Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davadan feragat - Karşı taraf vekalet ücreti

Yanıt
Old 23-03-2011, 19:00   #1
atoss3

Varsayılan Davadan feragat - Karşı taraf vekalet ücreti

Sayın Meslektaşlarım başıma çok ilginç bir olay geldi, sizinle paylaşmak ve yardım almak istedim.
Davacı SGK iş kazası nedeniyle sigortalısına ödediği tazminat bedelinin rücuen tahsili için, işveren "A"'ya, ve iş kazasında kusuru olduğunu iddia ettiği inşaat malzemesi imalatçısı "B"'ye karşı dava açar.
Dava devam ederken davalı "A" SGK'ya dava dilekçesiyle talep edilen tüm tazminatı ve vekalet ücretiyle masrafların tamamını öder. Dava konusuz kalır.
Ancak davacı idare vekili duruşmada, talep edilen tüm tazminatın davalılardan "A" tarafından ödendiğini ve/fakat kendisinin davadan feragat yetkisinin olmadığını beyanla takdiri mahkemeye bırakır. Hakim tam "davada karar verilmesine yer olmadığına" diye karar verecekken davalı "B" vekili söz alır :
Davalı "B" vekili müvekkili şirketin iş kazasında kusurunun bulunmadığını, açılan davanın haksız olduğunu bu nedenle lehlerine vekalet ücretine hükmedilmesini talep eder.

SORU 1 : Ortada davadan feragat yokken "B" vekili lehine vekalet ücretine hükmedilebilir mi?
SORU 2 : Mahkeme vekalet ücreti talebi nedeniyle, davalı B'nin iş kazasında kusurlu olup olmadığını araştırmaya kalkarsa, bilirkişi masraflarını hangi taraf yatırır?
SORU 3 : Davacı idare dava talebini elde ettiğine göre, davadan feragat etmek zorunda mıdır?
Umarım anlatım şekli çok karışık olmamıştır, zaten konu karışık )
Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum. Bu arada ben "B" vekiliyim )
Old 24-03-2011, 01:30   #2
Av.Bülent Özkan

Bir kere şu ayrımı yapalım. Ortada 2 davalı olması her ikisinin de aynı akıbete tabi olacağı anlamına gelmez. Davacı ile her bir davalı arasında ayrı bir dava ilişkisi doğmuş olmaktadır. SGK ile A arasındaki dava ilişkisi ve SGK ile B arasındaki dava ilişkisi... BUNA GÖRE:

1. Avukatlık ücret tarifesine göre "davanın konusuz kalması, sulh, feragat, kabul" hallerinde vekalet ücreti doğar. Bu 4 halde avukatlık ücretinin miktarı aynı olur. Davacı vekili feragat etmemiş olsa bile vekalet ücretine hükmedilecektir. Fakat A davayı kabul anlamına gelecek şekilde ödeme yaptığından A'DAN alınıp SGK'ya verilecek bir vekalet ücreti doğmuştur. SGK ile B arasındaki dava bakımından ise dava konusuz kalmış olmaktadır. Bu bakımdan da feragat olmasa bile B lehine SGK'dan alınacak vekalet ücretine hükmedilmelidir.

2. Kusura ilişkin talep B'den geldiğine göre bilirkişi masrafını B ödeyecektir. Fakat burada kusur durumunun araştırılması gerektiğini zannetmiyorum.

3. SGK, A açısından feragat etmek zorunda değil ise de B hakkındaki davadan feragat etmek zorundadır kanaatindeyim. Zira talep ettiği bedeli tahsil etmiştir.

İş karışık. Burada pek çok farklı sonuç çıkabilir.

Yoruma açık bir sorun...
Old 24-03-2011, 11:23   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Avukatlık ücretinin aidiyeti, sınırları ve ortak veya değişik sebeple davanın reddinde davalıların avukatlık ücreti
MADDE 3 – (2) Müteselsilen sorumlu olanlar aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek, ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur.

Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret
MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.
Old 24-03-2011, 14:07   #4
atoss3

Bülent Bey yorumlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Yorumlarınızın büyük kısmına katılıyorum, ancak mahkemenin kusur incelemesi yapmayacağı ve yapılırsa bilirkişi ücretlerinin B tarafından karşılanacağı yolunda ben sizinle farklı düşünüyorum.
Davacının davasından feragati durumunda davalı vekiline vekalet ücretine hükmedilmesi zaten kanun gereği. Bunun istisnası davacının davalıya karşı, dava açmakta haklı olması durumu. bu durumda davalı vekiline vekalet ücretine hükmedilmez. Ancak açtığı davanının haklılığını, iddia eden taraf ispat edecektir diye düşünüyorum. Bu durumda "B" vekili lehine vekalet ücretine hükmedilmemesi için davacının "B"nin iş kazasında kusurlu olduğunu ispat etmesi gerekecektir. Dolayısıyla kusur incelemesi yapılması gerektiği ve masrafların da davacı tarafından karşılanması gerektiği kanaatindeyim.
Old 25-03-2011, 00:33   #5
BALDIRAN

Merhaba.
Kanımca, davalı A nın davayı kabul edip ödemede bulunması, SGk için ne A ya karşı nede B ye karşı açılmış davadan feragat edilmesi sonucunu doğurmaz. Dava feragatle değil, ödeme ile sonuçlanmıştır ve davacı açıkça davadan feragat ettiğini beyan etmedikçe (ve feragat yetkisi yoksa) dava feragat sebebiyle reddedilemez, davanın konusuz kalması sebebiyle red edilir.
Davanın konusuz kalması halinde, mahkeme, davanın açıldığı tarihte kimin haklı olduğu yolunda incelemesini yapar ve haklı çıkan taraf lehine vekalet ücretine hükmeder.
Bu itibarla, B nin olayda kusurlarının olmadığını söylemesi üzerine, olayda kusurlu olduklarını ispat ve bu konuda yapılacak bilirkişi vs. işlemlerin masraflarını yatırma külfeti davacıya aittir kanısındayım.saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi