Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Deniz Hukuku - Yardım

Yanıt
Old 23-04-2007, 11:56   #31
batuhan_the_lawyer

sn.şirvan iyi günler gerçekten çok aydınlattıcı bilgiler sunmuşsunuz.ben iühf 1.sınıfta okuyorum daha yolun çok başındayım ama ben de deniz ticaret hukukuna yönelmek istiyorum.benim 4 tane kuzenim denizci ve iyi firmalarda çalışıyorlar beni bu alana daha çok onlar yönlendirdi.size sorum yurt dışı eğitimi olmadanda türkiyedeki bir firmada bu dalda çalışabilirmiyiz daha doğrusu başarılı olabilirmiyiz?ingiltere de yüksek lisans yapmak gerçekten bilgi düzeyimizi arttırır ama aynısını türkiye de de yapabilirmiyiz?
bir de bu alanı tavsiye edermisiniz çok teşekkür ederim saygılar...
Old 23-04-2007, 18:07   #32
Şirvan

Sevgili Batuhan,

Yolun başında olmak, seçim yapmaya engel değil; aksine ideallerinin ve hedeflerinin olması, "nereye bakman gerektiği"ni ve "neyi kaybettiğini" sana hatırlatacaktır.

Deniz hukukunu, gemi taşımacılığı hukukunu, uluslararası ticari sözleşmeler hukukunu elbette tavsiye ederim. Ancak daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi, bu işler birden olmaz ve zorlu yollardan geçmek gerek. Yalnızca Türkiye'deki eğitimle istediğin yerlere gelmen oldukça zor. Bunu başarabilmen için dışarıda yüksek lisans seviyesinde okutulan kitapları iyice çalışman, anlaman, bu konularda araştırmalar yapman ve yazılar yazman gerekir. Ancak avukat olursan, mesleğe atıldıktan sonra böyle şeylere çok fazla vakit ayıramazsın çünkü bu sefer işin içine maddi kaygılar giriyor. Yani para kazanma zorunluluğu hem fikriyatını hem de vakti kullanma biçimini oldukça değiştirebilir. Sözün özü, İngiltere'de bir yüksek lisans -kanımca- muhakkak yapılmalı. Hem unutma ki çalışacağın firmalar ister deniz hukuku üzerine odaklanmış hukuk büroları ister deniz ticaret şirketleri olsun, mutlaka İngilizce ister. Bahsettiğim İngilizce yalnızca okuma-yazmadan ibaret değil biliyorsun. Sürekli olarak konuşman, dinlemen gerekecek. Bilhassa, bu dalda ilerlersen, İngiltere'deki P&I klüplerinin avukatlıklarını yapman icap edebilir. Ayrıca, uluslararası taşımalarda ihtilafları çözümleme mercileri genelde İngiliz mahkemeleri olarak kabul ediliyor. İngiliz mahkemelerinde müvekkillerinin haklarını araman gerekebilir. Tüm bunlar için kendine güvenen, kapsamlı ve tereddütsüz bir İngilizceye sahip olman gerekir ki sadece Türkiye'de yaşayarak bunu yakalaman neredeyse imkansız.

Sana tavsiyem şimdiden para biriktirmeye başla; İngilizce'ye önem ver ve bol bol oku.

Başarılar.
Old 22-05-2007, 22:36   #33
adilane

Sitemizin üyesi dokuz eylül üniversitesi deniz hukuku anabilim dalı başkanı sn.Av.Dr.Vural Seven hocamın bu konuda engin bilgilerini bizimle paylaşmasını bekliyoruz.Bana deniz ticareti hukukunu sevdiren hocama şimdiden teşekkürler...Mustafa Topkaya
Old 22-05-2007, 22:40   #34
adilane

sayın Şirvan'ın tecrübelerini ve tavsiyelerini aktarması da çok faydalı olacaktır kendisine teşekkürler.
Old 13-08-2008, 13:42   #35
avrupayakası

merhabalar..ben istanbul üniversitesi mezunuyum..ve deniz ticaretini(sigorta hukuku da bu dersin devamı niteliğindedir)çok sevdim..deniz ticaretinde özellikle pratik dersler bana bu dersi sevdirmeme etken olmuştur.tek numaralı öğrenci olmak da benim için deniz ticaretinde büyük bir şanstı diyebilirim.hocamızdan asistanımıza(muhteşem anlatım) kadar hep pratik dolu derslerle bu alana gönlüm kaydı..deniz ticaretinde ilk şart ingilizce bilmektir..çünkü sözleşmeler,klozlar bunların hepsi ingilizcedir..ikinci olarak bu davalar sizin ayağınıza gelmez,bunlar için çevre de yetmez,geniş bir bağlantı oluşturmanız gerekmektedir ki bu da üst seviyede tanıdık bulmanızla sağlanır=/deniz ticareti alanı daha çok istanbul da mevcut bulunmaktadır(DİĞER ŞEHİRLERE ORANLA)ve istanbuldaysanız ya master yapmalısınız ve bu zaman zarfında bu alanda çevre yaparsınız ya da şanslı iseniz bir rastlantı sonucunda deniz ticareti yapan avukatla tanışabilirsiniz=)) yada eger staj yapıyorsanız tecrübeli ve yılların avukatı olan patronunuzda size yardımcı olabilir..fakat bu alan çok kapalı bir alandır çünkü büyük paylaşımlar vardır ve kimse paylaşmak istememektedir..ancak bu iş için öncelikle deniz ticareti kitaplarının ve pratiklerinin kurdu olmak gerektiğine inanıyorum..master konusuna gelince ,evet ingiltere bu alanda en iyi olduğunu çevrem sayesinde öğrendim ancak maltayı da es geçmemek gerekmektedir..malta da olanaklar öğrenciler için daha uygun..ancak master yapmadan önce bu alanı gerçekten iyi bilmek,STAJDA OLSUN AVUKATLIK YASAMINDA OLSUN DENİZ HUKUKUYLA İÇLİ DIŞLI OMAK, diğer arkadaslarımızın dediği gibi bize daha fazla imkan sağlayacaktır..ayrıca burada avukatlarımızada iş düşmektedir..kapalı bir alan yerine,bu hukuk dalımızı geliştirmek yeni avukatlar yetiştirmek ve geride kalanlara miras bırakmak bu mesleğin erdemlerindendir..beni geçer diye düşünmek yerine,biraz da ülkeyi ve ülkedeki gençleri yetiştirmenin hem onlar için hem de biz gençler için hem de güzel ülkemizin geri kalmışlığını önlemek için en iyi yol sanırım..ilkokul sıralarındayken söylenirdi ya hep..dört tarafı denizlerle çevrili ülkemiz diye..o denizlerdeki hukuku hep beraber daha üst seviyeye ulaştırmak dileğiyle..
Old 24-12-2008, 23:05   #36
Atalay KAZANCI

Sayın Şirvan Bey,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. daha önce yapmak istediklerimi yapmış birisinin sunduğu bilgileri okurken gerçekten heyecanlandım. Ve daha da heveslendim.

Ben 4. sınıf öğrencisiyim ve okulum bitince direkt olarak Masterımı yurtdışında yapmayı planlıyorum.
southampton üniversitesini bir süredir araştırıyorum.hatta son zamanlarda sadece southampton üzerinde duruyorum. Deniz hukukunda master yapmak için oldukça isbetli bir yer olacağının bilgilerini aldım.
Merak ettiğim, henüz öğrenciyken elimde diploma, çıkış belgesi yokken ve henüz IELTS ya da TOEFL almamışken başvuru yapabilir miyim? Çünkü Southamptan başvuru için son bir tarih belirtmiyor fakat ne kadar erken başvurursanız o kadar erken olur diyor.
Bu durumda başvuru yapabilmem mümkün mü, ya da illaki ilk önce mezun olmam ve IELTS almam mı gerekli?

Bir de, dekandan ya da hocalardan alınacak mektup ortalama problemini çözer mi dersiniz?
Yüksek bir ortalamam olamayacak malesef, ancak mezuniyet için gerekli ortalama 2 (%65) i tuttutabilirim gibi görünüyor.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 13-02-2009, 12:18   #37
Av.OK

arkadaslar bende uluslar arasi ticaret hukuku alanin da ingilterede master yaptim sayin kilincin dediklerine katiliyorum eklemek istedigim bir sey var. master yapmak gercekten mesakatli bir is bir cok seyi bir arada tutmaniz gerekiyor ama kimsenin gozu korkmasin unutmayinki azmedince olmayacak is yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi