Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocamın Şizofren Olduğunu Düşünüyorum, Psikolojimiz Bozuldu, Bizi Tehdit Ediyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2008, 14:14   #1
bir kadın

Varsayılan Kocamın Şizofren Olduğunu Düşünüyorum, Psikolojimiz Bozuldu, Bizi Tehdit Ediyor

iyi günler
23 yıllık evliyim.Eşim şizofren hastalarının belirtilerini hep gösteriyor.Ancak doktora gitmedi ve hastalığını falan kabullenmiyor. Çok şüpheci, olur olmadık, hiç tahmin bile etmediğim şeylerden beni sorumlu tutuyor. Garip kurgulamaları var ve doğru olmadığı halde körü körüne inanıyor. İki kızım var. 2001 yılında bir ev almıştık. El işi paralarımı, çocuk baktığımda kazandığım paraları biriktirdim ağabeyimden de borç para alarak uygun fiyata bir ev aldık. Ev benim üzerime oldu. Sonra ev için biraz daha para harcadık. Eşimin ailesinden de benim ailemden de borç almıştık. Onunkilere borcumuzu ödedik, benimkilere olan borç kaldı.Şimdi evi müşterek etmem için beni tehdit ediyor. Bu yıl emekli oldu. Ama emekli ikramiyesini ne yaptı bilmiyorum. Eve doğru dürüst birşey almaz oldu. Herşeyi kısıtlıyor ve bana hiç iyi davranmıyor. Şiddet öyle çok yok ama sürekli azarlıyor, onu zehirlediğimi düşünüyor, 15 yıldır takip ediyormuş ,bana güvenmediğini söylüyor ki asıl ben ona güvenmiyorum.Daha evlendiğimiz yıl bana ismimi değiştirmek istediğini, sevdiği kadının ismini koymak istediğini söyledi. Aynı evin içinde nedenini bilmeden sorduğumda da söylemeden 7 yıl küs yaşadık. Sonra bir ara düzelir gibi oldu. Çocuklarımı okutmak istemedi, biz ise sadece izin vermesini masrafını benim karşılayacağımı söyledik. Çocuklarımın babalarından nefret etmemeleri için elimden geleni yaptım.Ama çok kızıyorlar babalarına. Bunun böyle yürümeyeceğini, boşanmam gerektiğini söyleyip duruyorlar. Aslında benim de dayanacak gücüm kalmadı. Evin hali bildiğiniz gibi değil. Bizim de fena halde psikolojimiz bozuldu. Kızım depresyona girdi, benim de sinir sebepli pek çok hastalığım var, diğer kızım da sakinleştirici kullanıyor. Evlendim evleneli kendi ihtiyaçlarımı kendim karşıladım, çocuklarımın masrafları da benim üzerimeydi ama hiç memnun olmadı sürekli suçladı beni. Dışarda da çalışmama izin vermedi. Para konusunda ona bağımlı olmam benim acı çekmem mutluluk verdi ona. Çocukları ondan benim soğuttuğumu söylüyor. evin müşterek olması için dava açacakmış ama açarsam hiç iyi olmaz diyor. Kendisi de ,ailesi de cephe alırmış, sanki çok iyi davranıyormuş gibi hiç iyi davranmam diye tehdit ediyor.Boşanma davası açsam gururuna yediremeyecek biliyorum. Korkuyorum bana ve çocuklarıma birşey yapacak diye.Çok kinci birisi ve çok plancı. Neler yapabileceğini çoğu zaman kestiremezsiniz. Davanın uzayıp çok para gitmesinden de korkuyorum. Lütfen beni bilgilendirir misiniz. Neler yapabilirim? Evi müşterek yaptırabilir mi? Şiddetli geçimsizlik desem ve şizofren olduğundan şüphelendiğimi belirtsem boşanmam kolaylaşır mı? O benden ne yapsam hiç memnun olmadı ama bana inat boşanmak istemeye bilir, kim hizmetini gören bir köle gibi kadını boşamak ister ki. Lütfen bana yardım edin.
Old 24-02-2008, 18:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açmanız, hem ispat hem de zaman açısından size kolaylık sağlayacaktır.Tanık olarak çocuklarınızın dinlenilmelerini de isteyebilirsiniz.

Evin mülkiyetini müşterek yaptırması sözkonusu değildir.2002 yılından önce alınmıştır, mülkiyeti size ait.Yalnız eşiniz katkı payı alacağını talep edebilirse de buna karar verilebilmesi için; kocanın evin alımında katkısı olduğunu kanıtlaması şarttır.

Eşinizden bu derece korkuyor iseniz ki anlattıklarınız gerçekten normal değil; Açtığınız boşanma davası ile birlikte aile mahkemesi hakiminden, eşinizin eve yaklaşmasının önlenmesi gibi tedbirleri de isteyebilirsiniz.

Ayrıca boşanma davası açmakla eşlar ayrı yaşama hakkına da sahip olurlar, evinize zorla girmeye çalışması halinde polisi arayıp eşinizden şikayetçi de olabilirsiniz.

Cumhuriyet Savcılıkları da bir haksız eylem varsa, suç işlenmişse harekete geçecektir.Şikayetçi olmanız yetecektir.

Yine de durumunuzun hassasiyetine ve acil hareket gerektirebileceğine binaen bir avukattan hukuki yardım ve destek almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.
Old 25-02-2008, 16:51   #3
aydın5610

Öncelikle bir vekile yani avukata danışın, bahsetmiş olduğunuz konu ve bu konuları içerir sorular tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz konular değil. şiddetli geçimsizlik nedeni ile Boşanma davası açılabilir .ayrı veya boşanma ile birlikte 4320 sayılı yasadan yararlanmayı içeren tedbir isteminde bulunabilirsiniz.selamlar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi