Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Adli Hakimlik Mi İdari Hakimlik Mi?

Yanıt
Old 17-01-2009, 01:06   #1
markymark

Varsayılan Adli Hakimlik Mi İdari Hakimlik Mi?

ben adli hakimlik mi idari hakimlik mi kararsız kaldım...ikisi arasındaki avantajlar ve dezavantajlar neler?
yardımlarınızı bekliyorum...
Old 17-01-2009, 17:20   #2
üye3578

Sayın markymark, bu sorunuzun yanıtı hem kişiden kişiye değişir, hemde uzun uzadıya konuşulması gerekir. Benim size tavsiyem, bir idari hakim ve sonra bir adli hakimle görüşüp, ikisinin de avantajlarını, dezavantajlarını öğrenip, bir karar vermenizdir. Saygılar..
Old 18-01-2009, 00:11   #3
markymark

ben de onlardan yada onlarla irtibatı olanlardan yorum almak için konuyu açtım
Old 29-01-2009, 05:48   #4
alp213128

Varsayılan bence adli yargı:)

Tanıdığım adli yargı hakimlerine baktığımda hepsinin de işinin başından aşkın olduğunu gördüm ama hepsi de mutlu işinden.İdari hakim olup idari makamlarla yüz göz olacağıma,öğrendiklerimi halkım için uygularım daha iyi.Burdan konuşması tabi ki kolay oluyor arkadaşlar ama tahmin ediyorum ki idari hakimler,büyük davalarda etki altında bırakılıyor.Saygılarımla...
Old 10-02-2009, 16:26   #5
müh2005

merhaba.ben bu konuda küçük çapta bir araştırma yaptım.şöyle ki hakim ve savcılarla birebir konuştum bunlar adli yargıda görev yapan hakim savcılardı.işten başlarını kaldıramadıkları için biraz şikayetçiler idari hakimliği tavsiye ediyorlar sebebi atanma olasılığının az ve merkeze atanma olayının olması.türkiyede 9 tane idare mahkemesi var ve bunlar merkez yerlerde ilçede bucakta değil yani..çalışma koşulları açısından idari hakimlik daha iyi daha rahat diyorlar ama masa başı bir iş idari hakimlik yani duruşma yok dolayısıyla adli yargıdaki o karar verme veya iddia etmenin hazzını duyamıyorsunuz idari hakimlikte.sadece yazışmalarla geçiyor.bana kalırsa adli yargıyı tercih ederim çünkü ben biraz rahatlıktan değil de hizmetten yanayım ve onca zorluklarla okuduğum bölümden mezun olduktan sonra bir ağırlığım olsun isterim
Old 21-02-2009, 14:57   #6
judge-law

Türkiyede 9 değil 30 civarı idare mahkemesi vardır.. (Daha da artmış olabilir)
İş yükü bakımından bulunulan şehire göre değişir. Mesela Ankara İdare Mahkemesi veya İstanbul Vergi Mahkemesinde iş yükü inanılmaz ağırdır.. Öte yandan idari hakimlik sadece idare mahkemesi hakimliği değildir. Vergi Mahkemesi Hakimi olma durumu da vardır.. Bunun da bir hukuk mezununlarının pek tercih edeceğini sanmam.. Öte yandan manevi tatmin açısından Adli hakimlik daha öndedir.. Meslekte 5-6 yıldan sonra adli yargıda da büyük illerde çalışma imkanı vardır.. İkisinin de sınavını kazanmış birisi olarak Adli Yargıdan çok memnunum.. Saygılarımla..
Old 23-02-2009, 10:46   #7
ankarahukukaslı

Sayın judge-law adli hakimlerin çalışma kosulları ağır mıdır?biraz bilgi verebilir misiniz...gerçekten de söylendiği gibi akşam eve giderken kucaklarında dağ gibi dosyayla mı gidiyorlar?ben sırf bu söylentiler yüzünden hakimlikten vazgeçtim çünkü...
Old 23-02-2009, 22:15   #8
müh2005

sayın judge law öncelikle gerçekten tebriği hak etmişsiniz her iki sınavı kazanarak..darısı biz heveslilerin başına .yeni mi kazandınız sınavı..sohbet konusu ile alakasız olacak özür diliyorum ama sınav kazanma yöntemi olarak bir kaç bilgi verirseniz sevinirim adli yargı için..öncelikle ne kadar bir zamanda çalışmak gerekir mesela benim 4 ayım var önümde aralık 2009daki sınava hazırlanmak için.şuan son sınıf öğrencisiyim.sınavda çıkacak bir çok dersi bu sene alıyorum yani sınavdan önceki dönemde bilgi dolu olacagım..sizce 4 ay yeterli bir zaman mı sıkı çalışırsam..şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 24-02-2009, 17:53   #9
judge-law

Sayın Ankarahukukaslı, adli yargı hakimliğinin yoğun bir çalışma temposu vardır öte yandan da oldukça zevkli bir meslek.. Küçük yerlerde nispeten daha rahat edersiniz zira dosya sayısı büyük şehirlerle mukayese edilemez, diğer yandan küçük yerlerde birden fazla mahkemeye bakacağınız için yoğun bir meslek diyebilirim.. Şu var ki avukatlıkta da bedenen daha az yorulacağınızı sanmıyorum.. Biraz idealist yaklaşmakta fayda var.. Ben kucağında dosyalarla eve giden hakim pek görmüyorum, ancak hafta sonları vs. adliyede çalışan arkadaşlarım var..

Sayın müh2005, 2006 ekim ayında yapılan sınava girmiştim.. yani bu son sınavdan önceki sınavdı, açıkçası kpss ye çalışmıştım orada derece yapınca adli yargı için de idari yargı için de büyük bir özgüven geldi, çok kasmadan günde 4-5 saat çalışarak 4 ay kadar bir süre zarfında kazandım idari hakimliği, tabi bizim zamanımızda iktisat ve maliye soruları oldukça fazlaydı, buna rağmen iktisat çalışmadan kazandığımı söyleyebilirim, şu an siz daha şanslısınız, vergi hukukunun 250 sayfalık bir kitabı var Nurettin BİLİCİ, 10 gün çalışarak 27 sorudan 2 yanlışım çıkmıştı son baskısını tavsiye ederim, idari yargı mevzuatı edinin kanundan da çalışın bazı forum sitelerinde çok yararlı kaynaklar tavsiye ediliyor.. Anayasa ve idareden altın seri yeterli, murat insan kaynaklarının idare hukuku kitabı da beraberinde çalışılabilir.. maliye iktisat vs. gibi dersleri bu kitaptan çalışabilirsiniz..Borçlar Hukuku Ahmet kılıçoğlu ile yanlış yapma şansınız çok azalır.. Biraz da kendine güven şart.. Daha önce adli yargıya hazırlandıysanız alt yapınız vardır hukuk derslerinde çok faydalı olur..
Saygılarımla..
Old 03-03-2009, 10:50   #10
ankarahukukaslı

teşekkür ederim cevabınız için ama sanırım fazla yoğun bir meslek bana göre değil
Old 23-06-2009, 11:16   #11
ankarahukukaslı

Sayın judge-law idari hakimlik sınavı için tavsiyeleriz varsa paylaşabilir misiniz?kursa gitmek gerekli mi,hangi kitaplardan çalışılmalı...vs
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi