Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu iptal ve tescil davası mı? düzeltme davası mı? Hak düşürücü Süre Sorunu?

Yanıt
Old 05-01-2011, 20:54   #1
parezger

Varsayılan Tapu iptal ve tescil davası mı? düzeltme davası mı? Hak düşürücü Süre Sorunu?

Arkadaşlar müvekkile ait iki taşınmaz bulunmaktadır. 1982 yılında yapılan kadastro çalışmları sırasında bir taşınmazın tamamı, diğer taşınmazın ise bir kısmı komşu parsel malikleri adına tescil edilmiştir. Bugüne dek zilyetlik yada fiili kullanım müvekkildedir. Ayrıca hata ile üzerlerine tescil yapılan kayıt malikleri de bu hatayı kabul etmektedirler. Yapılacak bir düzeltmeye karşı çıkmayacaklarını beyan etmektedirler. Müvekkilin idari yolda düzeltme çabaları sonuçsuz kalmıştır.
Bu sorunu gidermek için nasıl bir dava açmalıyız? Tashih davası açılabirmi? Tapu iptal ve tescil davası açılırsa 10 yıllık hak düşürücü süre problem olurmu? Şunu tekrar belirtmek istiyorum açılacak bir davada davalılar davayı kabul edecek olup bir problem çıkartmayacaklardır.
Old 05-01-2011, 21:17   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Arkadaşlar müvekkile ait iki taşınmaz bulunmaktadır. 1982 yılında yapılan kadastro çalışmları sırasında bir taşınmazın tamamı, diğer taşınmazın ise bir kısmı komşu parsel malikleri adına tescil edilmiştir. Bugüne dek zilyetlik yada fiili kullanım müvekkildedir. Ayrıca hata ile üzerlerine tescil yapılan kayıt malikleri de bu hatayı kabul etmektedirler. Yapılacak bir düzeltmeye karşı çıkmayacaklarını beyan etmektedirler. Müvekkilin idari yolda düzeltme çabaları sonuçsuz kalmıştır.
Bu sorunu gidermek için nasıl bir dava açmalıyız? Tashih davası açılabirmi? Tapu iptal ve tescil davası açılırsa 10 yıllık hak düşürücü süre problem olurmu? Şunu tekrar belirtmek istiyorum açılacak bir davada davalılar davayı kabul edecek olup bir problem çıkartmayacaklardır.
Kadastro öncesi sebeplere dayanmış olacağınızdan tapu iptal-tescil davası 10 yıllık hak düşürücü süre nedeni ile reddedilecektir. Çünkü re'sen gözetilmek zorundadır. Davalıların kabulü de sonucu değiştirmeyecektir. Kamu düzenini ilgilendirmektedir.

Tapu tashihi davası da olamaz çünkü, tespit maliki ile adının düzeltilmesini istediğiniz kişi aynı değil. Mülkiyet ihtilafı söz konusu.

Bu durumda, benim aklıma gelen kadastro sonrası nedenlerle tescil. Örneğin malik görünen ile gerçek malik arasında satış vaadi sözleşmesi yapılması ve akabinde tapu iptal tescil davası açılması.

Saygılarımla,
Old 06-01-2011, 09:30   #3
Av. Hamza

dava açtığınızda 10 yıllık hakdüşürücü süreye takılacak olduğunuza göre bu durumda şu yapılabilir diye düşünüyorum. madem davalılar davayı kabul edecekler ozaman dava yerine tapuda satış gösterseler bir problem olmaz diye herhalde.
Old 01-12-2011, 21:12   #4
abdalcan

Benzer bir olayın stresini yaşıyorum. Davalı yerin müvekkilime ait olduğunu kabul ediyor. Kabulü gerekçesiyle yerin yarısı yeni bir parsel numarası ile davaya sonradan müdahele eden kardeşi adına tescil ediliyor. Müvekkilimin istemi ise husumet yokluğundan (ilgilenenler için açabilirim, kısa geçmeye çalışıyorum) reddedilip söz konusu yerin diğer yarısı yeni parsel numarası ile davalı üzerinde bırakılıyor. Müvekkilin davalıya husumet yönelterek açtığı dava hak düşürücü süreye takılıyor. Mahkemede kabulü olan davalı şimdi yerin değerinin 5 katını istiyor. İmdaaaat.
Old 03-07-2014, 12:33   #5
Av.Gulsen

Aynı sorunla karşılaştığım için davanızın sonucu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.
Old 14-10-2020, 14:00   #6
sevimsiz

bu konuda araştırma yapan arkadaşlar, nasıl bir netice elde ettiniz? benzer bir sorunumuz var.

kesinleşen yolsuz kadastro tespitleri nedeniyle tapuda malik olarak görünen kişi, kendisi de bu durumdan 43 yıl sonra haberdar olmasına ve taşınmaz 50 yıldan uzun süredir müvekkilin babasının şu anda da müvekkillerin zilyetliğinde bulunmasına rağmen, bu durumdan kendisini haberdar ettiğimizde başta tapuyu devretmeyi kabul etmiş, ancak 1 hafta sonra "madem benim adıma kayıtlı, o halde benim yerimdir" diyerek tapu devrinden vazgeçmiştir. Kadastro tespiti 1968de yapılmış, yıllardır bu durumdan habersiz müvekkiller tarafından bu yer kullanılıyor, vergileri müvekkiller tarafından ödeniyor. kadastro tespiti sırasında tapuda malik görünen kişinin babası bilirkişi imiş ve burası benim yerimdir ancak kızıma bağışlamak istiyorum diyerek 16 yaşındaki kızı adına tespiti yaptırmış. hak düşürücü süre nedeniyle kadastro tespitine itiraz yolu işe yaramayacak, ancak yolsuz tutanaklara dayanılarak yapılan bir tescil var. nasıl bir yol izlenebilir, bilgisi olan varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim.
Old 14-10-2020, 16:51   #7
Av. Suat

Olayda 10 yıllık sürenin istisnaları da yok..
Tapunun verileceği inancı ile sürekli oyalama (hakkın kötüye kullanılması) veya murisin henüz vefat etmesi gibi...

Yapacak bir şey yok gibi..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi