Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karayollarının yol yapım çalışması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2007, 16:11   #1
zeyrek

Varsayılan karayollarının yol yapım çalışması

müvekkilimizin evi ilçe girişinde, şehirlerarası yol üzerinde bulunmaktaydı yeni yapılan şehirlerarası yol ise evin diğer tarafından geçiyor.yani müvekkilimizin evi iki yol arasında kaldı ve eski yol tali yol, şehiriçi yol haline geldi. söz konusu ev bir apartmanın ilk katıydı yapılan yol yükseklikleri sonucunda bodrum kat konumuna düştü. karayollarına karşı dava açmayı düşündüm ama nasıl bir yol takip etmeliyim. evin değerinin düşmesinin yanısıra trafik kazaları ihtimali gözönüne alınırsa tehlike altında..yeri gördüm gerçekten birinci katta olan ev yol seviyelerinin yükselmesiyle çukurda kalmış..yardımlarınızı bekliyorum, iyi çalışmalar.
Old 19-02-2007, 19:29   #2
Yücel Kocabaş

Bir kamu hizmetinin görülmesi sırasında oluşan zararlardan dolayı 11.2.1959 günlü ve 17/15 sayılı Yargıtay İçtihatı Birleştirme Kararı gereğince , İdari Yargılama Usulü Kanununun 2. maddesi uyarınca tam yargı davası açılarak oluşan zarar karşılığı tazminat idare mahkemesinden istenebilir.

( Yol tapu sınırları içinden geçmiş olsaydı, kamulaştırmasız el atmadan dolayı adli yargıda bedel davası açılırdı. )

Saygılarımla.
Old 19-02-2007, 20:37   #3
recepbarlas

Sn.Y.Kocabaş'ın da dediği gibi kamulaştırmasız el atma davası en sağlıklısı...
Old 19-02-2007, 20:54   #4
Armağan Konyalı

Üyelerimizin aklında yanlış kalmasın diye yazıyorum:

Sayın recepbarlas
Sayın Yücel Kocabaş'ın her söylediği doğrudur. Ama sizin öneriniz yanlış.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi