Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Phishing (Yemleme) Arşivi

Yanıt
Old 01-08-2007, 20:26   #1
ckocamaz

Varsayılan Phishing (Yemleme) Arşivi

Geniş bir phishing arşivine sahip site. Ayrıca günlük phishing raporlama da mevcut.

http://www.millersmiles.co.uk/
Old 01-08-2007, 22:17   #2
Admin

Paylaştığınız için teşekkürler ancak doğası gereği THS'nin üyelerinin %95'inin phishing'in ne olduğunu bile bilmeyeceğini düşünürsek, kavram hakkında bir açıklama da eklerseniz çok seviniriz.
Old 01-08-2007, 23:11   #3
ckocamaz

Phishing yani yemleme kişisel bilgilerin ele geçirilmesi amacıyla sahte web sayfalarının -özellikle internet bankacılığı- ve sahte e-posta sayfalarının (hotmail, google)kullanılması yöntemidir.

Burada dikkat edilecek en önemli husus size gelen banka,e-posta sitelerinin linklerinin doğruluklarının kontrolüdür.

örneğin aşağıdaki linke tıklayınca hotmail sayfası açılacak gibi görünüyor. Bu sadece bir aldatmaca. Bunu anlamanın bir yolu adres çubuğuna yani web adreslerini yazdığımız kutucuğa bakmaktır.

www.hotmail.com

Linke tıklarsanız adres kutusunda "http://www.canerk.com/login.msn.passport.live" yazdığını görceksiniz. Eğer buraya dikkat etmeyip çıkan sayfadan kullanıcı adını ve parolayı yazarsanız; arka planda çalışan küçük bir kod sizin bilgilerinizi dolandırıcının elektronik posta adresine gönderecektir.Tabiki sitenin sunucusunun güvenlik ayarı bu kodun çalışmasına izin verirse.

Aynı durum daha vahim bir şekilde bankalar için de geçerlidir.

size bir mail geliyor..gayet düzgün görünüyor. hsbc bank göndermiş gibi geliyor mail . sizden hesap bilgilerinizi yenilemek için linke tıklamanızı istiyor. tıklıyorsunuz ve site açılıyor. Gerçekten siz HSBC banka girdim sanıyor ve bilgilerinizi giriyorsunuz. Dolayısıyla banka bilgileriniz çaldırıyorsunuz.

HSBC phishing saldırıları yardım tıklayın
Old 16-08-2007, 22:45   #4
DMKY

Sn. ckocamaz ,

Online-Bankacilik ile ilginiz var ise, temasa gecebiliriz
Old 20-08-2007, 21:06   #5
ckocamaz

Online bankacılık ile işim gereği ilgileniyorum. Bu konuda profesyonel olduğumu söyleyemem. Fakat gittikçe artan bu sanal banka dolandırıcılığı olaylarında bankaların ve özellikle müşterilerin sorumlulukları olduğunu düşünüyorum.
Old 30-08-2007, 15:04   #6
DMKY

Benim doktora tezimin konusu Online-bankacilik. Bunu teknik acidan PIN-TAN ve HBCI-FINts baglaminda inceliyorum. Agirligi bu ikisine verdim zira, diger usuller yaygin kullanimda degil. Teknik konularla o kadarla icli disli olmayan biri olarak, bu konulari anlamam basta zor oldu. Teknik mevzuuyu anlamadan, bundan cikabilecek hukuki problemleri cozmeye kalkismak da mumkun degil. Kendi tezimde, konuya teknik giris yapip, genel islem sartlari isiginda, bankalarin sorumluluktan kurtulmak icin, musterilerine imzalattigi sozlesmeler ve ileride ortaya cikan dolandiricilik olaylarindan dolayi, kimlerin ne sekilde sorumlu oldugunu inceliyorum. Elimde makale, kitap ve mahkeme karari cok olsa da, pratikte yetersiz kaldigimi dusunmekteyim.

Dilerseniz, bu konuda isbirligi yapalim.
Old 30-08-2007, 18:56   #7
Admin

Sayın DMKY,
Alıntı:
Yazan DMKY
Benim doktora tezimin konusu Online-bankacilik.
Hazır sizi yakalamışken, aşağıdaki iki başlık altındaki konular hakkındaki değerli görüşlerinizi paylaşmanızı isteyebilir miyiz?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9190
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8792

Bu konularda sizin ne düşündüğünüzü bilmek isteriz gerçekten.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi