Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasi'nin Dolandırıcılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2006, 13:45   #1
Av.Ender

Varsayılan Vasi'nin Dolandırıcılığı

Bir kişi Ölmüş olan babasının Yurt dışından almakta olduğu emeklilik maaşını, annesinin almasını sağlamak amacıyla, annesine vasi olmuştur.Annesi hasta ve yaşlı olduğu ve bankaya gidip para çekemeyeceği için vasiliği kabul edilmiştir.Vasi olan oğul, Mahkemenin vasilik kararını ve diğer belgeleri ibraz ederek blunduğu yerdeki banka şubesinden her aylık döneminde, annesi adına vesayeten aylıkları çekmektedir.Bir müddet sonra anne ölür. Ancak yaklaşık iki yıl boyunca, vasi, yani oğul, annesinin öldüğünü bildirmeyerek ilgili banka şubesinden yaklaşık iki yıl daha para çekmeye devam eder.Banka bunu iki yıl sonra bir şekilde farkedip, artık para ödemez ancak, iki yıl boyunca haksız yere ödenen paranın iadesi gereklidir.
Arkadaşlar birinci sorum;Banka adına açılacak bu davanın hukuki temeli ne olmalıdır?(Nedensiz zenginleşme, haksız fiil v.b)
İkinci olarak, banka bu ödemede aracı kurum durumundadır. Yani aslında paranın sabihi yurt dışındaki sigarta şirketidir. Buna rağmen bankanın dava açmaya hakkı var mıdır (Aktif Husumet Ehliyeti, Menfaat şartı v.b.)
İlginiz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim
Old 09-09-2006, 22:55   #2
Jeanne D'arc

Bankanın taraf ehliyetinin olduğunu düşünmüyorum. "Banka para ödemez... bu paranın iadesi gereklidir." Banka aracı kurum olduğundan sadece havale işleminin gereğini yerine getirmelidir diye düşünüyorum. Bunu aşacak şekilde parayı ödememesi veya paranın iadesine karar vermesi de enterasan. Neye dayanarak bu kararları aldı bilemiyorum! Bankanın davada taraf sıfatının bulunduğunu düşünmüyorum. Bu halde de dava sebebinin önemi kalmıyor ancak velev ki olsun; bu halde sanırım sebepsiz iktisap daha doğru olur. Bankanın taraf sıfatı ve menfaati yoktur görüşündeyim. Ancak yabancı sigorta şirketi ile aralarında buna dair bir akit varsa bunu bilemiyorum. Bu halde durum değişebilir. Bir de vasi oğulun yaptığı şey dolandırıcılk suçu teşkil eder. Hakkında cezai takibat yapılması talep edilebilir.
Old 01-10-2006, 14:15   #3
özgür

Sayın Ender
Aynı durum suan bana yeni gelen bir dosyada da mevcut.Sigorta ödeneğini yapan ülkede cok önemli.Eger bu ülke almanya ise iki ülke arasında yapılan ve almanyadaki türk işçilerinin durumlarını düzenleyen ikili anlaşmalara göz atmanızı tavsiye ederim.Anlattığınız kadarı ile ödeme yapan banka şubesinin havale hükümleri yerine getirmesi sebebi ile taraf olamayacağı kanaatindeyim.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi