Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hırsızı Öldüren Gence Beraat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2007, 10:49   #1
Av.Betül Avcı

Önemli Hırsızı Öldüren Gence Beraat

Hırsızı Öldüren Gence Beraat

İstanbul Ümraniye’de oturan 17 yaşındaki M.S., 8 Mart 2007 günü gece 04.30 sıralarında eve giren hırsız H.Ö'yü tek kurşunla öldürdü. Aynı gün teslim olan M.S., polise “Geceleri geç saatlere kadar oturuyorum. O gece tam yatmak üzereyken salondan tıkırtı sesleri geldi. İki kişiydiler. Biri içeri girmişti. Elindeki tornavida veya aleti bana doğru bir kere salladı. Aramızda yarım metre vardı, korktum, hedef gözetmeden balkona doğru bir sefer ateş ettim. Öldürmeye niyetim yoktu. Bir iki adım attı, balkondaki arkadaşının yanına ulaştığında yere düştü” dedi.

3,5 ay cezaevinde kaldı

Osmaniye, Kahramanmaraş, Balıkesir, Edremit ve İstanbul’da çok sayıda hırsızlık suçu işlediği iddia edilen H.Ö.'yü öldüren M.S., aynı ifadesini “müebbet hapis” cezası istemiyle yargılandığı Üsküdar Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde de tekrarladı. Reşit olmayan M.S. hakkında düzenlenen sosyal ve psikolojik durum raporunda kişisel bozukluğunun olmadığı görüşüne yerverildi. Avukatı Aydın Mollaoğlu, müvekkilinin yaşam hakkının ihlal edildiğini savunarak kendini korumak amacıyla ateş ettiğini savundu. Savunma sonrası M.S., 3.5 ay tutuklu kaldıktan sonra 21 Mayıs 2007 tarihli duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkeme ise gerekçeli kararında, tabancada toplam 5 mermi bulunduğu halde 1 el ateş ettikten sonra ateşe devam etmemesini dikkate aldı. Kendisine ateş edilen H.Ö.'nün hırsızlık amacıyla içeri girdiği balkona doğru iki adım attığı, burada yere düştüğü belirtilen gerekçeli kararda, M.S.’nin yaşadığı korku, heyecan telaştan dolayı ateş ettiği hatırlatıldı. Bu nedenle M.S.’nin meşru müdafaa sınırını zorlamasının mazur görülebileceğine kanaat getiren mahkeme, M.S.’nin beraatine karar verdi. Mahkeme, M.S.’ye ruhsatsız silah bulundurmaktan da 6 ay 20 gün hapis ve 250 YTL para cezası verdi. Bu cezayı 4 bin YTL paraya çevirdi ve yattığı 3.5 ayın bu cezadan düşülmesine hükmederek davası sonuçlandırdı. Karar, 1 haftalık itiraz süresi dolduğu halde itiraz olmayınca kesinleşti.

Boyuthaber
Old 29-10-2007, 13:14   #2
ARİF MUTLU

Varsayılan nefsi müdafa

Bence yerinde bir karar hukuki açıdan tabiki dosyanın tamamını bilip değerlendirmek gerekir. İzmir' de bir meslektaşımızın başından da benzer bir hadise geçmiş oda beraat etmişti.
Old 30-10-2007, 11:48   #3
Emin Cihan UYSAL

SINIRIN AŞILMASI

Madde 27 - (1) Ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlerde sınırın kast olmaksızın aşılması hâlinde, fiil taksirle işlendiğinde de cezalandırılıyorsa, taksirli suç için kanunda yazılı cezanın altıda birinden üçte birine kadarı indirilerek hükmolunur.

(2) Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez.
---------------------------------------

Ayrıca kast ile taksirin ayrımında da yargıtay belirli kriterlerine uyulmuştur. (atış sayısı,isabet nahiyesi vs.)

Sonuç olarak karar makuldür..

Saygılar..
Old 08-02-2008, 12:24   #4
wellan

Varsayılan meşru müdafa...

Meşru müdafada sınırın oranda yada araçta aşılması durumu vardır sözkonusu somut olayda fakat diğer arkadaşların dediği gibi korku,heyecan(affekt) aşılmışsa faile ceza verilmez yani burada meşru müdafada sınırın aşılması durumu vardır ve mahkemenin kararına sonuna kadar katılıyorum son derece adaletli bir karar gerçekten..
Old 11-02-2008, 14:37   #5
Av.Didem Kutlu

meşru savunmada sınırın heyecan,korku ve telaşla aşılması mazeret sebeplerindendir.(CMKmd.223)bu nedenle yapılan müdahale hukuka uygundur yani ceza verilmemesi yerinde bir karardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi