Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafikten Men ve 6.141 TL İdari Para Cezası

Yanıt
Old 05-10-2020, 09:48   #1
dhalaclar

Varsayılan Trafikten Men ve 6.141 TL İdari Para Cezası

Değerli arkadaşlarım merhaba, bir hususta öneri ve bilginizi almak istiyorum.

Müvekkil şirkete ait araç - şirkete bağlı çalışan işçi - tarafından seyir halindeyken polis kontrolüne takılıyor ve 2918 Sayılı Trafik Kanunu Ek-2/3a'ya (izinsiz yolcu taşıma) göre şoföre 6.141,00 TL para cezası ve araca da 60 günlük trafikten men cezası geliyor.

İdari para cezasıyla birlikte idari yargının görevine giren bir husus olduğunda İdari Mahkemeleri görevli olacağını düşünüyorum ancak,

Merak ettiğim husus şu; Araç şirkete ait. İdari para cezası şirkete değil şoföre kesiliyor. Bu durumda idari para cezası için Sulh Ceza Hakimliği'ne, 60 günlük trafikten men için İdare Mahkemesi'ne mi başvurmak lazım. Çünkü iki farklı kişiye ceza kesilmiş gibi durum söz konusu.
ya da İdare Mahkemesi'nde her ikisini de davacı mı göstermek lazım.
Başka bir ihtimal ise; şoförün şirkete bağlı olduğunu gösteren belgeleri sunup sadece şirketi davacı gösterip İdari Yargı yoluna mı başvurmalıyız ?

* Son olarak ilgili madde de İdari Para Cezası'nın 5.010 TL olduğu belirtiliyor. Kesilen cezanın da fazla olduğunu düşünmekteyim. Bu konuda neden 6.141 TL kesilmiş olabilir?

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Not: Şirket COVID19 nedeniyle kendi işçilerinin kısa mesafe transferlerini sağlıyor. Herhangi bir ticari amacı söz konusu değil.
Old 20-12-2022, 13:24   #2
Av. Zümer AYDIN

Meslektaşım mesajın üzerinden baya zaman geçmiş ama aynı konuya ilişkin bir dava açmam gerekiyor. Nasıl bir yol izlediniz, paylaşır mısınız ? Birebir aynı dava konusu.
Old 23-12-2022, 11:25   #3
Av.YALCINHUKUK

hem trafik cezası hem de trafikten men olduğu için idare mahkemesine dava açılacak. yd talep edin. davacılar araç sahibi ve sürücü beraber... davalı valilik ...

"KONU: 2918 sayılı kanunun EK 2/3-A maddesi uyarınca çalışma
izin/ruhsat almadan belediye sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı
yapıldığı iddiasıyla ..... plakalı aracın trafikten meni ile
aynı kanun mucibince 9.125,00 TL idari para cezası verilmesine
ilişkin 02.04.2022 tarih ve ... sayılı para cezası
işlemlerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması ile yargılama
neticesinde iptali isteminden ibarettir.
Old 23-12-2022, 11:30   #4
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan Av.YALCINHUKUK
hem trafik cezası hem de trafikten men olduğu için idare mahkemesine dava açılacak. yd talep edin. davacılar araç sahibi ve sürücü beraber... davalı valilik ...

Meslektaşım cevabınız için teşekkür ederim. Para cezası müvekkilin çalışanına kesilmiş yani şoföre, men işlemi ise pek tabii şirket adına yapılmış. Usulde para cezası şoföre kesildiği için iki ayrı dava mı açmak gerek diye tereddüt etmekteyim. Usulden red alan meslektaşlar olmuş bu şekilde. Veyahut şoförün çalışan olduğunu belgeleyerek davacı şirket adına tek davada iki istem yapılabilir diye düşündüm. Bu durumda düşünceniz ne olur ?
Old 23-12-2022, 11:33   #5
Av.YALCINHUKUK

yukarıda alıntı yaptığım 2-3 ay önce açmış olduğum bir dava dilekçesinden...İstanbul İdare mah. sorun çıkmadı...yd kabul aldım... dava sonuçlandı...yani ben tek dava açtım.
Old 23-12-2022, 11:33   #6
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan Av.YALCINHUKUK

Tek davada hem şoförü hem şirketi davacı göstererek davayı açabiliriz diyorsunuz.. ama sadece şirketi davacı yaparsak ve hem para cezası hem de men işlemi iptali istersek sanırım o zaman usulden red olur. ikisini de davacı göstermekte sakınca yok. Ya da biraz önceki yanıtımdaki gibi iki ayrı dava açılacak. Birinde davacı şoför- para cezası iptali, diğerinde davacı şirket - men işlem iptali..
Old 23-12-2022, 11:35   #7
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan Av.YALCINHUKUK
yukarıda alıntı yaptığım 2-3 ay önce açmış olduğum bir dava dilekçesinden...İstanbul İdare mah. sorun çıkmadı...yd kabul aldım... dava sonuçlandı...yani ben tek dava açtım.

Anladım meslektaşım. Dediğiniz gibi sonuçta iki davacı var ve yapılan iki işlem için de dava açılıyor. Bence de bu şekilde problem olmaması gerek. Çok teşekkür ediyorum
Old 23-12-2022, 11:39   #8
Av.YALCINHUKUK

"ama sadece şirketi davacı yaparsak ve hem para cezası hem de men işlemi iptali istersek sanırım o zaman usulden red olur. "

muhtemelen
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi