmiş ve kredi kartlarına sürekli borç yapmış ve ödememiş.şimdi eşim ayrı yaşama hakkına sahip olduğunu söylüyor.ama yapmış olduğu borçlardan bende sorumluymuşum öyle diyor bana.bu borçlarını ödememiş ve beni arayarak yakında evime haciz geleceğini söyledi.gerçekten eşimin borçlarından ben sorumlumuyum,eşim bu harcamaları tek başına yaşarken yapmış.şimdi çok korkuyorum evime haciz gelecek diye.
Old 30-04-2008, 22:07   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Herkes borçlarından kendisi sorumludur, eş sorumlu tutulamaz. Ancak ortak yaşanan konutta kullanılan ortak eşyaların haczi olanaklıdır. Bu halde dahi kendinize ait olduğunu kanıtlayarak malin haczini önleyebilirsiniz. Ancak sizin durumunuzda devam eden bir boşanma davası ve ayrı yaşama söz konusudur. Bu durumda mahkemeden ortak konutun dava süresince sizin barınmanıza özgülenmesini isteyebilirsiniz, mahkemece verilecek kararla eşiniz fiilen olduğu kadar hukuken de ortak konutta ikamet edemeyeceğinden evinize gelen hacizleri önleyebilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 01-05-2008, 10:23   #3
Konuk

çok teşekkür ederim bilgileriniz için birazda olsa rahatladım.ben eşyalarımı 10 yıl önce almıştım ve hiçbirinin faturası yok bende şuan.eşyaların benim olduğunu haciz memurlarına başka türlü nasıl ispat edebilirim,ailemin çeyiz olarak almış odukları eşyalar çünkü.
Old 01-05-2008, 10:47   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Çeyiz eşyalarının olağan yaşam akışında kadına ait olduğunu belirtebilirsiniz. Özellikle ziynet eşyaları kadına ait olacağından bu gibi eşyaların haczedilememesi gerekir.

Ancak buna karşın haciz ve muhafaza edilecek olursa istihkak iddiasında bulunabilirsiniz. Alacaklının veya borçlunun itirazı halinde icra mahkemesi takibin ertelenmesine veya devamına karar verir. İcra mahkemesinin bu konuda vereceği kararın yüzünüze okunmasından veya size tebliğinden itibaren 7 gün içinde icra mahkemesinde istihkak davası açmanız gerekir, açmadığınız takdirde istihkak iddianızdan vazgeçmiş sayılırsınız.

Önceki mesajımda belirttiğim gibi aile mahkemesinden özgüleme kararı verilmesini istemeniz yolundaki önerimi de yinelemek isterim.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elvermiyorsa baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 01-05-2008, 11:28   #5
Konuk

çok teşekkür ederim.mahkeme tarihi 27 mayısta olduğu için böyle bir talebi duruşma tarihini beklemeden yapabilirmiyim.benim korkum duruşma olmadan önce olursa ne yapabilirm.
Old 01-05-2008, 12:20   #6
Konuk

Hatun hanım gerçekten bende böyle tahmin ediyorum çünkü zaten eşim adına şiddet,hakaret ve tehditten dolayı açılmış bir savcılıkta ceza dosyası var ve bana eğer tanıkların çıkarsa benim sana yapacaklarımı göreceksin diyerek tehdit etti zaten.tanıklar çıktı duruşmaya ondan sonrada kredi kartlarına bilinçli olarak borçlanmış ve ödemiyeceğim dedi.maaşımın bir kısmına haciz gelir başkada kendisinden birşey alamzlarmış dedi diğer bankalarında benim evime hacze geleceğini söyledi.
Old 01-05-2008, 14:58   #7
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Bu kararın alınması için duruşma gününü beklemeniz gerekmez. Dava süresince alınacak bir tedbirden ibaret olan özgüleme kararının alınmasını her zaman isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi