Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hakkimi Nasil Airim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2015, 09:33   #1
ÇOK ÖNEMLİ

Soru Hakkimi Nasil Airim

Selamla
Hakliliğimi Ispat Ettikten Sonra 3 Yil Beklediğim Fakat 3 Yil Sonunda Tekrar Açilan Bir Boşanma Davam Var.eşim Mali Müşavir Mahkemeden Kizim Için Nafaka Ve Tazminat Istemek Için Dava Sürecinde Ilgili Makamlardan Gelirini Ispat Edici Belgeler Istedim.duruşma Gününe 1 Aydan Az Zaman Kalmasina Rağmen Vergi Dairesi Ve Gelir Idaresi Başkanliğindan Henüz Yazi Gelmemiş.ist.mali Müşavirler Odasinda Gelen Cevap Ise 3.şahislara Bilgi Veremeyiz.
Sorum Şudur,
1-mali Müavirler Odasi T.c.mahkemelerine Böyle Bir Rest Çekme Hakkina Sahip Mi?bu Belgeyi Nasil Alabilirim?
2-diğer Istediklerim Gelmezse Ben Geliri Nasil Ispat Ederim.mahkeme Kanali Ile Ayni Mercilere Tekrar Yazi Yazip Isteye Bilirmiyim?(gelir Idaresi Başkanliği Ve Vergi Daireleri)
3- Hakime Hanim Bana Istediklerin Gelmiyo Tazminat Ve Nafaka Yok Dermi.120 Ad.mükellefi Var Aylik 20-25 Bin Tl Nat Kazaniyo Ama Mahkemeye Ettiği Beyan 3bin Tl Net.ayrica Vergi Kaçiriyo.120 Mükelleften Sadece 49 Tanesine Makbuz Kesmiş 71 Mükellef Makbuzsuz Ve Gayri Resmi Gider.mahkeme Kanali Ile Hakkinda Vergi Kaçirdiğina Dair Suç Duyurusunda Bulunabilirmiyim?
4-mahkeme Araciliği Ile Istettiğim Bu Belgeler Bende Mevcut Ama 3.şahiş Bilgilerine Eşim De Olsa Ulaşmak Yasak Olduğu Için Mahkemeye Sunamiyorum Gerekli Mercilerde Ya Göndermiyor Yada 3.kişilere Veremeyiz Deyip Başindan Saviyor.ne Yapmaliyim?

Yardimci Olursaniz Sevinirim.

Saygilarimla;
Old 27-08-2015, 18:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşinizin gerçek gelirini ispat edebilmek için Mahkemeden ilgili kurum ve kuruluşlara yazı yazılmasını talep edebilirsiniz. Yasal her tür delilden yararlanabilirsiniz. Eşinizin kazancıyla ilgili meslek odalarından, vergi dairesinden ekonomik araştırmalar yapılabileceği gibi ine tanık beyanlarından da yararlanabilirsiniz.

Eşinize ait kişisel bilgileri hiçbir kurum size vermez. Mahkeme kanalıyla istetmelisiniz. Mahkeme yazısına uymayanlar hakkında yine mahkeme suç duyurusunda bulunabilecektir.

Eşinizin gelirinin azlığı maddi ve manevi tazminatın miktarını etkiler. Şartları varsa maddi ve manevi tazminata hükmedilebilecektir.

Yine eğer koşulları varsa boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde edinilmiş malların tasfiyesi ve katılma ve katkı payı alacağı davası açma hakkınız bulunmaktadır.

En önemlisi hak kaybı yaşamamak için bu boşanma davasını bir avukatla takip ediniz.

Saygılar
Old 04-09-2015, 09:05   #3
Konuk

Ufuk Bey

Yardimlariniz Için Çok Teşekkür Ederim.fakat Bu Istekleri Ben Zaten Mahkeme Huzurunda Zabitlara Geçirerek Istetmiştim Hakime Hanima.fakat Ismmmo(meslek Odasi Mahkemeye Yazdiği Cevapta Biz Meslek Mensubumuzun Hiçbir Bilgisini Size Veremeyiz Diye Cevap Vermiş.hakime Hanimda Bana Ispat Et Diyor.oysa O Bilgiyi Bir Alabilsem Orda Hem Mükellef Sayisi Hemde Rakamlari Çok Net Şekilde Görünüyor.kurumdan Ayni Yaziyi Tekrar Istetebilirmiyim.ama Bilgi Veremeyiz Deyip Mahkemeyi Başindan Saviyor.tc Mahkemelerine Rest Çekme Hakkina Sahipmidir.çünkü Ben Ancak Bu Belge Ile %100 Hakliliğimi Ispat Edebilirim.mahkeme Bu Belgeyi Almak Için Bir Yaptirim Uygulayabilir Mi?

Teşekkürler...
Old 04-09-2015, 20:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkemelerin bilgi ve belge isteme taleplerine tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşları cevap vermek zorundadır. Gelin bilgisinin özelliği gibi bir şey söz konusu olamaz.

Mahkeme yazısını tekrar yazmalı ve eğer geçerli bilgi verilmezse, ilgili ve yetkili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı veya mahkemece cezai yaptırım uygulanacağı açıkça belirtilmelidir.

Meslek odaları özel kuruluş olduklarından, 6326 sayılı Kabahatler yasasının 32.Maddesince cezalandırılmaları gerekecektir.
Alıntı:
Emre aykırı davranış

MADDE 32 - (1) Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

(3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.

Davanızı bir profesyonelle takip etmeniz gerekmektedir. Avukat desteğini doğrudan alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi