Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babalık görevini yerine getirmiyor Acil yardım

Konuyu Kilitleyin
Old 20-10-2021, 12:58   #1
Konuk

Acil Babalık görevini yerine getirmiyor Acil yardım

2012 yılında Anlaşmalı boşandım. Mahkemenin Hükmünde kızımın eğitim ve sağlık giderlerinin yarısının baba tarafından ödenmesi - 100 Tl nafaka miktarı ve nafakanın ÜFE oranında arttırılması geçti. 2014 yılında eğitim ve sağlık giderlerine babanın katılmadığı ve nafaka miktarının 750 TL ye artırılması talebi ile dava açtım. Dava red edilmesi üzerine temyize gittim ve haklı bulunduğumdan dolayı dava tekrar görüldü. Dava 2016 Nisan ayında sonuçlandı ve mahkeme hükümde sağlık ve eğitim giderlerinin yarısı konusunda ve artış miktarı konusunda hükmünde hiç değinmeyerek sadece davanın kısmen kabulüne nafaka miktarının 200 TL ye yükseltilmesine dendi. Davalı kararı sağlık ve eğitim giderlerinin yarısını ödediğini nafakanın artırılmasının hatalı karar olduğunu beyan eden bir itirazı oldu Bu itiraz Yargıtay tarafından red edildi. Davalı taraftan 2014 Eylül ayından ile davanın sonuçlandığı 2016 Haziran ayına kadar 200 TL yi İcra kanalı ile tahsil ettim. Fakat davalı bana 2015 yılının ve 2016 yılının ÜFE artışlarını vermedi. 2017 Ekim ayında 225 TL,2018 ekim ayında 275 TL, 2019 ekim ayında 325 TL ve 2020 yılında 375 TL olan nafaka miktarı belirleyip ÜFE oranında artışlara riayet etmeyip kafasına göre bir artırım yaptı şuan itibarı ile iştirak ettiği nafaka miktarı 375 TL. Baba eğitim ve sağlık giderlerine katılmadığı için icraya gittim Yargıtay kararlarına göre iştirak nafakası ödendiğini bu kalemleri tekrar ödenmesi durumunda tekerrür ödeme olacağı yönünde itiraz ettiler ve yargı onları kolladı. Davalı baba iştirak nafakasının yükseltilmesi dava konusu olduğunda boşanma hükmünde geçen eğitim ve sağlık giderlerinin yarısını ödediğini konu ederek yargıyı etkiliyor, Eğitim ve sağlık giderleri davası söz konusu olduğunda ise bu kalemlerin iştirak nafakası içerisinde olduğunu konu ederek dava konusunda kendini emsal kararlarla haklı çıkartıyor. Maddi durumum el vermediği için çaresizlikten dolayı hukuki desteği tam olarak alamıyorum. Soracağım ÜFE oranında artırım hakkım var mı. Bu ÜFE oranlarını icra kanalı ile alabilir miyim. Eğtim sağlık giderlerini icra kanalı ile alabilir miyim Bu konu da emsal kararı olan var ise benimle paylaşabilir mi. Yargı karşısında tıkandım. Her şey sanki babalık görevini getirmeyenin yanında.
Old 20-10-2021, 14:34   #2
Av. Erdem Akçay

Mahkeme kararında ÜFE ya da başka bir artırım yapılacağı yazıyorsa, icra takibi dosyasına dilekçe yazarak, nafaka miktarının bu artışa göre hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Örneğin 2020'de 100 TL'den hesaplanmışsa, 2021 Ocak'tan itibaren aylık işleyen nafakanın örneğin 140 TL olarak hesaplanmasını talep edebilirsiniz. İcra dairesi mahkeme kararına göre işlem yapacaktır.

Anlaşmalı boşanmada, miktar belli olmadığı için "eğitim ve sağlık giderlerinin yarısı" diye anlaşma olmaz. Olayınızda da bu yüzden sorun yaşamışsınız. Anlaşma net miktar üzerinden olmalıdır. En sağlıklısı ise bu masrafları nafaka içerisine dahil etmektir. Zaten nafakanın anlamı bu. İcra dairesine başvuru halinde, eğitim ve sağlık giderlerinin miktarının belli olmaması nedeniyle icra işlemi yapılamayacaktır. Ödenmesi gereken miktar hesaplanamaz. Tespit davası ile miktar belirlenebilirse, icra kabiliyeti doğar.

Maddi durumunuz avukat tutmaya yeterli değilse, barodan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 22-10-2021, 13:12   #3
Konuk

bilgiler için teekkür ederim. 2014 yılında başlayıp 2016 da sonuçlanan mahkeme hükmünde artırım oranı geçmiyor. 2012 boşanma mahkemesinde üfe oranında artış hükmü var. 2012 deki hüküm 2014 yılında açmış olduğum nafaka artırım davasında geçerli midir. 2014 yılındaki mahkeme kararında artış hükmü bulunmuyor. 2012 deki hüküme göre nafaka miktarlarını hesaplatıp icraya verebilir miyim.2012 yılındaki boşanma davasında üfe artırım oranı hükümde geçiyor. 2014 yılında açarak 2016 yılında sonuçlanan nafaka artırım davası hükmünde artırım geçmiyor. sadece miktarın 200 tl çıkartılması geçiyor. 2012 hükmüne göre icraya gidebilirmiyim.
Old 01-11-2021, 17:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

2012 yılında boşanma hükmü ile beraber verilen nafaka miktarı ve yıllık artış oranı, yeni bir karar verilinceye kadar geçerlidir.
2014 yılında verilen karar nafakanın arttırılmasına ilişkin ise- yıllık artış kararının kaldırılmasına ilişkin yeni bir karar yoksa- elbette daha önce verilen yıllık artış kararı geçerlidir.

Dayandığınız mahkeme ilamlarını ekleyerek ve takip talebinizde açıklayarak birikmiş nafaka farklarını ve gelecek aylarda uygulanacak kuralları açıklayarak icra takibi yapmak gerekir.

Fakat icra takip talebinde birikmiş nafaka alacaklarından başka "gelecek aylarda işleyecek aylık....TL nafakanın her yıl.....oranında arttırılarak tahsiline" şeklinde açıklama bulunması gerekir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır. Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi