Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Soybağının Düzeltilmesi Davası; Kim açar, Kime Karşı açar?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2018, 14:27   #1
Av.Vahit Çevik

Önemli Soybağının Düzeltilmesi Davası; Kim açar, Kime Karşı açar?

Eşler boşanma davası sırasında fiilen ayrıdırlar. Bu arada kadın başka bir erkekle yaşamaktadır ve hamile kalır.
Boşanmanın kesinleşmesi ile kadın, birlikte yaşadığı erkekle evlenir.
İddet müddeti kaldırılır.
İddet müddetinin kaldırılmasından bir ay sonra çocuk doğar.
Nüfus, çocuğun babası olarak eski eşi yazar.
Biyolojik baba çocuğun kendisinin olduğunu biliyor ve kabul ediyor.
Nüfustaki baba (eski koca) şu anda cezaevinde ve anneye inat çocuğu reddetmiyor.
Soy bağının düzeltilmesi için;
1. Kim dava açar?
2. Kime veya kimlere açar?
(Yargıtay kararları ile lütfen!)
Old 30-04-2018, 10:01   #2
AV.SİBEL

Soy bağının reddi davası açma hakkı çocuk ve nüfusta baba olarak gösterilen eşe tanınmıştır.Eski eş açmıyorsa anneden çocuk adına velayeten vekaletname çıkartılmasını isteyin ve davacı olarak çocuğu, davalı olarak anne ve eski eşi gösterin.
Dava da anne ve çocuk arasında çıkar çatışması olacağından mahkeme bu davalarda çocuğa kayyım atanması için size süre verecek.Bu halde verilen yetki ile açtığınız kayyım davası sonucunda atanan kayyım çocuğu davada temsil edecek sizde davalı anne vekili olarak davaya devam edersiniz .

Kayyım atanması gerektiği Yargıtay içtihatları ile zorunlu hale gelmiştir.Diğer hususlar kanunda zaten açıkça yazılı.
Old 30-04-2018, 10:08   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Av Sibelin yazdıklarına bir nokta haricinde katılıyorum. Çocuğa velayeten anneden vekalet alınması gereksiz ve soybağının reddi davası bakımından geçersizdir.
Soybağının reddi davasını direkt kayyımın açması gerekmektedir.
Önce kayyım tayini için Sulh Hukuk Mahkemesine başvurulmalı,kayyım tayin edildiğinde ise aile mahkemesine soybağının reddi davasını kayyım açmalı...
Old 30-04-2018, 10:14   #4
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Sayın Av Sibelin yazdıklarına bir nokta haricinde katılıyorum. Çocuğa velayeten anneden velayet alınması gereksiz ve soybağının reddi davası bakımından geçersizdir.
Soybağının reddi davasını direkt kayyımın açması gerekmektedir.
Önce kayyım tayini için Sulh Hukuk Mahkemesine başvurulmalı,kayyım tayin edildiğinde ise aile mahkemesine soybağının reddi davasını kayyım açmalı...

Kayyımın açması gerekir haklısınız ancak benim yazdığım durumda da sonuç değişmiyor ,bu halde de mahkeme zaten kayyım atanması için yetki veriyor hak kaybı oluşmuyor.
Old 30-04-2018, 14:15   #5
Av.Vahit Çevik

Varsayılan Red yok

Soy bağının reddi değil, düzeltilmesi davası açmak istiyorum. Reddi değil de düzeltilmesi davası açılamaz mı?
Old 30-04-2018, 14:18   #6
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan Av.Vahit Çevik
Soy bağının reddi değil, düzeltilmesi davası açmak istiyorum. Reddi değil de düzeltilmesi davası açılamaz mı?
Soy bağının reddi davası açılması gerekir.Sizin kastettiğiniz soy bağının düzeltilmesi diye bir dava yok ancak nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davası var ise de sizin olayınız soy bağının reddi olduğu için nüfus kaydının düzeltilmesi davası da açılamaz.
Old 30-04-2018, 15:10   #7
Av.Vahit Çevik

Sibel hanım, benim de anlamadığım ve hukukçu mantığıma sığmayan bir olay bu; adam isterse reddine ilişkin dava açabilir ama açmıyor, ben çocuk (veya anne) olarak soy bağını neden düzeltemiyorum. Bence anne, nüfusta kayıtlı baba ile biyoloji (gercek) babayı dava ederek soy bağını düzeltebilmeli. Mahkeme dna testi yaptırarak gerçek babayı tespit eder ve soy bağını ve nüfus kaydını düzeltir.
Ayrıca soy bağının reddi davasını anne neden açamıyor; kayyuma ne gerek var, anne ile çocuk arasında ne gibi bir çıkar çatışması var? Mahkeme zaten dna arastirmasi yapacak ve babayı bulacak. Babanın hangisi olacağına anne mı karar veriyor? Anne zaten gerçek anne, bunda tereddüt yok ki!
Old 30-04-2018, 15:17   #8
Av. Hatun Olguner

B. Soybağının reddi

I. Dava hakkı

Madde 286 - ..... Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.

ÇOCUK İLE ANNE ARASINDA YASADAN KAYNAKLANAN BİR HUSUMET VARDIR.
BU NEDENLE ANNE ÇOCUK ADINA DAVA AÇAMAZ. HEM DAVACI HEM DAVALI OLAMAZ...
Old 30-04-2018, 15:19   #9
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
B. Soybağının reddi

I. Dava hakkı

Madde 286 - ..... Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.

ÇOCUK İLE ANNE ARASINDA YASADAN KAYNAKLANAN BİR HUSUMET VARDIR.
BU NEDENLE ANNE ÇOCUK ADINA DAVA AÇAMAZ. HEM DACACI HEM DAVALI OLAMAZ...
Maalesef mevcut düzenleme bu yönde .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi