Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Almanya'da verilen Boşanma Kararının Tanınması

Yanıt
Old 19-11-2007, 22:22   #1
Defensour

Varsayılan Almanya'da verilen Boşanma Kararının Tanınması

Sayın meslektaşlarım iyi günler. Bir hususda bilgilerinize ihtiyacım var. İki Türk vatandaşı Almanya'da evleniyorlar ve 2 sene sonra anlaşmalı olarak boşanıyorlar. Türkiye'de de bu kararın geçerli olması için eşlerden biri bana başvurdu. Tanıma davası açıcam ama diğer eşe tebligat yaptırmada problemimiz var. Şöyle ki diğer eşinde Türkiye'de bir avukata vekaletname vermesini istedim ama askerlik problemi olduğu için konsolosluktan vekaletname çıkaramadığını söylediler. Türkiye'de de ikametgahı yokmuş, bildiğiniz üzere yurtdışına tebligat yaptırmak ta çok vakit alıyor. Bu durumda bana tavsiye edebileceğiniz bir yol var mı?
Old 19-11-2007, 23:35   #2
av_ramazan

tanıma değil sanıırm kastetmek istediğiniz..tenfiz dediğimiz usul e uyuyor..burada bir eşin size vekalet vermesi yeterli bence..türkiye de adresi varsa eğer oraya tebligat yapabilir ve tek celse de bitirebilirsiniz..olmaz ise eğer süreç uzar..dışişleri bakanlığı-tercüman-konsolukluk vs vs.süre bayağı uzar..size tavsiyem tr adres bulun ve tebligatı oraya yapın..ayrıca davalı taraf ta davadan haberdar olduğunu belirtir yazı mahkemeye gçnderirse sorun olmaz diye düşünüyorum..
Old 20-11-2007, 15:29   #3
miss_lawyer

almanyada noter diye bir kurum var mı bilmiyorum ama eğer varsa bir tanıdığına avukat tutma..vs için vekalet versin bu kişi de konsolosluktan bir avukata vekalet versin..tabi eğer mümkünse..
Old 20-11-2007, 19:38   #4
advokat34

Almanya'da da tabiki noterler var. Eğer bu kişi Konsolosluğa gidemiyorsa kendisine en yakın noterde de Türkiyedeki bir avukatı yetkilendirmek için vekaletname çıkarabilir. Tabi bu vekalet Almanca olacağından, burada yeminli tercümesini yapmak yeterli bence çünkü bu tür davaları çokca açtığımız için uygulamada böyle bir durumda bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
Old 21-11-2007, 01:24   #5
orhansarcan

Almanyada noterler avukatlara vekalet çıkarmıyorlar orada alman avukatlar için o devlette çalışan avukatla bizdeki yetki belgesi gibi bir belge düzenleyerek kendileri bu belge ile dava açıyorlar yani almanyada avukata noterden vekalet verme gibi işlem yok anacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşalrı sadece konsolosluk aracılığı ile vekalet ve benzeri işlemlerini yapabiliyorlar yani türkiyedeki avukata sadece orada konsolosluk aracılığı ile vekalet verebilir.
Old 21-11-2007, 11:32   #6
lawyer_721

Alıntı:
Yazan orhansarcan
Almanyada noterler avukatlara vekalet çıkarmıyorlar orada alman avukatlar için o devlette çalışan avukatla bizdeki yetki belgesi gibi bir belge düzenleyerek kendileri bu belge ile dava açıyorlar yani almanyada avukata noterden vekalet verme gibi işlem yok anacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşalrı sadece konsolosluk aracılığı ile vekalet ve benzeri işlemlerini yapabiliyorlar yani türkiyedeki avukata sadece orada konsolosluk aracılığı ile vekalet verebilir.

aslında çok güzel bir uygulama. notere boşu boşuna masraf yapılıyor. bizde de böyle bir uygulamanın olması çok güzel ve yerinde olurdu. fikir sahibi olarak sizden konuyu THS tartışma forumuna taşımanızı rica edeceğim
Old 21-11-2007, 11:56   #7
orhansarcan

İyi diyorsunuz da meslektaşım ozaman devlet nasıl ekstra harç alacak noterden vekalet çıkmazsa Kullanmış olduğumuz vetki belgelerinin harçlandırılması konusunda Adalet Bakanlığı mahkemeleri teftiş raporları ile zorluyorken noter den vekaletin kaldırılması bence çok zor
Old 21-11-2007, 12:00   #8
av.gzm

benim de bir sorum olacak konu ile ilgili..
Tenfize başlamış olsak ; karşı tarafın da yurtdışı tebligat adresini bildirmiş olsak ; tebligat sürecini beklemeden ; karşı taraftan davadan haberdar olduğuna dair bir yazı almamız ve bu yazıyı mahkemeye ibraz etmemiz süreci hızlandırabilir mi?
Old 21-11-2007, 12:05   #9
miss_lawyer

tabiki, tebligatın amacı zaten bilgi vermek, eğer dava hakkında bilgi edinmişse bunu belirtmesi ile tebliğ yapılmış kabul edilir, fakat burda önemli olan şu; yazının ne şekilde alınacağı..eğer konsolosluk kanalıyla beyan alınırsa hakim geçerli kabul edecektir, resmi kanal olmadan imzanın gerçekten karşı tafaça atılıp atılmadığı meçhul olduğundan hakim haklı olarak resmi merci olmadan kabul etmeyebilir.
Old 21-11-2007, 12:10   #10
lawyer_721

Alıntı:
Yazan orhansarcan
İyi diyorsunuz da meslektaşım ozaman devlet nasıl ekstra harç alacak noterden vekalet çıkmazsa Kullanmış olduğumuz vetki belgelerinin harçlandırılması konusunda Adalet Bakanlığı mahkemeleri teftiş raporları ile zorluyorken noter den vekaletin kaldırılması bence çok zor

zor olduğunu ben de biliyorum. harç ve vergilere karşı değilim. ama avukatlık mesleğinde o kadar gereksiz harç ve vergilerle karşılaşıyoruz ki; inanın isyan etmemek elde değil. ne dersiniz?
adalet bu kadar güç olursa; güçsüzler ne yapacak?
adalet bu kadar pahalı olursa; fakirler ne yapacak?
sırf parası olmadığı için hakkını aramaktan vaz geçen insanlara da çok rastldığımı belirtmek isterim.
hatta bana parayı verdikten sonra; vekaletname parasını tekrar benden istemek zorunda kalanlara da
konumuzun dışına çıktığım için soru soran arkadaşa bir özür borçluyum. üzgünüm
Old 21-11-2007, 14:47   #11
seam

Varsayılan Almanya da noter var...

Sayın Orhan Sarcan Almanya'da ki noterler elbette avukatlara vekaletname çıkarıyorlar.ama kastetiğiniz almanya içinde ki avukatlar olmalı ,evet onlar vekaletname tanzim edebiliyorlar.Dolayısıyla elbette ki alman avukat için noter bu anlamda gerekli değil.Gelelim soruna,
a-doğrusu Türk konsolosluğu
gidilmiyorsa
b-Bizde ki vekaletin kapsadığı yetkiler( boşanma,tenfiz,nafaka ne istiyorsanız )Yeminli Tercüman vasıtasıyla Almancaya çevrilip alman noterinden vekalet alınacak sonra da bu vekaletin -Türkiye'de-yeminli tercüman aracılığıyla türkçeye çevirisi yapılacak.
Old 21-11-2007, 15:54   #12
Av.Çağlar Şener

askerlik sorunu türkiye'ye girişine engel değilse bizzat duruşmaya gelmesi yeterli olur.
saygılarımla;
Old 21-11-2007, 16:21   #13
Hukukçu55

[quote=av_ramazan]tanıma değil sanıırm kastetmek istediğiniz..tenfiz dediğimiz usul e uyuyor..quote]
Tanıma ve tenfiz ayrı ayrı usullere tabi değil.Aradaki fark ilamın icraen infaz kabiliyetinin olup olmamasında.
Old 21-11-2007, 17:25   #14
Kayabey

Sayın Meslektaşım;karşı yan davayı kabul ediyorsa problem çözülebilir. Karşı yanın Türkiyedeki bir yakının adresini versin,bu adrese tebligat çıkartın. (Ana,baba,kardeş vb.) Yakını karşı yanın tebligatını kabul etmesi halinde sorun çıkmaz. Önemli olan davalıya tesligat çıkartılmış olması.
KAYABEY
Old 21-11-2007, 19:02   #15
casper

Sayın Kayabey'e katılıyorum. Açılacak olan tanıma/tenfiz davasına yönelik olarak davalının Türkiye'de ikamet eden bir yakınının adresine farazi olarak tebligat yapılabilir.
Old 25-04-2008, 21:14   #16
Av.Bahattin Sahin

Varsayılan Almanya'da vekalet verebilme

Alıntı:
Yazan orhansarcan
Degerli Meslektasim,
Almanya'da, Almanca yazilmis bir vekaletname notere götürülür ve noterlikte imzalanarak, noterden imza nin tasdik edilmesini istersiniz.Noter tarafindan imza tasdik edildikten sonra Türkce'ye cevrilir(Yeminli Tercüman vasitasiyla) ve o bölgedeki T.C.Baskonsoloslugunda onaylatilir.Türkiye'de gecerli bir vekaletname elde edilmis olur.Bu yol Aman vatandaslari icin gecerli(Diger ülke vatandaslari icinde) oldugu gibi, Konsolosluga giremeyen Türk vatandaslari icinde gecerlidir.Saygilarimla av.Bahattin Sahin
Old 26-04-2008, 09:48   #17
umutlaw

Sayin Meslektasim,
Oncelikle davanizi tenfiz basligi altinda acmaniz gerektigini dusunmekteyim.
Almanyada Noter hakkinda: Almanyada noterler vardir, tabi ki vekaletnamede cikartabiliniyor (Avukata vekalet verme muessesesi kanunda belirtilen halleri haric olamk uzere mumkundur) Almanyada vekaletnameler yazili bir sekilde ve noter onayi olmadan islak imza esasli olarak avukatin sahsina dogrudan veriliyor, nitekim kisinin Almancasi yeterli degil ise, oturum belgesi gecersiz ise bu islemi yapamaz dolayisiyla daha saglikli sonuc alinabilmesi icin Turkce bilen ve Alman hukukunda Avukat ve Noter sifatini kazanmis meslektaslarimiza muracaat ederek dilegini yaziya dokerek VEKALET VERIYORUM kelimesini ekleyerek bir belge duzenlemesi mumkun olup bu belgenin altindaki imzasini noter huzurunda tasdik ederek resmi bir vekaletname haline donusturlmesi imkandan uzak degildir.
Kisilerin Askerlik problemi oldug gerekcesiyle vekalet cikartmama gibi bir sorunun ortaya ciktigini ilk defa duyuyorum Almanyadaki BAskonsulosluklarimizda boyle bir uygulamanin olmadigini biliyorum cunku askerlik yoklamasi noterlik islerinden ayri bir birime baglidir muhtemelen Almanyada yasayan sahsin baska belge problemleri mevcuttur.
Saygilarimla

Old 08-11-2009, 17:29   #18
hukukcu1985

Peki burda yazılanlar gibi bir olayda karşı taraf davanın açıldığı yerde bir avukata Özel vekaletname verse ve hakim yok illa davalıya tebligat yapılacak derse ne yapmalı.Böyle bir olaydan dolayı gerçekten çok zor durumdayız.5 ay oldu ve hala tebligat dönmediİşe yarar karar varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim
Old 08-11-2009, 21:55   #19
Av.Bahattin Sahin

Varsayılan vekaletname ve tebligat

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Peki burda yazılanlar gibi bir olayda karşı taraf davanın açıldığı yerde bir avukata Özel vekaletname verse ve hakim yok illa davalıya tebligat yapılacak derse ne yapmalı.Böyle bir olaydan dolayı gerçekten çok zor durumdayız.5 ay oldu ve hala tebligat dönmediİşe yarar karar varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim

Sayin Meslektesim!
siz konulari karman corman yapiyorsunuz.Vekalet konusu baska,Tebligat konusu baska bir sey.Dogru adrese tabligat yapiyorsaniz niye dönmesin.Türk vatandasi icin T.C. konsolosluklarina,Alman vatandasi icin 184 formunu doldurarak tercümeleri yaparak resmi yoldan tebligat yapmalisiniz.saygilarimla.Av.Bahattin Sahin
Old 09-11-2009, 15:02   #20
hukukcu1985

Sayın Meslektaşım!!! Bizde biliyoruz davanın normal seyrini.Ayrıca da ortada karman çorman edilmiş bir durumda yok. Bize her iki tarafta özel vekaletname göndermiş ve tenfiz istiyorsak ve de hakim özel vekaletnmame dava açılırken sunulmasına rağmen yok efendim illa davalıya tebligattan sonra ben bu vekaleti kabul ederim diyorsa olan durumu soruyoruz.Ben nerden bileyim böyle bir davada davalının haberi var mı diyorsa bence ortada tartışılması gereken bir durum var
Old 11-11-2009, 15:10   #21
Av.M.Çağrı Alperen

Alıntı:
Yazan Kayabey
Sayın Meslektaşım;karşı yan davayı kabul ediyorsa problem çözülebilir. Karşı yanın Türkiyedeki bir yakının adresini versin,bu adrese tebligat çıkartın. (Ana,baba,kardeş vb.) Yakını karşı yanın tebligatını kabul etmesi halinde sorun çıkmaz. Önemli olan davalıya tesligat çıkartılmış olması.
KAYABEY

uygulamada hakimler türkiyedeki tebligat adresinde emniyet araştırması yapılmasını da istiyorlar. Şahsen benim başıma geldi tenfiz davasında yurtdışı tebligat işlemlerini bertaraf etmek için davalının annesinin hatta nüfus kayıt sisteminde yer olan adresine tebligat çıkardım ancak tebligat ulaşmadı. Hakim de zaten tebligat ulaşsaydı bile emniyet araştırması yaptırmam gerekecekti demişti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi