Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hastalığım boşanma sebebi olur mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2011, 11:42   #1
sedalı

Varsayılan hastalığım boşanma sebebi olur mu?

Merhaba ben astım hastasıyım.Kötü kokulu ortamlarda duramıyorum. Yemek ve temizlik yaparken zorlanıyorum.Eşim ikimizde çalışmamıza rağmen arada bir eve temizlikçi almama izin vermiyor.Güneş görmeyen ve havalandırma imkanı düşük bir evde yaşıyoruz. taşınmayı kabul etmiyor.Çieklerden rahatsız oluyorum evin içi canlı çiçek dolu. eşimin ailesi karadeniz bölgesinde ve ben nemde nefes alamadığım için onları ziyarete gidemiyorum.bu sebepleri öne sürerek boşanma davası açsam maddi manevi talebim yok davam reddedilirmi.
Old 09-06-2011, 12:13   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Evlilik kurumu, eşlerin karşılıklı saygı, sevgi, paylaşım ve fedakarlıkları olmazsa sadece iki kişinin aynı çatı altında fiziken yaşıyor olmasından başka bir anlam ifade etmez. Belirttiğiniz şekilde astım hastası olmanıza rağmen size uygun yaşam koşullarını sağlamak adına herhangi biri girişimde bulunmaması, eşinizin hastalığınız nedeniyle size gereken hassasiyeti göstermiyor olduğu anlamına gelir.

Maddi durumunuzun iyi olmaması nedeniyle -örneğin- evi ya da çalışma koşulları nedeniyle yaşadığınız bölgeyi değiştiremeyebilir ancak bitkilerden yayılabilecek polen vb. maddelerin sağlığınıza verebileceği zararı göz önünde bulundurarak evde çiçek yetiştirilmesinden vazgeçebilir.

Açacağınız boşanma davası aslında, evlilik birliğinin sarsılması nedenine dayandırılabilecektir. Zira, eşlerden biri diğerinin sağlığı için asgari de olsa hiçbir adım atmıyor ise, o eşin kusurlu olduğu ve söz konusu evlilik birliğinin sarsılmış olduğu söylenebilir.

Bire bir avukat desteği almanız, sorunuzda kısaca değindiğiniz durumları ayrıntıları ile avukatınızla paylaşmanız, açacağınız davanın reddedilmemesi açısından önem taşımaktadır.
Old 09-06-2011, 19:06   #3
Konuk

Ben davayı açıp ayrı eve çıksam suçlu durumuna düşermiyim. Küçük bir yerde yaşıyoruz ve eşim polis, bütün avukatları tanıyor davayı avukatsız açıp taşınsam sonra başka bir şehirden avukat tutsam olurmu. Eşim avukat tutmama karşı, çünkü aramızda geçenler tanıdıkları tarafından duyulursa rezil olacağını düşünüyor. Silahı olduğu için korkuyorum sinirli bir insan. Beni tehdit ediyor ama şahidim yok.
Old 10-06-2011, 08:22   #4
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Ayrı bir evde yaşamaya başlamanızda herhangi bir sakınca yok. Aksine, evlilik birliği sarsılmış olduğu için bir arada yaşama koşullarının da ortadan kalktığı yönünde mahkemeye izlenim vermiş olursunuz. Eşiniz tarafından maruz kaldığınız tehditler dolayısıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabileceğiniz gibi aile mahkemesine başvurarak tedbiren belirli bir mesafe bulunduğunuz yere yaklaşmaması yönünde karar da alabilirsiniz.

Ayrıca, bir başka yerleşim yerindeki avukata da vekalet verebilirsiniz. Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki eşinizin yaşadığınız yerdeki avukatları tanıyor olması, profesyonel olarak hizmet veren bir avukatın sizin vekaletinizi aldıktan sonra eşinizin baskı ve ricaları doğrultusunda sizin değil eşinizin haklarını üstün tutacağı anlamına da getirilmemelidir.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kimse mahkemelerde kendisini avukatla temsil ettirmek zorunluluğunda olmamakla birlikte, avukat desteği almanızı öneririz.
Old 10-06-2011, 11:23   #5
Konuk

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. En kısa sürede bir avukat bulmaya çalışacağım.Kafama takılan son şey fotoğraf kanıt olurmu ben taşınınca yada dava açınca bu çiçekleri ortadan yok ederse ne yaparım.Evdeki çiçeklerin fotoğraflarını çektim salonun ortasında çiçek toprağı değiştirdiği fotolarıda çektim.Birde boşanmalarda birden fazla sebebi öne sürebilirmiyiz.
Old 10-06-2011, 14:39   #6
Av. Engin EKİCİ

Fotoğraflar elbette delil olarak kullanabileceğiniz materyallerdir. Ayrıca tanık da dinletebilirsiniz. Birden fazla boşanma sebebi var ise diğer sebeplere de dayanabilirsiniz, yasal olarak bir engel bulunmamaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi