Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yargıda Mediatör Dönemi

Yanıt
Old 01-11-2011, 14:20   #121
av.alper tunker

Arabuluculuk sistemi bu forumda yaklaşık 4 yıl önce tartışmaya açılmış bugün gelinen noktada herkezin bu işi yapabileceği şeklinde düzenleme çıkartılmaya çalışılıyor konuyu açan sayın meslektaşım şuan ne düşünüyor veya Ankara Barosu ne yapıyor (gelinen noktada bir sonuç alınamadı diye düşünmek gerekiyor
Çıkacak yasanın uygulanabilirliği veya sıkıntıları olup olmayacağı ayrı bir tartışma konusudur bence burada tartışılması gereken BİR MESLEK ÖRGÜTÜNÜN KENDİSİNİ İLGİLENDİREN KONULARDA ,İŞLERDE HİÇBİR MÜCADELESİNİN OLMAMASIDIR OLAMAMASIDIR,BU MESLEK ÖRGÜTÜ ÜYELERİDE BİZLER AVUKATLARIZ
tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunarım
Old 01-11-2011, 20:14   #122
Canavar Avukat

Bizim meslegi bitirir hocam bu, zaten dertleri de o, ayakbagi olarak gorulen avukatlari bir an evvel en kisa zamanda sistem disina itebilmek. Madem ki savasamiyorsun bu sacmalikla o halde sisteme dahil olursun; ornegin ben de gider nasil ki noterlik icin basvurdum sira numarasi edindim, ayni sekilde arabulucuk icin basvurumu yapar bir de bunu eklerim meslek haneme...
Old 02-11-2011, 11:04   #123
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Bizim meslegi bitirir hocam bu, zaten dertleri de o, ayakbagi olarak gorulen avukatlari bir an evvel en kisa zamanda sistem disina itebilmek. Madem ki savasamiyorsun bu sacmalikla o halde sisteme dahil olursun; ornegin ben de gider nasil ki noterlik icin basvurdum sira numarasi edindim, ayni sekilde arabulucuk icin basvurumu yapar bir de bunu eklerim meslek haneme...
Sayın meslektaşım
Avukatların işi sisteme uymak olmamalı sistemi düzeltmek olmalı bence 10 sene önceydi yanılmıyorsam Avukatlık kanununda değişiklik yapılması sırasında dava dilekçelerinde Avukat imzası zorunluluğu konmuştu yasaya bir anda madde buhar oldu (mali müşavir imza zorunluluğu hala güncel )
meclisde en kalabalık meslek gruplarından birisidir avukatlar niye yaralı parmağı düşünmezler veya düşünmeleri barolar tarafından sağlanmaz bilemiyorum
Kanunlar AB normlarına göre düzenleniyor mazereti iyide siizinde belirttiğiniz gibi orada avukatların etkinliği o kadar fazlaki anlatmakla bitmez bizde bırakalım avukatlığı vatandaşımız daha avukatı hasım olarak görmekte vekilliğe bile terfi edemedik vatandaşın gözünde
Biraz soluklanayım daha sonra devam ediriz
Old 02-11-2011, 19:51   #124
Napoliten

Ben bu kanun çıksa bile yargı yükünü azaltacağını düşünmüyorum. Bir süre sonra arabuluculuk yapmak isteyen mühendis mahkum oldu haberleri görürseniz şaşırmam yada arabuluculuk yaparken canından oldu gibi. Arabuluculuk diye bir sistem geliştirmek yerine avukatları adliye öncesi sürece daha çok dahil ederek yargı yükünü hafifletmeyi düşünmesi daha mantıklı olurdu bence. Bu işin ehil kişileri Hukukçulardır. Arabuluculuk sistemi olacaksa bile hukukçular yapmalıdır.
Old 03-11-2011, 10:11   #125
Canavar Avukat

Arkadaşlar bu konulardan farklı olarak başkaca gelişmeler de duydum bazı kaynaklardan; ancak doğruluğu konusunda emin değilim. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, aynen doktorlarda yaptıkları gibi yurt dışından ithal avukat getirtip burada büro açmasına ve avukatlık faaliyetleri yapmasına izin verilecek. Ayrıca avukatlık tamamen ticari bir faaliyet haline getirilerek avukatların limited şirket kurmalarına ve ortaklık yapmalarına izin verilecek. 5 sene sonunda avukat sayısının 110.000 civarında olacağı öngörülmekte. Arabulucuk zaten malumunuz.

Bu konularda bilgisi olan arkadaş var mıdır ?
Old 03-11-2011, 10:26   #126
Cumhur Okyay

Bu arabulucuk, nasıl bir şey; istenmeyerek olsa da başka şekillere de dönüşebilirmi? Mesela, taraflara abilik yapıp barıştırma vs. gibi...
Old 03-11-2011, 14:54   #127
üye16777

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Arkadaşlar bu konulardan farklı olarak başkaca gelişmeler de duydum bazı kaynaklardan; ancak doğruluğu konusunda emin değilim. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, aynen doktorlarda yaptıkları gibi yurt dışından ithal avukat getirtip burada büro açmasına ve avukatlık faaliyetleri yapmasına izin verilecek. Ayrıca avukatlık tamamen ticari bir faaliyet haline getirilerek avukatların limited şirket kurmalarına ve ortaklık yapmalarına izin verilecek. 5 sene sonunda avukat sayısının 110.000 civarında olacağı öngörülmekte. Arabulucuk zaten malumunuz.

Bu konularda bilgisi olan arkadaş var mıdır ?

Şu anda bildiğim kadarıyla yabancıların hukuki alanda yalnızca kendi hukuk alanlarında danışmanlık yapmalarına izin veriliyor. Bu hükümden yararlanmak amacıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bazı yabancı hukuk büroları zamanla yasanın çizdiği sınırı aşıp da bazı yaptırımlara maruz kalınca çareyi bazı avukatlarla anlaşıp türk hukuk büroları aracılığıyla faaliyet göstermekte buldular. Yani şu anda pratikte zaten yabancılar kısıtlı da olsa avukatlık yapıyorlar. Zira pratikte yabancıların farklı bir modelde Türkiye'de avukatlık yapabileceğini de pek sanmıyorum. Böyle bir düzenleme hazırlığı olduğunu duymadım ama düzenlemenin rekabeti arttıracağını da zannetmiyorum.

Avukatların ticaret yapma yasağının kaldırılması yada limited şirket halinde örgütlenmelerine baroların karşı çıkacağını düşünüyorum. Bu düzenleme gelene kadar çokça tartışmalar yaşanacağı aşikar. Çünkü her şeyden önce bu hususta tekelleşmenin önüne geçilmesi için bir takım tedbirler alınması gerekmektedir aksi halde bağımsız bir şekilde avukatlık yapmak imkansızlaşacaktır. Bu ise klasik anlamda avukatlığın bitmesi demek. Ancak şirketleşme bir anlamda profesyonelleşmeyi de getirebilir. Şimdiden daha büyük her hukuk dalının kendi içinde uzman avukatlarından oluşarak bölümleştiği tabiri caizde hastane tipi hukuk bürolarının artmasıyla serbest çalışmayan avukatlar için yeni bir istihdam yaratabilir. Yine şirketleşme hukuk bürolarının uzmanlık alanlarını daha kolay ifade edebilmelerini sağlayabilir. Zira ben sayı arttıkça şirketleşmenin bir ihtiyaç haline geleceğini düşünüyorum... Elbetteki artı ve eksilerini bir arada düşünmek gerekir...
Old 03-11-2011, 15:02   #128
üye16777

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Bu arabulucuk, nasıl bir şey; istenmeyerek olsa da başka şekillere de dönüşebilirmi? Mesela, taraflara abilik yapıp barıştırma vs. gibi...

Değerli üstadım bana kalırsa Türkiye'de yapılabilecek tek arabuluculuk da taraflara abilik yapıp barıştırmadır...;-) Ama bizim vatandaşımız bizi uzlaştırsın diye bir abiye, bir bilene, bir büyüğe vs. ücret öder mi pek sanmıyorum...
Old 03-11-2011, 15:05   #129
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan exodus
Değerli üstadım bana kalırsa Türkiye'de yapılabilecek tek arabuluculuk da taraflara abilik yapıp barıştırmadır...;-) Ama bizim vatandaşımız bizi uzlaştırsın diye bir abiye, bir bilene, bir büyüğe vs. ücret öder mi pek sanmıyorum...
Âbi, adı üstünde, fakir babası, fâkirin hakkını korur.
Old 08-11-2011, 00:31   #130
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Ben size ne olacağını söyleyeyim:

4 yıllık yüksekokul mezunu herkes uyuşmazlıkları çözmekte yetkili olacak.

Yani;
Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde temsil yetkisi mali müşavirlerde;

Veraset ilamı çıkarma yetkisi noterlerde; (Bu görevin avukatlara verlmeme nedenini bir türlü çıkaramadım)

Uyuşmazlıkları çözmek hakkı mimarlarda, mühendislerde, mali müşvirlerde.

Avukatlar da artık zabıt katipliği için sınava girsinler.
Old 08-11-2011, 02:02   #131
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Ben size ne olacağını söyleyeyim:

4 yıllık yüksekokul mezunu herkes uyuşmazlıkları çözmekte yetkili olacak.

Yani;
Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde temsil yetkisi mali müşavirlerde;

Veraset ilamı çıkarma yetkisi noterlerde; (Bu görevin avukatlara verlmeme nedenini bir türlü çıkaramadım)

Uyuşmazlıkları çözmek hakkı mimarlarda, mühendislerde, mali müşvirlerde.

Avukatlar da artık zabıt katipliği için sınava girsinler.

Bu is yururluge girerse, bizim meslek gercekten biter mi Muzaffer Abi ? Sen yasca da buyuk ve tecrubeli bir abimizsin.
Old 02-03-2012, 10:04   #132
Canavar Avukat

Bu arabulucuk saçmalığının gündem içerisinde hangi aşamada olduğunu bileniniz var mı ? Uzun zamandır pek ses soluk çıkmıyor çünkü.
Old 02-03-2012, 13:52   #133
Av.Kaan

Alıntı:
Bu arabulucuk saçmalığının gündem içerisinde hangi aşamada olduğunu bileniniz
var mı ? Uzun zamandır pek ses soluk çıkmıyor çünkü.
İstinaf mahkemeleri ile aynı aşamada. Adı var kendi yok...

Bu arada istinafa şüpheyle bakmakla beraber arabuluculuğu bir avukat olarak destekliyorum. Hem tarihte hem de günümüzde birçok hukukta yeri olan bir sistemdir. Şu an için resmiyette olmasa da gayri resmi arabuluculuk mümkün olduğuna göre bunun resmiyete dökülmesinde, bazı kurallara bağlanmasında sorun yok. Şu an taraflar bir ilkolkul mezununu bile aralarında uzlaştırmacı/arabulucu seçip onun sözüyle hareket edemezler mi? Ederler.
Old 09-03-2012, 09:45   #134
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
İstinaf mahkemeleri ile aynı aşamada. Adı var kendi yok...

Bu arada istinafa şüpheyle bakmakla beraber arabuluculuğu bir avukat olarak destekliyorum. Hem tarihte hem de günümüzde birçok hukukta yeri olan bir sistemdir. Şu an için resmiyette olmasa da gayri resmi arabuluculuk mümkün olduğuna göre bunun resmiyete dökülmesinde, bazı kurallara bağlanmasında sorun yok. Şu an taraflar bir ilkolkul mezununu bile aralarında uzlaştırmacı/arabulucu seçip onun sözüyle hareket edemezler mi? Ederler.

Üstad, bir sürü takip elemanı arkadaş için statü atlama ve hukuk sektöründe kendilerine iş edinme fırsatı olacak bu iş bak görürsün
Old 09-03-2012, 10:41   #135
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Üstad, bir sürü takip elemanı arkadaş için statü atlama ve hukuk sektöründe kendilerine iş edinme fırsatı olacak bu iş bak görürsün
Nedenini anlayamadım meslektaşım..
Old 09-03-2012, 11:04   #136
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Nedenini anlayamadım meslektaşım..

Üstadım selam,

Benim çalıştığım büro sayıca çok kişiden müteşekkil bir büro. Epey de takip elemanımız mevcut. Yemek arasında ya da boş zamanlarda kendileri soruyor "Abi bu arabulucuk işi çıkacak mı, biz takip ediyoruz falan" diye. "İnşallah çıkar da biz de bir yer edinir tutunuruz bu sektörde" diyorlar. "Olursa mutlaka başvuracağım" diyenler mevcut.

O yüzden söyledim.
Old 09-03-2012, 11:07   #137
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Üstadım selam,

Benim çalıştığım büro sayıca çok kişiden müteşekkil bir büro. Epey de takip elemanımız mevcut. Yemek arasında ya da boş zamanlarda kendileri soruyor "Abi bu arabulucuk işi çıkacak mı, biz takip ediyoruz falan" diye. "İnşallah çıkar da biz de bir yer edinir tutunuruz bu sektörde" diyorlar. "Olursa mutlaka başvuracağım" diyenler mevcut.

O yüzden söyledim.
Bu konuda bilmeniz gereken bir hususun olduğunu düşünüyorum: Arabuluculuk tasarısından, hukuk fakültesi mezunu olmayanların da arabulucu olarak görevlendirilebileceklerine ilişkin düzenleme çıkarıldı.

Saygılarımla..
Old 09-03-2012, 11:09   #138
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Bu konuda bilmeniz gereken bir hususun olduğunu düşünüyorum: Arabuluculuk tasarısından, hukuk fakültesi mezunu olmayanların da arabulucu olarak görevlendirilebileceklerine ilişkin düzenleme çıkarıldı.

Saygılarımla..

Benim zaten bildiğim bir şey bu. Aksine ben olmaması gerektiğini düşündüğüm ve bu sistemin olmasına tamamen karşı olduğum için belirttim hafif espiri ile karşılık mevzuyu. Sonuna kadar Arabulucuk denilen saçmalığa karşıyım. Zaten Türkiye koşullarında bir ülkede de pek fazla tutacağını sanmıyorum bu sistemin.
Old 09-03-2012, 23:24   #139
Av.Barış

bende nasıl uygulanacak merak ediyorum.
yeni yasa ya göre ve eski yasada da var olan ve benim hiç karşılaşmadığım sulh olma ihtimali ne kadarsa zayıfsa arabuluculuğun uygululanması da bu şekilde zayıf olacaktır.
Old 07-06-2012, 20:05   #140
Canavar Avukat

Yasalasti bugun itibariyle arkadaslar, gorusu olan varsa konusalim
Old 18-06-2012, 22:23   #141
Canavar Avukat

Merhaba arkadaslar,
Arabulucuk ile ilgili cikan yasa hakkinda herhangi bir gelismeden haberdar olan arkadasimiz var midir ? Biliyorum 1 sene sonra yururluge girecek bir yasa; ancak yine de basvuru durumu, alinmasi gereken egitim, kime nereye basvuruluyor ucreti vs, simdiden bir hazirlik yapilmasi gerekmekte midir ? Bilgilendiren arkadas olursa cok sevinirim.
Old 19-06-2012, 05:18   #142
echokosmos

merhaba;sayın meslektaşlarım,arabuluculuk;(taraflar arasında ,anlaşmazlığı tecrübeleri ile çözmek)tabiri cayizse;mahkemelerin yükünü hafifletmek.arabuluculuk yasasına göre=hukuk fakultesini bitirmiş mesleğinde 5.yıl tecrübeli,adalet bakanlıgının açtiğı imtihanda başarılı kişiler bir sertifika ile bu ünvanı alarak bu işi yapabileceklerdir.bir tür medeni kanunda uygulanmakta olan anlaşmalı boşanma nın diğer hukuk dallarındada uygulanması gibi algılayabiliriz.1.yılda 1,5 mıllıon dosyanın yargıtaya gönderilerek orada 5.yıl bekletilip,dosyaların kapagını açmadan kalıplaşmış laflarla geri mahalli mahkemeye gönderilmesini düşünürsek,ümit ederimki,uyuşmazlıkların bire bir çözülmesine yeni bir umut getirebilir.kolay gelsin saygılarımla
Old 21-06-2012, 15:45   #143
Canavar Avukat

merhabalar,
aslinda benim bu konuyla ilgili sordugum husus farkliydi, egitim icin nereye kime hangi kuruma basvurmak gerekiyor su asamada ? ucreti vs belli mi, alinmasi gereken kurs egitimi icin kiminle ne zaman irtibata gecmek gerekiyor vs ? Benim yakindan takip ettigim kadari ile bunlarin hicbirisi su etapta belli degil. Ama benim kacirdigim sizlerin bildidi bir husus varsa paylasmanizi rica ederim.

Saygilarimla,
Old 02-04-2013, 16:22   #144
Canavar Avukat

Hangi asamada oldugumuz konusunda bilgisi olan var midir ?
Old 04-04-2013, 16:39   #145
Av.Emre BAYKURT

Mesleğimize bir darbe daha..
Bu ve benzeri düzenlemelerde gerekçe hep aynı masum şemsiye altında "Yargı Yükünü Hafifletmek" olarak lanse ediliyor.Yargı yükünü hafifletmek adına Karşılıksız Çek Düzenleme suçunu da suç olmaktan çıkardılar.Şimdi bakıyoruz karşılıksız çekte patlama yaşanıyor.Amaç yargının yükünü hafifletmek ve topluma iyi adalet hizmeti vermek ise; neden adliyelerin mevcut durumu iyileştirilmek istenmez?Neden daha fazla hakim,savcı ve personel istihdam edilmek istenmez?Burada amaç sistemi işlemez hale getirmek, kadılık sistemini geri getirmek ve Avukatlık mesleğini bitirmektir.
Old 10-04-2013, 15:33   #146
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Bu is yururluge girerse, bizim meslek gercekten biter mi Muzaffer Abi ? Sen yasca da buyuk ve tecrubeli bir abimizsin.

Mesleğin bitirilmesi gibi bir şans yok.

Bazı avukatlar biter.

Saygılar.
Old 01-05-2013, 10:45   #147
Canavar Avukat

Arkadaslar, ben bu mediatorlugun sertifikasini alip imtihanlarina da girecem. Bu konuda bilgisi olan, kimin ne sekilde nasil yaptigini inceleyen duyan biri varsa icimizde, son durum hakkinda bilgi paylasirsa cok memnun olurum. Zira kanuna gore 22 Haziran 2013'de yururluge girmis olacak.

Ayni sekilde, ben duyarsam ben de paylasacam zaten.

Bilginize
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi