Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayni Tasinmaz Uc Kira Sozlesmesi

Yanıt
Old 02-03-2021, 13:39   #1
Av. Tuba A.

Varsayılan Ayni Tasinmaz Uc Kira Sozlesmesi

Merhabalar,

Tam bir kaos.

Ayni tasinmaza iliskin uc farkli kira sozlesmesi vardir. Kiraya verenler aynidir. Kiracilar ise X sirketi, X sirketinin ortaklari Y ve Z gercek kisileri arasinda degismektedir. Muvekkilimiz kiraya veren taraftir.

1) 20.12.2014 tarihli sozlesme

Kiraci X sirketi, kira bedeli 1.500 TL

2) 25.12.2014 tarihli sozlesme

Kiraci Y ve Z, kira bedeli 5.000 TL

(Burada Y’nin ilk sayfada yer alan taraflar sutununda adi soyadi el yazisi ile taraf yazilmistir. Ancak; Y en son sayfada bilgisayar ciktisi olarak yer alan musterek borclu muteselsil kefil yazan kismin altina imza atip yine elyazisi ile adini soyadini yazmistir.)

3. 01.03.2015 tarihli sozlesme

Kiraci X sirketi, kira bedeli 1.500 TL

Stopajdan kacmak icin kiracilarin talebi ile bu sozlesmeler muvazaali duzenlenmistir.

X sirketi 14.01.2015 de merkezini tasinmaza nakletmis hala daha tasinmazda faaldir. Kira odemeleri X in hesabindan ve 25.12.2014 tarihli sozlesmeye uygun sekilde banka kanali ile yapilmaktadir.

Z 29.10.2015 tarihinde ortakliktan ayrilarak yurtdisina tasinmistir.

25.08.2017 tarihinden beri kira odenmemektedir.

Odenmeyen kira bedelleri ve tahliye hangi gerekce ile kimin icin talep edilecektir?

Yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Old 02-03-2021, 16:38   #2
Admin

Elinizdeki son sözleşme istinaden X'e işlem yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Diğer sözleşmelere dayanırsanız veya X dışında bir kişiyi muhatap alırsanız, X şirketi son sözleşmeyi (ve yatırdığı son kira dekontonu) göstererek itiraz edecektir.

Ben sizin yerinizde olsaydım:
1- Mart.2019-Şubat 2020 arası ödenmeyen 1500-TLx12 aylık kira için 30 günlük icra takibi yapar, itiraz olur (veya itiraz olmaz ama ödemede olmazsa) 31. gün temerrütten tahliye davası açardım.
2- Kiranın son ödendiği aydan, Şubat 2019'a kadar tüm eksik aylar için 1500-TL'den 7 günlük icra takibi yapar, itiraz olursa, merciden inkar tazminatı + itirazın kaldırılması yoluna gider, itiraz olmazsa hacizle bu borcu tahsil ederdim.
3- Sözleşmenizde her yıl kira artar gibi bir hüküm varsa 2021 kira dönemi için BK 344/3e göre kira tespit davası açardım.

4- Müvekkile böyle saçma sapan sözleşmeler yaparsa bu şekilde maddi zarara uğramaya katlanması gerektiğini de ayrıca anlatırdım.
Old 04-03-2021, 07:51   #3
Av. Tuba A.

4. Maddedeki gorusunuze yuzde yuz katiliyorum

Ancak konuyu aktarirken ufak bir eksiklik yapmisim

Kira bedelleri yatirildigi donemde 5.000 TL bedel esas alinarak yatirilmis bankaya.

Bu durumda gorusunuzde bir degisiklik olacak midir acaba?

Simdiden cok tesekkur ederim.
Old 04-03-2021, 11:34   #4
Admin

Elinizde X tarafından "... ayı kira bedeli 5000-TL" açıklamasıyla bankaya yatırılan bir kira makbuzu varsa, o zaman sözleşmede ne yazdığının önemi kalmaz, kira miktarı 5000-TL demektir.

Dolayısıyla yukarıdaki belirttiğim işlemlerin hepsini 1500 yerine 5000-TL esas alarak yapabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi