Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Doktor ve avukata kıskaç

Yanıt
Old 30-04-2008, 15:21   #1
av.sally

Varsayılan Doktor ve avukata kıskaç

Doktor, diş hekimi, veteriner ve avukatlara yönelik özel bir vergi denetim sistemi geliyor

Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağının yoğun olduğu avukat, doktor ve diş hekimlerine özel yapım kredi kartı cihazı bulundurma zorunluluğu getiriyor.

Uygulama haziranda başlayacak.Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağının büyük boyutlara ulaştığı doktor, diş hekimi ve veterinerlerle avukatlara yönelik özel bir vergi denetim sistemi getiriyor. Bu meslek gurubunda çalışanlar 1 Haziran 2008’den tibaren, muayenehane ve bürolarında özel yapım kredi kartı okuyucu cihazı (POS) bulundurmak zorunda kalacaklar. Maliye bu sayede geniş bir kesimin hem gelir vergisi kaçağını hem ödenmeyen KDV'yi yakalamayı hedefliyor.

YENİ CİHAZLAR GELECEK

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu yılın başında çıkarılan tebliğin doktorlara (diş doktoru ve veterinerler dahil) getirdiği zorunluluğun uygulamaya girmesi için bir aylık süre kaldı. Haziran ayına kadar tüm doktorlar ellerindeki klasik POS cihazlarını atıp yerine vergi denetimine uyumlu özel yapım POS cihazlarını takacaklar. Vatandaş aldığı hizmet karşılığı ödemeyi kredi kartıyla yaptığında POS makinesinden "serbest meslek makbuzu" çıkacak. Bu makbuz ayrı bir belge düzenlemeye gerek olmaksızın doğrudan deftere işlenecek.

KREDİ KARTINDA BİLE KAÇAK VAR

Bu guruptaki meslek sahipleri her günün sonunda kredi kartıyla yapılan ödemeler için kapanış raporu alacak. Bu raporlar sürekli denetlenebilecek. Nakit ödemeler de yine makbuz yoluyla kaydedilecek.

AVUKATLAR DA DAHİL

Sisteme aykırı hareket edenlere özel usulsüzlük cezası kesilecek. Konuya ilişkin bilgi veren yetkililer, mevcut sistemde kredi kartıyla yapılan ödemelerin karşılığında bir çok mükellefin belge düzenlemediğini, dolayısıyla ciddi miktarlarda vergi kayıp ve kaçağı yaşandığını söylediler.

Yeni sistemin bu kaybı en alt düzeye indirmesi bekleniyor. Yeni sistemi açıklayan yetkililer, tebliğde doktorlar, diş hekimleri ve veterinerlere işaret edilmiş olmasına karşın, uygulamanın tüm serbest meslek mensuplarını kapsadığını dolayısıyla bu uygulamanın avukatlar için de zorunluluk oluşturduğunu söylediler. Buna göre avukatlar da aynı şekilde özel POS cihazlarını bürolarında bulunduracaklar ve benzer kayıt işlemini yerine getirecekler.

EĞiTiM ŞART DEĞiL

Maliye yetkilileri, vergi kayıp ve kaçağında okumuş-okumamış ayrımı yapmanın mümkün olmadığına işaret ederlerken, "Bunların hepsi okumuş çocuklar. Ancak, kazandıklarını devletten gizleyenler maalesef çıkıyor. Büyük bölümü servet kazanıyor. Ancak yılda bir asgari ücretli kadar dahi vergi ödemek istemiyorlar" dediler.

Kaynak : BUGÜN
Old 30-04-2008, 17:41   #2
av.bengü bulut

peki kredi kartı ile alınmayan ödemeler de bu denetime tabimi
Old 01-05-2008, 11:53   #3
L&P

Neden hep avukatlardan almaya çalışırlar
bizler hep prezantabıl ve güçlü görünmek zorunluluğumuz olduğu halde giydiğimiz kıyafetleri dahi gider kaydede mezken ödeyemediğimiz topluluk sigortası primlerinden dolayı ömür boyu sağlık sigortasından yararlanamazken birileri mutlumu oluyor anlamıyorum

Tamam vergi milli gelirdir ödenmesi gerekir ancak neden lehimize bir tek düzenleme dahi yapmıyorlarda suçlu gibi köşeye kıstırmaya çalışıyorlar anlayamıyorummm....

Sanırım bizler bu ülkenin üvey evlatlarıyız......
Old 01-05-2008, 15:17   #4
Av.F.Karakurt

Merak ettim;
Kredi kartı ile vekalet ücreti tahsil eden meslektaşım varmı ki?..
Old 02-05-2008, 21:11   #5
Av. Can DOĞANEL

Mesleki olmayan bir takım giderler, "gider" kabul edilmedikçe ne yapsalar önleyemezler. Ayrıca hangi vatandaşın kredi kartı limiti yeter ki?
Old 07-05-2008, 00:56   #6
avayhan

Hangi parayı tahsil edeceğiz kredi kartıyla. Devlet önce evini kiraya verip bir kuruş vergi vermeyen g.menkul sahiplerinden vergi alsın. Vergi emekten alınmaz. Toprağın ve sermayenin gelirinden alınır. Bu arada gözümüz aydın diyeyim. Yeni Sosyal güvenlik kanunu ile artık ayda 200YTL civarında ödeme yaptığımız topluluk sigortası primleri de gelirimizin %33,5 una çıkıyor. Yani ayda 3000 ytl, yani yılda 36000YTL gibi gelir vergisi matrahı olan meslektaşımızın ve diğer serbest meslek mensuplarının aylık ödeyeceği sosyal güvenlik primi aylık 1000YTL.... Yani 100 lira kazanıyorsanız. Buna %18 kdv dahil, KDVyi düşün, bu kalandan önce %20 stopaj yapın, yine aynı (kdv'de sonra kalan) kalandan %33,5 sosyal güvenlik primi kesin eh işte geriye size 40 lira kalır. onuda güle güle harcayın. yani %60 devlete %40 sizlere. Hatta size şunu da desinler yahu ne varki avukatsın sende para olur bizden de para mı istenir arkadaş değil miyiz yap şu işimizi. Başüstüne... (Ben bu yeni sosyal güvenlik kanunu'ndan dolayı zam yaptım vekalet ücretlerine, hükümet kusura bakmasın ama enflasyonu körükleyeceğim bu zammımla. Tel örgüyle dinamit lokumu fiyatlarında indirim yapıp artık enflasyon hedefini tuttururlar.)
Old 13-05-2008, 20:10   #7
YALÇIN ÖNDER

Önce banka hesaplarının araştırılması, şimdi de, pos makinası zorunluluğu getirilmesi çabası;

Gelir idaresi açısından, bana göre, asıl vergilendirilmesi gereken alanlardan vergi almayıp, borç alır iken, vergicilik amacını aşan ve ülkenin genel anlamdan bilinçli ve "uyanık" kesimini temsil ettiğini düşündüğü "Doktor, diş hekimi, veteriner ve avukatları" hedef seçmesi, bilinçli bir tercihi gibi gözüküyor.

Bu tercihe karşı, tercihler daha somut olarak meslek örgütlerince ve barolarca ortaya konulmalıdır.
Old 13-05-2008, 21:27   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence de tüm harcamalar gider olarak işlenmelidir. Benzin olur, futbol topu gider olmaz diyen mantığı bir türlü aklım almıyor. Gider, giderdir. Kırmızısı mavisi mi olur?

Belgeli her harcama gider olarak vergiden düşülmeli ve aynı şekilde vergi kaçıran herkes de en ağır cezaya çarptırılmalıdır.

Bazı giderleri vergiden düşüp bazılarını düşmemek gibi bir ayıp devam ettikçe herkes vergi kaçırmaya devam edecek... Yazık!
Old 14-05-2008, 11:28   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.F.Karakurt
Merak ettim;
Kredi kartı ile vekalet ücreti tahsil eden meslektaşım varmı ki?..

Bir arkadaşımda gördüğüm zaman şaşırmıştım. İşe yarıyor mu diye sorduğumda: "Hem de çok yarıyor" demişti.

Adamlar üzerimde para yok diyemiyorlar diye de ilave etmişti...

Aslında faydası olabilir.
Old 14-05-2008, 17:56   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Bir arkadaşımda gördüğüm zaman şaşırmıştım. İşe yarıyor mu diye sorduğumda: "Hem de çok yarıyor" demişti.

Adamlar üzerimde para yok diyemiyorlar diye de ilave etmişti...

Aslında faydası olabilir.

Arkadaşınız, taksitlendirme; taksit erteleme; bir dava açana bir dava da benden; gibi kampanyalar düzenliyor muydu?
Old 14-05-2008, 21:58   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan avayhan
Yeni Sosyal güvenlik kanunu ile artık ayda 200YTL civarında ödeme yaptığımız topluluk sigortası primleri de gelirimizin %33,5 una çıkıyor. Yani ayda 3000 ytl, yani yılda 36000YTL gibi gelir vergisi matrahı olan meslektaşımızın ve diğer serbest meslek mensuplarının aylık ödeyeceği sosyal güvenlik primi aylık 1000YTL....

Okuma şansım olmadı hala, şaka mı bu, yoksa doğru mu?

Doğruysa kapatalım artık ofisleri... Strese gerek yok.

Yardımsız ve tüm giderlerini bilfiil karşıladığımız , bilfiil bilgimizi ve bedeni emeğimizi sarfettiğimiz bir serbest meslek ifası dolayısıyla kazandığımız 100 birimin 60 birimini, salt o 100 birimi kazanmış olduğumuz, yani "Çalıştığımız" için vermemiz gerekiyorsa, yani basitçe, kendi ofisimizde %40'a çalışıyorsak, ne çalışmak isterim, ne 40'ı isterim, ne de 60'ı hibe etmek isterim.

Bir dönüm tarla alır, sebzemi meyvemi ekerim, bir tekne kiralar balığımı yakalarım, hesapsız, kitapsız, sade yaşarım. Her mesleğin bir dayanma noktası var...
Old 14-05-2008, 21:59   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Arkadaşınız, taksitlendirme; taksit erteleme; bir dava açana bir dava da benden; gibi kampanyalar düzenliyor muydu?

İşi o kadar büyütüp büyütmediklerini ben de bilmiyorum. )) Ben bu olayı yaklaşık 2 yıl önce görmüştüm. Bu iki yıl içinde çok şeyler değişti. Muhakkak modaya ve çağın akımına kapılmış olmalılar. Çağdaş hayat bunu emreder. ))
Old 14-05-2008, 22:00   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Okuma şansım olmadı hala, şaka mı bu, yoksa doğru mu?

Doğruysa kapatalım artık ofisleri... Strese gerek yok.

Yardımsız ve tüm giderlerini bilfiil karşıladığımız , bilfiil bilgimizi ve bedeni emeğimizi sarfettiğimiz bir serbest meslek ifası dolayısıyla kazandığımız 100 birimin 60 birimini, salt o 100 birimi kazanmış olduğumuz, yani "Çalıştığımız" için vermemiz gerekiyorsa, yani basitçe, kendi ofisimizde %40'a çalışıyorsak, ne çalışmak isterim, ne 40'ı isterim, ne de 60'ı hibe etmek isterim.

Bir dönüm tarla alır, sebzemi meyvemi ekerim, bir tekne kiralar balığımı yakalarım, hesapsız, kitapsız, sade yaşarım. Her mesleğin bir dayanma noktası var...

Zaten şu topluluk sigortası denen şeye sinir oluyorum. Bir işe yaramadığı gibi bir de mecburi. Böyle rezillik olamaz . ...
Old 15-05-2008, 12:31   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

Sonra adamın biri gelir. "Ne çok balık yakalıyorsun, bu işi büyütmelisin" der... Siz de haklı olarak "Neden?" dersiniz. Adam cin fikrini açıklar:
" Bak işletme haline gelirsen, bir sürü adam çalıştırıp; daha fazla üretip, çok para kazanırsın"

Siz cevaben: " Çok para ne işime yarayacak ki?" dersiniz.

Adam: " Öyle deme, bunun yaşlılığı var. Emekliliğinde şöyle Ayvalık gibi sahil kasabasına yerleşsen, bir tekne alsan; o tekneyle sadece keyif için balığa çıksan fena mı olur"
Old 15-05-2008, 12:52   #15
av.sally

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sonra adamın biri gelir. "Ne çok balık yakalıyorsun, bu işi büyütmelisin" der... Siz de haklı olarak "Neden?" dersiniz. Adam cin fikrini açıklar:
" Bak işletme haline gelirsen, bir sürü adam çalıştırıp; daha fazla üretip, çok para kazanırsın"

Siz cevaben: " Çok para ne işime yarayacak ki?" dersiniz.

Adam: " Öyle deme, bunun yaşlılığı var. Emekliliğinde şöyle Ayvalık gibi sahil kasabasına yerleşsen, bir tekne alsan; o tekneyle sadece keyif için balığa çıksan fena mı olur"

Old 16-05-2008, 13:20   #16
uye8490

TBB Sitesinde 05.01.2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Vergi Usul Kanunu tebliğinin tam metni var.
Buna göre pos cihazı kullanma zorunluluğu diş hekimleri de dahil hekimlere getiriliyor.Tebliğde avukatlarla ilgili bir hüküm yok.

http://www.barobirlik.org.tr/calisma..._SK_GT_379.doc
Old 16-05-2008, 14:42   #17
av.sally

AVUKATLARA POS MAKİNESİ KULLANMA ZORUNLULUĞU GETİREN MALİYE BAKANLIĞININ TARTIŞMALI TEBLİĞİ Son Güncelleme 16:44
30/04/2008

Maliye Bakanlığı tarafından 05.01.2008 günlü resmi gazetenin 26747 sayısında yayınlanan 379 sıra numaralı tebliği ile avukatlara (serbest meslek mensuplarına) POS (Point of Sale) makinesi bulundurma zorunluluğu getirildi.
Bu cihazlar ödeme belgesiyle serbest meslek makbuzunu aynı anda yazdırma özelliğine sahip olmak zorundalar.
Tebliğde, Bu Tebliğ kapsamındaki mükelleflerden 1/6/2008 tarihinden itibaren;
a) Bu Tebliğde belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını iş yerlerinde bulundurmayan veya iş yerinde bulundurmakla beraber Tebliğde öngörülen şartları taşımayan cihazları kullandıkları tespit edilenlere, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355/1 inci maddesine göre özel usulsüzlük,
b) Tebliğde belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını kullanmakla birlikte bunlarda 3 üncü bölümde açıklanan özellikleri taşımayan kağıt ruloları kullandığı veya günlük kapanış raporu almadığı tespit edilen mükelleflere ise her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere, Vergi Usul Kanununun 352/II-7 nci maddesine göre ikinci derece usulsüzlük, cezası kesileceği bildirildi.
Tartışmalı tebliğden etkilenen doktorlar tebliğe karşı yargı yoluna başvurmaya hazırlanıyorlar. Barolardan ve Barolar birliğinden henüz bir açıklama yok.

http://akavukatlar.com/main/index.ph...111&Item id=2
Old 03-06-2008, 14:24   #18
alphukuk

Varsayılan pos cihazı

Dün ankara adliyesi baro panosunda pos cihazı bulundurma zorunluuğu kapsamına avukatlrın girmediği bu düzenlemenin hekimler için olduğu şeklinde ilan görmüştüm.bu ilan ankara Barosunca yapılmış
Old 04-06-2008, 18:46   #19
YALÇIN ÖNDER

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...ype=sirkul er

Şimdilik yalnızca hekimlere yönelik olarak düzenleme yapılmış olup, zorunluluk 01.09.2008 tarihine kadar ertelenmiştir.
Old 26-04-2010, 12:32   #20
Avrasya

getirilsin de biz de ücret almadan iş yapmama konusunda tüm meslektaşlarımız adına emin olalım.

neyse vergimiz verelim, rahat edelim.
Old 26-04-2010, 15:00   #21
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Kdv?!

Vekalet ücretinde KDV'nin tahsil/tahakkuk esasına tabi olup olmadığı hususunda son tartışmalardan sonra kesin bir sonuç çıkıp çıkmadığını anımsayamıyorum ; Fakat baro başkanlarını yapmış olduğu en son toplantıda bu konuda bir gelişme olduğu ve Maliye Bakanlığının KDV'ler konusunda daha sert bir tavır takınacağına (tahsilata hiç bakmadan doğrudan tahakkuk esasına göre işlem yapılacağı) dair görüşmeler yapıldığını biliyorum.

Bu konuda bir duyum alan veya bilgisi olan var mı acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi