Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Erkeklerin Giremeyeceği Kadınlar Parkı

Yanıt
Old 20-09-2006, 14:18   #31
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Kadınlara kentiçi ulaşımda bazı kolaylıkların sağlanması isteği kadın örgütlerince de gündeme getirilmişti.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...3985#post23985

Saygılar
Old 20-09-2006, 14:44   #32
Av.Suat Ergin

Sayın Kayar,

Verdiğiniz linke gözattım. Ancak bu forum başlığı altına almanızın amacını anlayamadım...Bazı üyeler de belediyelerin (parka erkek alınmaması)uygulamasının, pozitif ayrımcılık olduğunu ve sizin de bunu desteklediğinizi zannedebilirler...Açıklarsanız sevinirim.

Saygılarımla
Old 20-09-2006, 15:33   #33
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Ergin

Londra örneğinin kadınlar açısından yararlı bir yaklaşım olduğunu belirtmek için verilmiş bir örnekti.

Kent içi ulaşımda gece vardiyası vs gibi sebeblerle kadınların güvenliğinin sağlanması bakımından gerekli bir pozitif ayrımcılığın akıllı bir müteşebbis değil de kamu kaynaklı olmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Saygılar
Old 26-10-2006, 14:07   #34
avhchngr

Varsayılan Kadının Adı Yok : Erkeklerin Giremeyeceği Park

"Bu parka 'tek' erkek giremez!İstanbul Bağcılar Belediyesi, 4.5 dönümlük alana kadınlara özel park yaptırıyor."

Bu haberin kaynağı olan olan zihniyet acaba sosyal hayata katılmayan daha doğrusu katılamayan kadınları aramıza kazandırmak mı istiyor yoksa kadınları tamamen izole bi yaşama mı sürüklemeye çalışıyor. Kadını otobüste, parkta, sokakta, iş yerinde rahat bırakmayan kafa yapısını değiştirmeye çalışmak yerine, kadını cezalandırmak, toplamdan uzaklaştırmak ne kadar ilkece ve kabul edilemez. Bu kesinlikle cinsiyet ayrımcılığıdır ve topyekün red edilerek toplumun herkesiminden gereken tepkiyi görmelidir.
Kadın sadece çocuğunu kucağa alıp parka giden çayını içip pastasını yiyen, üretmeyen çalışmayan düşünmeyen bir varlık değildir, bu muameleyi de haketmez.
Old 27-10-2006, 11:21   #35
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan avhchngr
"Bu parka 'tek' erkek giremez!İstanbul Bağcılar Belediyesi, 4.5 dönümlük alana kadınlara özel park yaptırıyor."

Bu haberin kaynağı olan olan zihniyet acaba sosyal hayata katılmayan daha doğrusu katılamayan kadınları aramıza kazandırmak mı istiyor yoksa kadınları tamamen izole bi yaşama mı sürüklemeye çalışıyor. Kadını otobüste, parkta, sokakta, iş yerinde rahat bırakmayan kafa yapısını değiştirmeye çalışmak yerine, kadını cezalandırmak, toplamdan uzaklaştırmak ne kadar ilkece ve kabul edilemez. Bu kesinlikle cinsiyet ayrımcılığıdır ve topyekün red edilerek toplumun herkesiminden gereken tepkiyi görmelidir.
Kadın sadece çocuğunu kucağa alıp parka giden çayını içip pastasını yiyen, üretmeyen çalışmayan düşünmeyen bir varlık değildir, bu muameleyi de haketmez.

Hayır, burada söylemek istenilen şey "bütün erkekler potansiyel tecavüzcüdür." savı. Bir feminist olarak beni bu konu ilgilendirmiyor. Erkeklerin, böyle bir parkı açmak isteyenlere "arkadaş sen ne demek istiyorsun?" diye sormaları ve "potansiyel tacizci/tecavüzcü olmadıklarını" anlatmaları gerekir.

Bir gün erkek kardeşim, toplu taşıma aracında "kadın yanına" oturtulmamasına "Bana hakaret ettiler.Ben tacizci ya da tecavüzcü müyüm?" diyerek itiraz etmişti.

Saygılar....
Old 28-10-2006, 09:57   #36
Ayşegül Kanat

İsmet Berkan, Radikal Gazetesi(27.10.20006)'nden bir alıntı. benim talebime bir yanıt gibi.

Türkiye'deki en 'masum' uygulamayı ele alalım. Geçmişten beri Türkiye'de bir 'aile salonu', 'aile bölümü' meselesi vardır. Lokantalarda ve çay bahçelerinde 'aile' bölümlerine kadınlar veya yanında kadın da olan erkekler alınır. Yalnız erkekler ise diğer bölümde kalır.
Bu uygulama, bir yandan hayatın pratiklerinden kaynaklansa da (erkeklerin sarkıntılık etmesi ve diğer çirkin davranışlar gibi) içinde ciddi bir taşralılık barındırdığına kuşku yok. Kaldı ki bu uygulamayı düne kadar özel işletmeler yapıyordu, eğer yapıyorsa. Edepli veya benim gibi ilaveten alıngan erkekler, kendilerini potansiyel tacizci gibi gören bu çeşit işletmelere gitmezler, olur biter.
Ama aynı işe belediyenin kalkışması, o bölgede yaşayan bütün erkek nüfusunun belediye tarafından potansiyel tacizci gibi görüldüğünü ortaya koyar ki herhalde bu durum savunulamaz.
Ben tesettürün her çeşidi konusunda da böyle düşünüyorum. Her ne kadar insanların giyim kuşam özgürlüklerini savunuyor da olsam, bir erkek olarak rastladığım her tesettürlü tarafından aslında hakarete uğradığımı da düşünmeden edemiyorum. Çünkü kapanan her kadın, erkeklerin kendisine tacizde bulunacağından ürken kadın demek. (Dini vecibenin kaynağında da bu var: Ziynetleri saklamak...)
Ben de bir erkeğim ve hayatımda kimseye cinsel anlamda tacizde bulunmuş değilim, buna terbiyem de müsait değil zaten. İşte bu sebeple, tesettür içindeki kadınları gördükçe, onların bana, 'Aslında sen de, sırf erkek olduğun için potansiyel bir tacizcisin' dediklerini düşünüyorum.
Old 28-10-2006, 13:57   #37
Av.Nebi

Olaya hep başka açılardan bakıyoruz. Mesala kadınların toplanıp sohbet edecegi kahvane tarzı bir yer var mı ? yok. Kahveheneler bayanlara yasak değil tabi ama taktir edersiniz ki hiç bi kadın gitmek istemez. Peki sadece onların toplanabileceği bir kahvehane acılsa erkekler alınmasa yine isyan edecekmiydi kadınlar olmaz öyle şey diye ? bence etmezlerdi. Park olunca sorun oluyo sanırım ama anlamsız. Bence kadınlara yönelik bu çalışmayı ben destekliyorum istemeyen gitmez zaten. Saygılar...
Old 28-10-2006, 14:44   #38
ISIL YILMAZ

Sn.Nebi,

Parklar, bahçeler kentlerde ortak yasam icin ayrilmis alanlardir. Bu ortakliktan kimsenin mahrum edilmesi sözkonusu olamaz. Vatandaslarin ayrim yapilmaksizin bu tür yerlerden yararlandirilmasi gerekir. Kadina ya da erkege kapali bir kent parki düsüncesinin altinda artniyet aramak cok normaldir. Kaldi ki, sehir planciligi ve mimari acisindan da konumlarinin farkliligi nedeniyle park ve kahvehane arasinda bir ayrim yapmamiz gereklidir.

Haremlik selamlik mantiginin tipik bir yansimasi olan belli bir cinse kapali park uygulamasi kabul edilemez takdir edersiniz ki. Kabul etmeme gerekcesi ve yöntemi ise farkli farklidir ve bu yöntemler kisilerin dünyaya bakis acilarini perspektiflerini gösterir. Birisi bu uygulamayi kadinlarin hapsedilmesi olarak görür, birisi erkeklere tecavüzcü muamelesi olarak görür vs.vs.

Sonucta, bu tür uygulamalarla iki cins biribirinden kentsel mekan separatörü ile ayri tutulur. Kadinlarin tacize ugramalarini önlemenin yolu erkekleri "yok etmek" ya da "görünmez kilmak" degildir. Birlikte yasayacagimiz alanlari ne kadar cogaltirsak biribirimizi anlamamiz, farkliliklara saygi göstermemiz o kadar kolaylasir.

Saygilar.
Old 28-10-2006, 14:44   #39
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Olaya hep başka açılardan bakıyoruz. Mesala kadınların toplanıp sohbet edecegi kahvane tarzı bir yer var mı ? yok. Kahveheneler bayanlara yasak değil tabi ama taktir edersiniz ki hiç bi kadın gitmek istemez. Peki sadece onların toplanabileceği bir kahvehane acılsa erkekler alınmasa yine isyan edecekmiydi kadınlar olmaz öyle şey diye ? bence etmezlerdi. Park olunca sorun oluyo sanırım ama anlamsız. Bence kadınlara yönelik bu çalışmayı ben destekliyorum istemeyen gitmez zaten. Saygılar...

"Bayanlar"ın sohbet edeceği kahvehaneler tartışma dışında kalır diye düşünüyorum. "Kadınlar" ise tüm alanlarda özgürce bulunmak istiyor.

"Al sana park, al sana kahvehane" bu kadar yeter sana, izin vermediğim alanlar bana kalsın dendiğinde ki çoğu yer öyle, ne olacak?... Saygılar
Old 28-10-2006, 14:46   #40
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
"Al sana park, al sana kahvehane" bu kadar yeter sana, izin vermediğim alanlar bana kalsın dendiğinde ki çoğu yer öyle, ne olacak?... Saygılar

Siz komplo teorisi kuruyorsunuz Ayşegül hanım kusura bakmayın... Ne alaka şimdi bu ? Kadınlar akıllıdır ezik değil. Saygılar....
Old 28-10-2006, 22:57   #41
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Siz komplo teorisi kuruyorsunuz Ayşegül hanım kusura bakmayın... Ne alaka şimdi bu ? Kadınlar akıllıdır ezik değil. Saygılar....

Yazacağım metin grup etiğine aykırı olur mu bilmiyorum? Sayın Yılmaz "hukukçu mantığı" ile konuyu çok iyi açıklamış. Ben de bir feminist olarak net konuştuğuma eminim. Ama Sayın Nebi ısrarla başka bir şey söylüyor: Böyle bir park, kahvehane ya da benzeri mekânlar sizin deyiminizle "akıllı kadınların" isteği değil. Akıllı Kadınlar, erkeklerin böyle bir projeye karşı çıkmalarını istiyor. Saygılar..
Old 29-10-2006, 16:38   #42
Av.Suat Ergin

Varsayılan Aynı Konu Daha Önce De Tartışılmıştı

Alıntı:
Mesaj Sahibi: Av.Suat Ergin
Alıntı:
Konunun başlangıcında yer alan habere göre, 2 Belediye Başkanı, parklara erkeklerin girmesini yasaklamıştır. Belediye Başkanları kamu hizmeti görmektedir. Parklar da kamuya ait araziler üzerine kuruludur. Eğer bu belediye başkanları, kendilerine ait arazilere çay bahçesi kurup, erkekleri buralara almasalardı kimsenin söyleyecek lafı olmazdı...Çünkü benzer örnekler çoktur. Kadınlar Kıraathanesi, Kadınlar Lokali, Kadınlar Sineması(Matinesi) vs.vs...Katılımcıların itirazı bu yönde değildir.

Selamlar,
Aynı konu aşağıdaki linkte tartışılmıştı. Ben de cevap vermiştim. Aynı cevabı tekrar ederim.

Saygılarımla

Konya'da erkeklerin giremeyeceği, kadınlar ve çocuklar için yapılan 'kadınlar parkı'
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ighlight=konya
Old 29-10-2006, 18:47   #43
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Konular ortak bir başlık altında toplanmıştır.

Buradan devam etmek üzere.

Saygılar
Old 29-10-2006, 21:06   #44
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Yazacağım metin grup etiğine aykırı olur mu bilmiyorum? Sayın Yılmaz "hukukçu mantığı" ile konuyu çok iyi açıklamış. Ben de bir feminist olarak net konuştuğuma eminim. Ama Sayın Nebi ısrarla başka bir şey söylüyor: Böyle bir park, kahvehane ya da benzeri mekânlar sizin deyiminizle "akıllı kadınların" isteği değil. Akıllı Kadınlar, erkeklerin böyle bir projeye karşı çıkmalarını istiyor. Saygılar..

Pekala iki farklı görüş var iki görüşte birbirini değiştirecek gibi durmuyor... Saygılar ...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi