Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirket yerine yanlışlıkla şirket ortağı adına başlatılan icra takibi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2010, 10:12   #1
BAŞARAN

Soru Şirket yerine yanlışlıkla şirket ortağı adına başlatılan icra takibi.

Şirket tarafından düzenlenmiş bir faturayı işleme koyarken alacaklı olarak yanlışlıkla şirket yerine şirket ortağının ismi yazılmıştır. Bu şekilde icra takibi itirazsız kesinleşmiş olup. Borçluya ait işyerinde haciz yapılmış ve taahhüt alınmıştır.Bu aşamadan sonra borçlu menfi tespit davası açarak şahsa karşı borcu olmadığını ve ayrıca söz konusu fatura bedelini de ödediğini öne sürmüştür. Ancak öncelikli iddiası borcunu ödediğini savunmaktadır. Alacaklı isminin yanlış yazılmış olması bu aşamada diğer hususlar incelenmeden davayı kaybetmemıze mı yol acacaktır. Borçluyu açıkca zarara uğratan bir olay olmadığını düşünüyorum, taahhütte bulunarak borcunu kabul etmiştir.
Old 22-02-2010, 10:18   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BAŞARAN
Şirket tarafından düzenlenmiş bir faturayı işleme koyarken alacaklı olarak yanlışlıkla şirket yerine şirket ortağının ismi yazılmıştır. Bu şekilde icra takibi itirazsız kesinleşmiş olup. Borçluya ait işyerinde haciz yapılmış ve taahhüt alınmıştır.Bu aşamadan sonra borçlu menfi tespit davası açarak şahsa karşı borcu olmadığını ve ayrıca söz konusu fatura bedelini de ödediğini öne sürmüştür. Ancak öncelikli iddiası borcunu ödediğini savunmaktadır. Alacaklı isminin yanlış yazılmış olması bu aşamada diğer hususlar incelenmeden davayı kaybetmemıze mı yol acacaktır. Borçluyu açıkca zarara uğratan bir olay olmadığını düşünüyorum, taahhütte bulunarak borcunu kabul etmiştir.

"Fatura bedelini ödediğini" iddia ettiği için temel ilişkiyi ve borcu kabul etmiş ancak ödeme iddiasını ileri sürmüş görünmektedir. Bu itibarla, faturanın şirket adına yazılı olması ve takibin borçlu adına açılmasının bir manası da kalmıyor. Borçlu davada ödediğini ispatlamak zorunda kalacaktır diye düşünüyorum.
Old 22-02-2010, 10:51   #3
BAŞARAN

Mehmet Bey, yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak borçlu isminde sıkıntı yok, borçlu şahıs. Alacaklı taraf olarak alacaklı ismini yanlış yazmamız problem.
Old 22-02-2010, 11:16   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BAŞARAN
Mehmet Bey, yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak borçlu isminde sıkıntı yok, borçlu şahıs. Alacaklı taraf olarak alacaklı ismini yanlış yazmamız problem.

O zaman durum farklı biraz. Siz takibinize şirketin faturasını mı eklediniz?

Borçlu, Menfi Tespit Davasında şunu mu diyor: "Benim takip alacaklısına borcum yoktur. Şirkete olan fatura borcumu ise şirkete ödedim"

Tam olarak borçlu ne diyor? Bunu yazabilirseniz belki bir çıkış yolu bulunabilir.
Old 22-02-2010, 12:04   #5
BAŞARAN

Mehmet Bey,
müvekkil şirket tarafından borçlu adına düzenlenmiş iki adet fatura ile takip başlattık.Programdatakibi düzenlerken tamamen şirket ortağı alacaklı gibi evrakları düzenlemişiz.Biz de son aşamada fark ettik.
Borçlu 'alacaklı şahsa hiçbir borcum bulunmamaktadır' ayrıca takibe konu faturalardan birisini ödediğini diğer faturanın da sahte olduğunu ifade etmiştir. Ödemeye ilişkin kredi kartı slip eklemiş, Müvekkil şirketten çekilmiş.
Bu aşamada açıkcası ne yapacağımı şaşırdım.
Old 22-02-2010, 12:56   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BAŞARAN
Mehmet Bey,
müvekkil şirket tarafından borçlu adına düzenlenmiş iki adet fatura ile takip başlattık.Programdatakibi düzenlerken tamamen şirket ortağı alacaklı gibi evrakları düzenlemişiz.Biz de son aşamada fark ettik.
Borçlu 'alacaklı şahsa hiçbir borcum bulunmamaktadır' ayrıca takibe konu faturalardan birisini ödediğini diğer faturanın da sahte olduğunu ifade etmiştir. Ödemeye ilişkin kredi kartı slip eklemiş, Müvekkil şirketten çekilmiş.
Bu aşamada açıkcası ne yapacağımı şaşırdım.

Öncelikle "taraf sıfatı olmadığı için" müvekkilinize borçlu olmadığı tespit edilir diye düşünüyorum. Dayanak gösterilen faturalar, müvekkiliniz olan alacaklı şahsa ait değil.

Not: Olayda şirket tarafından ortağa Alacağın temliki söz konusu olsaydı eğer, bu durumda da ödeme belgesi yerine geçebilecek slip'in akıbeti bankadan sorulur ve ödenmiş ise sliple ilgili fatura kapsmaında borçlu olunmadığı tespit edilirdi.

Diğer fatura için, HUMK.317'ye göre isahtelik iddiası temelindesahtelik incelemesi ve hükme kadar icra dosyasından işlem yapılamazdı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi