Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kredi kartlarından alınan yıllık ücretleri için alınacak davalarda usul

Yanıt
Old 19-09-2007, 12:52   #1
av.bülentkılıç

Varsayılan Kredi kartlarından alınan yıllık ücretleri için alınacak davalarda usul

Tüm meslektaşlarımın yeni adli yılını kutlarım...
Kredi kartlarından alınan yıllık kart ücretleri için dava açmak istiyorum.Dava açmadan önce tüketici hakem heyetine başvurmak zorunlumu?Bu başvurunun dava şartı olup olmadığını bilmiyorum.Bilgisi olanla paylaşırsa sevinirim...
Old 19-09-2007, 20:27   #2
OLCAYK

Tüketici heyeti ile tüketici mahkemelerine başvurmada usul, tıpkı sulh hukuk ile asliye hukuk arasındaki miktar yönünden görev ayrımı gibi,talep ettiğiniz miktara bağlı. Şu an vakit ayıramıyorum ama görev sınırlarını tüketicinin korunması hakkında kanunda açıkça düzenlenmiş.
Old 20-09-2007, 08:19   #3
genç osman

Uyuşmazlığa bakma görevi parasal sınır olarak ayrılmıştır. 792,küsur YTL’nin altındaki uyuşmazlıkları çözmeye tüketici hakem heyeti görevli iken bunun üstündeki uyuşmazlığı çözmeye ise tüketici mahkemesi görevlidir. Eğer, uyuzmazlık konusu değer 792,küsur YTL’nin altında ise bu takdirde tüketici hakem heyetine başvurmak gerekir aksi takdirde tüketici mahkemesi başvuruyu görev yönünden reddedip tüketici hakem heyetine gönderecektir. Bu ihtimalde yani uyuşmazlık konusunun 792 küsur YTL’den az olması durumunda tüketici hakem heyetine başvurmak zorunlu ve alınan karar ilam hükmünde iken, bu miktarın üstündeki uyuşmazlık için ise tüketici hakem heyetine başvurmak ihtiyaridir. Bu taktirde tüketici hakem heyetinin aldığı karar sadece delil hükmünde olur ilam hükmünde olmaz . Diye biliyorum. Kolay gelsin.
Old 20-09-2007, 15:14   #4
av.bülentkılıç

ilginiz içi teşekkürler...
bankalarla uğraşmak istiyorum.Çünkü vatandaşlara ve bizlere hertürlü zorluğu çıkarıyorlar.yönetmeliğimiz böyle deyip işin içinden çıkıyorlar.Bu konuda bilgisi olanların yardımını bekliyorum
Old 20-09-2007, 16:39   #5
Av.K.P

Sn.bülentkılıç, İstanbul Barosunun aşağıda belirttiğim sayfasında kredi kartlarından alınan ücretin hukuka aykırı olduğu yönünde Yargıtay kararı mevcut.İyi çalışmalar.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=2849
Old 20-09-2007, 18:02   #6
Av.Suat Ergin

Sayın av.bülentkılıç,

Çabanızdan ötürü sizi kutluyorum. Ancak bu konu THS'de tartışıldı. Başka yerlere bakmanıza da gerek yok. Çünkü THS'de yok yok... Sadece arama motorunu kullanmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Siz yenisiniz bilmeyebilirsiniz diye ben üç adet link veriyorum.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...esap+i%FEletim

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi