Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Icra Dairelerinin durumu

Yanıt
Old 19-06-2009, 13:36   #61
AvTürk

sn Hülya eren haklı davanızda dik duruşunuzda sizi sonuna kadar destekliyorum. Madem ortada hak-hukuk var, avukat da, memur da, müdür de, herhangi bir karşılık beklemeden görevini yapacak, yaptıracaktır. İşi geç yapılacak da olsa bir avukat, para üstü isteyecek, ödenen dosya paralarından bir kısmını müdüre iade etmeyecek, bir imza için 40 takla atmayacaktır. Stajyer olsun olmasın bir avukat, herhangi bir iş için ne memura ne de müdüre ağız eğmemelidir. nezaket ve hukuk kuralları içerisinde işi neyse talep etmeli, karşılığını da AYNEN beklemelidir. Bunun yanında memurun ya da müdürün senli benli konuşmalarına, nezaketsiz tavırlarına da tepkisiz kalmamalıdır. Örneğin bir paket sigara almadı veya para üstü istedi veya yüzgöz olmadı diye, haczi bekleten, işlem yapmayan yetkiliyi derhal şikayet etmeli, gerekirse hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.
Düzen böyle gelmiş ama böyle gitmez. engellerle de karşılaşacağız, belki istediğimiz sonucu alamayacağız, ama bizler kamu hizmeti veren bir mesleğin mümessilleri isek öncelikle kendi hakkımızı savunacağız. Yanlışsa yanlış diyeceğiz. Evet böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek.

saygılar.
Old 23-06-2009, 16:08   #62
av_fguz

Bir müvekkilim ile birlikte adliyeye dava ve icra takibi açmaya gitmiştim.Müvekkilim aynı zamanda aile dostumuz olduğu için "çok merak ediyorum ben de geleyim"isteğini kıramadım.Adliyede bir oraya bir buraya koştuk birlikte.Benim de ufak tefek başka işlerim vardı onları hallettim.
İşimizi yaparken de bana adliyenin işleyişi, memurların afra tafrasının sebebi hakkında sorular sordu.Bir kısım rüşvet pazarlıklarını da gözüyle gördü ve küçük dilini yuttu.Adliyeden çıktığımızda yorgunluktan ölmüş vaziyetteydik ikimizde.
Müvekkile sordum;"eee ne düşünüyorsun adliye hakkında"diye.Cevap beni hala güldürüyor.
"VALLA GÜZEL İŞ ZENGİN OLAYIM ADLİYE AÇACAĞIM"
Old 24-06-2009, 13:46   #63
radikal

Herkesin şikayetçi olduğu ancak yine herkesin isteyerek ya da istemeyerek o ya da bu şekilde parçası olduğu sistemdeki bu çarpıklığın temelinde toplumun "işim hallolsun da gerisi önemli değil" düşüncesi, devletin de "benim memurum işini bilir" düşüncesiyle bu çarpıklığın beslenegelmesi vardır. Toplumunun yapısı, eğitim sistemi, ekonomik sistem, köhne bürokrasi ve devlet politakalarıyla ilişkili bir konu aynı zamanda. Bu toplumda menfaat ve rüşvet karşılığı iş yapma ve yaptırma Osmanlıdan beri süregelen bir mesele değilmi? Herkes yolsuzluklardan şikayetçi ama bir düzelme yok, neden? çünkü toplumsal yapının her katmanında yozlaşma mevcut. Bu nedenle bu çarpıklığın düzelmesi için genel olarak taplumsal ve kamusal yapıdaki zihniyetin değişmesi gerekir. Sayın avukatlarımızın İcra Dairelerindeki şikayetçi oldukları bu yapıda en çok pay sahibinin kendileri olduğunu düşünüyorum. Her dönemde mecliste yer alan milletvekillerinin önemli bir çoğunluğu da hukukçu ve avukattan oluşuyor? Kimse yanlış anlamasın, yasama organındaki hukukçu sayısı ile ülkede yaşanılan yolsuzluk/hukuksuzluk arasında çelişkili bir şekilde doğru orantı mı var acaba? Herkes kendi arasında, toplantılarda, forumlarda bu çarpıklıktan şikayet ediyor, sızlanıyor ama kimse taşın altına elini koymuyor. Yukarıda bir avukatın anlattığı gibi, Başbakanlık şikayet merkezine mail atıyor, bunun üzerine soruşturma açılıyor, ama savcının karşısına çıkınca "genel bir soruna dikkat çekmek istediği ve kimseyi suçlama kastının olmadığını" söylüyor. O zaman bu yapıdan şikayetçi olmanın hiçbir anlamı ve inandırıcılığı yok. Herkes icra dairelerinde para vermeden iş yaptırılamadığını söylüyor ama bunu söyleyenler bir hukukçu olarak menfaat ve maddi beklenti karşılığı iş yapmanın yasalardaki karşılığını bildiği halde o memur hakkında şikayetçi olarak gereğini yapmıyor. Bu fiili tepkisizliğin basit bir nedeni "icra memurlarına" verdiği parayı borçlunun ödeyeceği borç tutarına yüklemesinden olmasın? Çünkü şuna da şahit oldum ki (icra müdürü olmadan önce İstanbul'da üç yıl avukat katibi olarak çalışan biri olarak), icra dairesinde yaptığı iş sırasında memura verdiği parayı tuttukları icra takip fişindeki masraf kısmına "memura verilen" açıklaması ile yazan avukatlar var? Görevi olan ve yapması gereken bir iş karşısında menfaat talebi ve beklentisi içinde olmak büyük bir onursuzluk olduğu gibi, başkasına menfaat teklif etmek ve sağlamak da onurlu bir davranış değildir. Soruna tali açıdan bakıldığında ise, personelin niceliksel yetersizliği ve kısmi olarak niteliksel yetersizliği, icra hukuk sisteminin yetersizliği, adaletsiz ücret politikası, sağlıksız çalışma şartları, icra dairelerinde yaşanan olumsuzluklara etki eden diğer faktörlerdir. Diğer taraftan öncelikle İcra Daireleri genel olarak parasal işlerden el çektirilmelidir, bütün parasal işlemler banka eliyle yapılmalıdır. Her ne kadar kötü niyetli kişiler olduğu sürece bunun meseleye bir çözüm olmayacağı düşünülse de yine de olumlu yönde etkisi olacaktır. İcra Dairelerinin özelleştirilmesi ya da özerkleştirilmesi düşüncesi ise mantıklı bir öneri değildir. Cebri icra devlet gücünün ve egemenliğinin bir yansımasıdır. Aksi halde "cebri icra" kavramının "cebri" si gider geriye içi boş bir "icra" kavramı kalır. Sonuç olarak soruna icra dairelerinde para vermeden iş yaptırılamaz gibi basit bir şekilde yaklaşıldığı sürece çözüm bulunamaz, bu sistemin içinde yer alan hiç kimse masum değildir.
Old 25-06-2009, 00:01   #64
salimengin

Alıntı:
Yazan radikal
....Soruna tali açıdan bakıldığında ise, personelin niceliksel yetersizliği ve kısmi olarak niteliksel yetersizliği, icra hukuk sisteminin yetersizliği, adaletsiz ücret politikası, sağlıksız çalışma şartları, icra dairelerinde yaşanan olumsuzluklara etki eden diğer faktörlerdir. Diğer taraftan öncelikle İcra Daireleri genel olarak parasal işlerden el çektirilmelidir, bütün parasal işlemler banka eliyle yapılmalıdır. Her ne kadar kötü niyetli kişiler olduğu sürece bunun meseleye bir çözüm olmayacağı düşünülse de yine de olumlu yönde etkisi olacaktır.
Katılıyoum.
Old 25-06-2009, 18:59   #65
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan süleyman zengin
icra memurları heralde bir milletvekili kadar maaş alıyordur(legal+illegal).Bu sözler burda ortaya atılmış. Buna nasıl cevap vermek gerekiyor bilmiyorum. Tüylerim diken diken oldu. Bu iddiayı ortaya atan arkadaş bazı memurlar demiyor, genel olarak bütün memurları kastediyor.O zaman ben de bir iddiada bulunuyorum. Bu siteye gerçek kimliğimle gidiyorum. Ben bu güne kadar Çankırı, Borçka, Erzurum ve İnegöl' de çalıştım.Eğer birisi bana para karşılığı iş yaptırdığını söylebilirse ben burdan ilan ediyorum istifa edeceğim. Ama bir tesellim var ki bu yazıyı yazan stajer avukat.

"Hiç kimse tartışılan konu ne olursa olsun, bazı iddialarının arkasına saklanarak avukatlığın tüm sorumluluklarını taşıyan stajyer avukatlara haddini aşan böyle göndermelerde bulunamaz." sanırdım...
Ne yazık ki sayın memurun da dediği gibi teselli bulunacak bir ünvana dönüşmüş mesleğim. Üzgünüm. Dahası da bu cümleyi pas geçen stajını bitirmiş olan müstakbel meslektaşlarımadır serzenişim. "Meslek daha ne kadar aşağılara çekilebilir ki?" derdim..

İşte böyle. Tevekkül ile...

Saygılar sunarım..

Stj.Av.E.Cihan UYSAL
Old 27-06-2009, 11:34   #66
av.murat kılıç

Merhaba

Bakırköy de bir icra müdürlüğünde 275 Tane kurum dosyası verildi bana. Ben hepsinin yenilenmesi için talepleri açtım. İçlerine vekaletname koydum. İcra çalışanı benden her dosya için 1 TL para istedi. Yoksa yenilenmez dedi.
Ben de C.savcılığına şikayet ettim. Sonucu bekliyorum. Bizim dosyalar halen yenilenmedi. Sonuç ne olacak bilmiyorum.
Old 27-06-2009, 16:05   #67
Av.M.Telli

@Süleyman zengin: Stajyer arkadaşımın "icra memurları milletvekili kadar maaş alıyordur" cümlesinin topyekün tüm icra görevlilerine yönelik bir iddia olduğunu hiç sanmıyorum. Belki orda, parantez açıp "içlerinde namusuyla çalışanlar hariç" dese çok daha iyi olurdu ama... Meslektaşlarım da benim gibi yanlış anlamamışlar, siz biraz alınganlık yapmışsınız. "ama bir tesellim var kibu yazıyı yazan stajyer avukat" derken de E. Cihan Uysal ın ağırına gidecek bir şeyler demek istemediniz umarım.

@E.Cihan Uysal: Sayın stajyerim, süleyman zengin'in "ama bir tesellim var ki bunu yazan stajyer avukat" cümlesi, henüz mesleğin başında olduğunuz ve şimdiye kadar hep kötü örneklerle karşılaşmış olabileceğiniz ihtimalini belirtmek için kullanılmıştır diye umut ediyorum. Bunun aksi bir ima düşünülemez ve kesinlikle hazmedilemez. Ortada yanlış anlaşılmaların olduğu belli.
Old 27-06-2009, 17:30   #68
cenksel2001

Varsayılan stj. geçici av. kalıcıdır

sayın Av.M.Telli bende isterdimki sayın süleyman beye sizin kadar iyi niyetli olayım ancak şu anki sinirli halim ve ruh halimle mümkün değil.
Benim isteğim anlatıcağım olaylardaki satır aralarında sorduğum sorulara siz değerli ve tecrübeli meslektaşalarımdan cevaplar almaktır.
Az önce hacizden geldim sabah 9 dan beri kapı kapı borçluların peşinde koşuyorum sinirlenmemi sağlayan ise tahmin edersinizki icra memurudur.Stajıma başlayalı fazla olmadığı ve büyük bir büroyu temsil ettiğimden ve tecrübeli olmadığımdan yanıma eski bir buro personelını verıp hacze gönderdiler. memur belliki uzun zamandır birlikte çalıştığı dediği herşeye tamam diyen taksiciyle geldi,sabahtan beri memurun isteklerini ve yanımdaki arkadaşımla olan diyalogrını izledim.memurun söylediği ilk söz hani benim sigaram oldu tabi bizim deneyimli!!!eleman bi koşu sigarayı alıp geldi bunun yanında tabi diğer isteklerinide söylemeyi unutmadı işini bilen memurumuz onlarda hemen temin edildi.(1-memurun o günkü ihtiyaçlarını karşılamak zorunluluğu var mı? yemek te dahil)Daha sonra yemekte ben memurların işlerini yapmadıklarını hatta kendi gözlememle cuma günleri cuma namazına gidip görevlerinin başında olmadıklarını ve bu sebeple işlerimin aksadığını söyledim buna çok sinirlenen memur beni ben sizin işlerinizi yaparken iyi oluyor bugun c.tesi ben burda sizin işinizle uğraşıyorum gibi bir cevap aldım(2-c.tesi çalışmıyormu memurlar?)benim kendisine verdiğim cevpalarla ortam dahada gerildi kendisi son olarak hadi git şimdi beni şikayet et dedi ama sen stjersın ben çok stajyere elimi opturdum gelip yalvardılar dedi bende ben kimsenin elini öpmem dedim ve masadan kalktım.şimdi ise bu memurlarla ilgili araştırıyorum araştırayımki onların kim olduklarını görevlerinin ne olduğu yetkilerinin nerede başlayıp nerede bittiğini bileyim.Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.hepinize tesekkurler saygılar.
Old 27-06-2009, 18:55   #69
Av.M.Telli

@cenksel2001: Sinirinizi ve yorgunluğunuzu inanın anlıyorum, yalnız benim süleyman bey e karşı iyiniyetim arada yanlış anlaşılma olabileceği ihtimalidir.

İcra memurunun görevleri ve yetkileri arasında hacze çıkılan dosya yetkilisinden günlük ihtiyaçlarının teminini talep etme KESİNLİKLE yoktur.

Tavsiyem, önce baro başkanınız ardından başsavcınız varsa başsavcı vekilinizle görüşmeniz. Savcılar bu konularda avukatları koruyucu tavır sergiliyorlar. Mersin de bu tür birçok icra görevlileri ve avukatlar arasında yaşanan sürtüşmelerde herkese haddi bildirilmiştir, siz de mutlaka deneyin.
Old 28-06-2009, 04:20   #70
Av.Emin

Sayın Meslektaşlarım,
Öncelikle bu değerlendirmemin altında kimseyi ne avukatı ne de icra dairelerini suçlamak amacı olmadığını peşinen sölemek isterim. Ama İstanbul da çalışan bütün avukat arkadaşlarım bilir ki icra dairelerinde,veznelerde,kalemlerde yasal olan ve hakkımız olan işlemleri yaptırabilmek için dahi adını koymak istemedeiğim bir ücret kesintisi ve fazla ödeme yapılmaktadır. Bunun tersi ise ya istisnadır ya da inkardır. Forum da yazılan tüm mesajları okudum. Bir kaç meslektaş hariç çözüm önerisi sunan görmedim. Şimdi tartışılması gerektiğini düşündüğüm bir fikre sahibim.Yakın bir zaman önce birlikte çalıştığım avukat arkadaşımlada tartıştık. İcra Daireleri bugun kü dosya sayısıyla işlemez ve çalışamaz duruma gelmiştir. İcra daireleri de yargı ve sınıf bölgelerine ayrılarak noter benzeri bir kurum haline getirilmesinin ne gibi sakıncaları ve faydaları olabilir?? Tabiki ben savunduğum için faydaları hakkında tgörüşlerimi belirteceğim.Şimdi sizlerin düşüncelerini burda görmeyi arzu ediyorum...Saygılarımla
Old 28-06-2009, 04:26   #71
Av.Emin

Tartışmanın fitilini yakmak isterim.
İlk faydası: Noterler de yapılan bütün işlemler tebligat dahil aynı makbuzda gösteriliyor ve herkes için sabit ve vergilendirilmiş bir fiyat uygulaması var.

İkinci faydası: Noterler de çalışan memeurlar devlet memuru olmadığı için işlerini savsaklama girişiminde bulunmuyorlar.

Üçüncüsü: Noter de kimse benden fazla ücret talep etmiyor ve para üstünü kuruşuna kadar veriyorlar.

dördüncüsü: Kimi noter yanın da 1 kişi çalıyorken kiminin yanında 10 tane katip çalışabiliyor.

Saygılarımla
Old 02-07-2009, 13:42   #72
Av.Emin

Fikrimiz THS camiasında anlaşılan pek kabul görmedi yorum ya da eleştiri gelmemesi ilginçtir.
Saygılarımla.
Old 02-07-2009, 14:27   #73
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Stj.Av.Emin
Fikrimiz THS camiasında anlaşılan pek kabul görmedi yorum ya da eleştiri gelmemesi ilginçtir.
Saygılarımla.
Bu düşünceniz daha önce dile getirildi (bu konunun 47. mesajı) ve eleştirildi (50. mesaj).
Old 02-07-2009, 14:31   #74
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu düşünceniz daha önce dile getirildi (bu konunun 47. mesajı) ve eleştirildi (50. mesaj).

Teşekkür ederim bir kısmını okuduydum ama tamamını okuma şansım olmamamıştı.
Saygılarımla.
Old 02-07-2009, 15:08   #75
Belgium

Noterlik ve icra memurluğunun serbest meslek olduğu ülkelerde adalet yok mu sanki?

Belçika’da icra memurluğu ve noterlik Türkiye’nin aksine devlet memurluğu değil serbest meslektir ve avukatların önemli sağ kollarıdır

Icra memurunun (Fransızca: Huissier de Justice / Felemenkçe: Gerechtsdeurwaarder) görevleri:
- Tebligat ulaştırmak
- Icra takibi yapmak
- Alacak tahsilatı
- Haciz
- Mahkemede delil niteliği taşıyan tespitlerde bulunmak
- Yedieminlik görevi
- Borç arabulculuğu
- Medeni/ticari davalarda mahkeme kararı infazı

Icra memurları ve noterler serbest meslek sahibi olmalarına rağmen bir çok görevlerinde devlet memuru sıfatı taşır ve bundan doğan görevler ve sorumluluklarla donanmıştır, avukatlar gibi meslek kurallari vardır ve özel kanunlar çerçevesinde hareket etmektelerdir.

İcra memuru ve noter ücretleri her işlem için tek tek yasal olarak belirlenmiştir.

Avukat olarak böylece çok şükür icra takibi yapan yok burada.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Çok genel tanımlarsak;
Hak: Hukukça korunan ve sahibine bu korumadan yararlanma olanağı veren menfaat.
Adalet: Bir hakkın bir kişiden alınıp, hukuka göre sahip olması gereken kişiye verilmesi.

Bu tanımları anımsatma gereği duyuyorum. Çünkü adaletin özelleştirilmesinden sözediliyor. Oysa devlet olmanın gereklerinden biridir adaletin sağlanması.
Saygılarımla.
Old 19-11-2009, 22:18   #76
mehmetsahsimsek

Karar icra dairelerinin durumu.

Değerli arkadaşlar,Adalet Bakanlığ yavaş dahi olsa reform niteliğinde işler yapmaktadır. İcra Daireleri fili haciz işlemleri dışında Uyap Üzerinde .Banka haciz işlemleri,SGK da adres sorgulamasını yapabilecek.sanırım 2010 yılına bu hususlar faaliyete geçecektir.Ayrıca Yeni İİK nunu ve Tebliğat Kanunu yasallaşıp yasada ön görülen personel sayısı sağlandığında,avukatlar elektronik ortamda yerinde işlemlerini yapacak.O zaman İcra Daireleri Çağdaş bir yapıya kavuşacak. İİK nunun bir an önce yasalaşması ve Personel istihdamının sağlanması,25-30 yılını dolduran personelin zorunlu emekliliğe sevk edilerek yerlerine genç dinamik Uyapı iyi bilen personel alımına geçilmesi ve baroların Adalet Bakanlığına baskı yapması için çaba gösterlim.Haydi ne duruyoruz. Saygılarımla.
Old 26-12-2009, 13:01   #77
mehmetsahsimsek

Kitap İcra Daİrelerİnİn Yapilandirilmasi

Çözüm önerilerde bulunmak iyi,ancak Adalet Bakanlığı tarafınan Strateji dairesi başkanlığına sunulup internet sitesinde yayımlanan İİK nundaki değişiklik ile ilgili eksik görülen hususların değerlendirilmesi daha iyi olur düşüncesindeyim.
Bu hususta Baro nun yeterince görevini yerine getirmediği kanaatindeyim.
İİK nunda ön görülen kadro atamasının yapılması halinde 'büyük ölçüde işlemler açısından İcra daireleri görevini yerine getirecektir'
Üzerinde çalışılan İİKnun Biran önce yasalaşması için Barolar birliği harekete geçsin.Ayrıca Tüm İcra Daireleri çalışanı Adaletliler Derneğinde yer alıp kamu oyu oluşturarak süreci hızlandıracağı düşüncesindeyim.

Old 26-12-2009, 19:57   #78
GECE

"Aciktan ödenen paralar" ile kastedilen anladığım kadarıyla en hafif (!) tabiri lile "bahşiş" tarzı paralar galiba! Umarım doğru anlamışımdır... "Alışmış kudurmuştan beterdir" diyeceğim ama utanıyorum, neyse dedim gitti Şaka bir yana ankara icra dairelerinin hepsi değil belki ama çoğu öyle alışmış ki, işi gereği yapmak zorunda olduğu işleri bile sanki lutfeder gibi yapıyorlar, sorulara azarlayarak cevap veriyorlar. Ama üç beş birşey atıyorsan, hediyeler alıyorsan, samimi oluyorsan, yemek ısmarlıyorsan vs. senden iyisi yok, bir hürmet ki sorma gitsin... İcra müdürünün de çok etkisi var, icra müdürü ne kadar disiplinli ise, nekadar adil ise memurlar da o kadar iyi çalışıyor, bu durum "balık baştan kokar"ın somut bir misalidir... Ama ben böylelerine pabuç bırakmıyorum, işimi gereği gibi ve zamanında yapıyorum bu yüzden kimseye ağız eğmiyorum, işimi de yapmak zorunda olduklarını hissettirerek dosyamı uzatıyorum; zaten görevleri olmayan bir şey istemiyorum ki...
Old 27-12-2009, 14:40   #79
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan mehmetsahsimsek
Değerli arkadaşlar,Adalet Bakanlığ yavaş dahi olsa reform niteliğinde işler yapmaktadır. İcra Daireleri fili haciz işlemleri dışında Uyap Üzerinde .Banka haciz işlemleri,SGK da adres sorgulamasını yapabilecek.sanırım 2010 yılına bu hususlar faaliyete geçecektir.Ayrıca Yeni İİK nunu ve Tebliğat Kanunu yasallaşıp yasada ön görülen personel sayısı sağlandığında,avukatlar elektronik ortamda yerinde işlemlerini yapacak.O zaman İcra Daireleri Çağdaş bir yapıya kavuşacak. İİK nunun bir an önce yasalaşması ve Personel istihdamının sağlanması,25-30 yılını dolduran personelin zorunlu emekliliğe sevk edilerek yerlerine genç dinamik Uyapı iyi bilen personel alımına geçilmesi ve baroların Adalet Bakanlığına baskı yapması için çaba gösterlim.Haydi ne duruyoruz. Saygılarımla.

Kesinlikle katılıyorum. Trafikle yazışma bitti, tapu daireleriyle yazışma ve bankalarla yazışma da sona erdiğinde, avukatlar ofislerinden e-takip açıp, tebligatlar dairece sisteme kaydedildiği, avukatlar haciz, yakalama, kıymet takdiri, satış vb. avanslarını uyap üzerinden icra dairesindeki dosyasına aktarabildiği, vekiller e-imza sertifikalarını almayı ihmal etmediği müddetçe, fiziki menkul hacizleri dışında icra dairesine adım atmak için neredeyse sebep kalmayacak. Tabii sistemin hatasız işleyebilmesi için, her dosyaya ait uyap dışı evrakın uyapa gecikmeden kaydedilmesi, tarayıcı kullanılarak yanıtların da görüntülenebilmesi (Söz gelimi itiraz dilekçeleri vb.) kaydıyla...

Gelinen aşama şimdilik yeterli değilse de, geçmişe kıyasla ivme kazandığını söylemek mümkün.

Saygılarımla...
Old 28-12-2009, 12:57   #80
noyan

Varsayılan Avukatlar çok mu masum ?

İcra dairelerinde bir şekilde alacaklı sıfatıyla işlem yapan saygıdeğer bazı avukatlarımız (bazıları) burda atıp tutup,günah keçisi olarak icra personelini gösteriyor.Bizde burada bu yazılanları okuyup gözyaşlarımızı tutamıyoruz.Bu temiz topluma ne kadar da kötülük yapıyormuş bu icra personeli.
Sorarım size ey halk,Hanginiz sizden menfaat isteyen bu memurları şikayet etti.Kaçınız Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.Savcılığın verdiği takipsizlik kararına kaçınız itiraz etti.Kaçınız gece gündüz çalışan bu personele işiniz bittikten sonra nezaketen teşekkür etti.Hanginiz hakkında birçok soruşturma dosyası olan memurun burda çalışmaması için yasal müracaatta bulundu.
Kaçınız bu insanların çalıştığı berbat odaların düzeltilmesi için şikayetini dile getirdi.Gerçek şu ki feryat figat edenler sadece bu işte hiçbir kabahati olmayanlar ise masumca bakılır.
İcra dairelerin düzeltilmesi Avukat yazıhanesinden gözüken tespitlerle düzelmez merak etmeyin.Çözüm çok basit 1-Bu kurumlara namuslu ve çalışkan,kaliteli insanların yerleştirilmesi gerekiyor.2-İcra dairelerinde memurun para ile irtibatını kesecek azami önlemler alınmalı.Alacaklının parası bankadaki hesabına havale edilmeli.Avukat harcını banka hesabına yatırmalı.3-Adalet bakanlığı bu daireleri artık adam yerine koymalı.Bu insanları artık tuvaletlerin yanında oda vermekten vazgeçmeli.4-Memurların iş sahipleriyle özellikle bazı avukatların memuru kendi çıkarı doğrultusunda çalıştırmak için birçok çaba sarfettiği bilinen bir durum bunun engellenmesi için iş sahiplerinin memurla ahbap çavuş ilişkisinden uzaklaştıracak fiziki önlemler alınmalı.4-İcra personeli hakim ve savcılar gibi 3-4 yıldan fazla aynı yerde çalışmamalı. Bütün bu önlemleride idarenin alması gerektiğini söylemeye gerek yok.
Sorunu aslında çözmek çok basit yeterki yürekli ve çalışkan insanlar bu işe el atsın.Ama işini yapan memur iyi yapmayan memur kötü,bütün suçu icra personeline atma ile bu sorunu çözme hayalini kuranlar çok hayal kurarlar.
Old 26-01-2010, 20:40   #81
nostaljielif

icra daireleri problemler yumakları.avukatlar bile işleri nedeniyle gitmek zorunda olmasalar hiç ayakbasmayacaklar.ya biz normal vatandaşlar ne yapalım.icra dairesinde işim varsa 1 gün önceden baş ağrım tutuyor.icra dairesinden çıktıktan sonra derin bir nefes alıyorum.memurların bu kadar keyfi hareket ettiği bir kurum bence yok.
Old 27-01-2010, 17:15   #82
fidel kadastro

bu sorun, genellikle büyükşehirlerde kendini gösteriyor. nispeten küçük diyebileceğimiz şehirlerde, oraların yerli avukatlarıyla icra müdürü ve memurları aile gibi. ilişkileri çok iyi ve samimi. saygı ve sevginin olduğu yerde pek sorun da olmuyor.

belki hep kötüsüne rastlamışımdır bilemiyorum... ama, şu ana kadar büyükşehirlerde benden yahut çevremdeki meslektaşlarımdan maddi menfaat beklemeyen icra müdürleri ve memurlarının sayısı, tek elimin parmaklarını geçmez.

benim şahsi tecrübem ise şu yöndedir; eğer bir memur sizden görevini yerine getirmek için maddi menfaat talep ederse, hakkında suç duyurusunda bulunun(irtikap; görevi kötüye kullanma) inanın ondan sonra hem işleriniz hızlanıyor hem de hukuk dışı teklifler son buluyor.
Old 21-04-2010, 23:20   #83
genc_mudur24

Öncelikle bir İcra Müdür Yrd.olarak yazdıklarınızı sonuna kadar okudum.Ancak buraya yazan bir çok arkadaşımızın sinirli bir anda yazmış olduklarını düşündüm hatta düşünmek istedim.Çünkü bir işin çözümü için iki lafından biri şikayet olan sevgili AVUKATLARIM ; sizce bu foruma girerek sizin bu yazdıklarını okuduktan sonra bir icra müdürü veya memurundan nasıl bir muamele beklersiniz.Hoş ve sıcak bir karşılamamı yoksa işlerin yokuşa sürüldüğü ve somurtkanlığın hat safhada olduğu gibi muamelemi ? Ayrıca bütün suçun bize yükletilmesi hangi mantığa sığar ki sizler hukukçusunuz.Sizlerin bizleri idare ettiğinden çok emin olunki bizler sizi idare ediyoruz.Olmayacak taleplerle karşımıza geldiğinizde ve talebiniz reddedildiğinde neden aramızda kişisel bir husumet varmış gibi davranılıyor ? Hakim karar verdiğinde kaçınız Hakimin karşısına geçipte sen neden bu kararı veriyorsun diyormusunuz ? HAYIR ? ama icra müdürü verdiği zaman mercie gitmek yerine Savcılığa gidiyorsunuz ve bizden iyi niyet bekliyorsunuz.Bence öncelikle sorunu kendinizde arayın eğer bulamazsanız o zaman buyrun bize dönün.ve yorumlarınızda da bizleri ve mesleğimizin itibarını zedeleyecek davranışlardan kaçınmanızı rica ediyorum çünkü 2-3 kendini bilmezin yaptığı şeylerden bizleri sorumlu tutamazsınız.Saygılarımla.
Old 23-04-2010, 11:10   #84
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
Çünkü bir işin çözümü için iki lafından biri şikayet olan sevgili AVUKATLARIM ; sizce bu foruma girerek sizin bu yazdıklarını okuduktan sonra bir icra müdürü veya memurundan nasıl bir muamele beklersiniz.Hoş ve sıcak bir karşılamamı yoksa işlerin yokuşa sürüldüğü ve somurtkanlığın hat safhada olduğu gibi muamelemi ?

Sayın genc_mudur24,

Ben avukat da değilim icra memuru da değilim. Ama bir hukukçu olarak yukarıda alıntısını yaptığım sözlerinizden rahatsız oldum. Kamu görevlisi, karşısındakinin tutumuna göre hizmet vermez, gerektiği gibi hizmet vermekle yükümlüdür. Gereken ise yasanın ve yönetmeliklerin gösterdiğidir. Size sıcak davranana da soğuk davranana da aynı şekilde kamu hizmeti vermekle yükümlüsünüz. Avukatlar da kamu hizmeti verir, onlar da karşısındakine göre değil yasaya göre hizmet vermekle yükümlüdür. Bunları bildiğinizi düşünmek istiyorum ama endişelenmemek de elde değil açıkçası. Saygılarımla
Old 24-04-2010, 17:15   #85
genc_mudur24

en güzel cevabı siz vermişsiniz sayın av.suat bey bunun üzerine eklenecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
Old 24-04-2010, 17:28   #86
genc_mudur24

Sevgili Özge hanım . keşke biz robot olsaydıkta sizinde dediğiniz gibi dayanağı olmayan bir iddia yüzünden karalanmaya çalışıldığımızda , hiç tepki vermeseydik.Sizden rica ediyorum.Birgün İstanbulda veya başka bir ildeki icra dairesine giderek işlerin yoğunluğuna ve stresine göz atın.eğer siz bu kadar iş yükü altında sağlıklı çalışabileceğinizi ve hiç yıpranmayacağınıza kanaat getirirseniz.o zaman önünüzde saygıyla eğilirim.Ayrıca benim asıl anlatmak istediğim şuydu ; neden bir hakim karar verdiğinde karşısında geçipte '' sen bu kararı veremezsiz '' denilemiyorda , bir icra müdürü bir karar verdiğinde yasal hak olan işlemi şikayet hakkı kullanılmıyorda , hergün savcının önüne gönderip şüpheli sıfatıyla ifade verdiltilmeye çalışılıyor?Eğer hak hukuki zeminde aranacaksa öncelikle yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi için bu hak kullanılsın.İşlemin kötü niyetli ve karşıdakina zarar verecek nitelikte bilerek ve isteyerek yapıldığı düşünülüyorsa o zaman söylenecek sözüm yoktur ki her karar kişisel husumet gözetilerek verilmez.
Old 24-04-2010, 17:49   #87
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
Sevgili Özge hanım . keşke biz robot olsaydıkta sizinde dediğiniz gibi dayanağı olmayan bir iddia yüzünden karalanmaya çalışıldığımızda , hiç tepki vermeseydik.Sizden rica ediyorum.Birgün İstanbulda veya başka bir ildeki icra dairesine giderek işlerin yoğunluğuna ve stresine göz atın.eğer siz bu kadar iş yükü altında sağlıklı çalışabileceğinizi ve hiç yıpranmayacağınıza kanaat getirirseniz.o zaman önünüzde saygıyla eğilirim.Ayrıca benim asıl anlatmak istediğim şuydu ; neden bir hakim karar verdiğinde karşısında geçipte '' sen bu kararı veremezsiz '' denilemiyorda , bir icra müdürü bir karar verdiğinde yasal hak olan işlemi şikayet hakkı kullanılmıyorda , hergün savcının önüne gönderip şüpheli sıfatıyla ifade verdiltilmeye çalışılıyor?Eğer hak hukuki zeminde aranacaksa öncelikle yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi için bu hak kullanılsın.İşlemin kötü niyetli ve karşıdakina zarar verecek nitelikte bilerek ve isteyerek yapıldığı düşünülüyorsa o zaman söylenecek sözüm yoktur ki her karar kişisel husumet gözetilerek verilmez.

Sayın genc_mudur24,

Stres altında çalıştığınızı hepimiz biliyoruz ve zaman zaman ölçüsüz tepkiler ortaya çıkabileceğini de öngörebiliyoruz. Ama siz diyorsunuz ki avukatlar burada böyle yazarsa biz de iyi hizmet vermeyiz, bu dediğinizin stresle hiçbir ilgisi yok. Eleştiriye katlanmamakla ilgisi vardır, eleştiri yapanları genelleyerek onlara kinlenmekle ilgisi vardır. Hatta bir adım daha ileri götürürsek hafiften bir tehdit olduğu dahi söylenebilir. Bilinçli olarak iyi davranmayacağını ilan etmekle yorgunluk ve iş baskısı altında her zaman aynı nezaketi koruyamamak aynı şey değildir.
Old 24-04-2010, 19:35   #88
genc_mudur24

tabikide işimizin stresi işimizi yapmamamızı gerektirecek bir bahane olamaz.ancak biz en azından sizlerden hoşgörü bekliyorsunuz , çünkü icra dairelerinin durumu ortada.dışarıdan icrayla ilgili sorunları bilmeyen birinin bunları yazması beni üzmez ama bir avukatın bunları yazması beni değil bütün icracıları üzer.ayrıca işi bir adım daha ileriye götürüp yazdıklarımı saptırmanıza gerek yok.eğer sizler bizi zan altında bırakacak eleştirilerde bulunursanız ona görede cevabını alırsınız.sizin mesleğinizde işini kötü niyetle yapan hiç mi meslektaşınız yok.ben size hiç düşünmeden birçok örnek verebilirim.bizim mesleğimizde olduğu gibi sizin meslektede çürük elmalar vardır.bir şey daha siz benim yazdığım yorumdan sadece bir kısmını ele alarak yorum yapmışsınız.yorumun genelini okuyup (şikayetle ilgili olanları) ona göre yorum yaparsanız sevinirim.

Saygılarımla.
Old 24-04-2010, 20:30   #89
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
tabikide işimizin stresi işimizi yapmamamızı gerektirecek bir bahane olamaz.ancak biz en azından sizlerden hoşgörü bekliyorsunuz , çünkü icra dairelerinin durumu ortada.dışarıdan icrayla ilgili sorunları bilmeyen birinin bunları yazması beni üzmez ama bir avukatın bunları yazması beni değil bütün icracıları üzer.ayrıca işi bir adım daha ileriye götürüp yazdıklarımı saptırmanıza gerek yok.eğer sizler bizi zan altında bırakacak eleştirilerde bulunursanız ona görede cevabını alırsınız.sizin mesleğinizde işini kötü niyetle yapan hiç mi meslektaşınız yok.ben size hiç düşünmeden birçok örnek verebilirim.bizim mesleğimizde olduğu gibi sizin meslektede çürük elmalar vardır.bir şey daha siz benim yazdığım yorumdan sadece bir kısmını ele alarak yorum yapmışsınız.yorumun genelini okuyup (şikayetle ilgili olanları) ona göre yorum yaparsanız sevinirim.

Saygılarımla.

Yazdıklarımın hiçbir cümlesinde genelleme yoktur, icracıları zan altında bırakacak hiçbir eleştiri de yapmadım, sadece sizin yazdıklarınızı yorumladım. Benim başka söyleyeceğim bir şey yok.
Old 25-04-2010, 13:46   #90
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
..., bir icra müdürü bir karar verdiğinde yasal hak olan işlemi şikayet hakkı kullanılmıyorda , hergün savcının önüne gönderip şüpheli sıfatıyla ifade verdiltilmeye çalışılıyor?Eğer hak hukuki zeminde aranacaksa öncelikle yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi için bu hak kullanılsın.İşlemin kötü niyetli ve karşıdakina zarar verecek nitelikte bilerek ve isteyerek yapıldığı düşünülüyorsa o zaman söylenecek sözüm yoktur ki her karar kişisel husumet gözetilerek verilmez.

Yakınmanızda son derece haklısınız. Bunun nedeni büyük olasılıkla şu: Dava açmak zahmetli, ikincisi kararın verilmesini beklemek zahmetli, üçüncüsü belki talebinin haklılığından kendisi de yeterince emin değil

İcra takip işlemini yasal yollara müracaatla şikayet etmek yukarıdaki prosedürü gerektiriyor, savcılık şikayetiyse bir dilekçe yazmaya bile ihtiyaç duyurmuyor. O işlemde hak kaybı (Var ya da yok) umursanmayıp savcılığa gidiliyor ki, bundan sonra düzgün işlem yapılsın mantığı. Size bu konuda yerden göğe hak veriyorum. Verilen karar hatalıysa mercie şikayet edersiniz, bu yanlış karar ve şikayet etme zorunluluğu sıklaşırsa ve yanı sıra siz de kötüniyetli kasıttan emin olursanız, o zaman savcılık şikayetini düşünürsünüz. Bazen kolaycılık, bazen bilgisizlik, bazen olgunlaşamamışlık, bazen de şimdi ben sana gününü gösteririm edasıyla başvurlan bir yöntem olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

16 yıldır avukatlık yapıyorum, henüz değil icra dairelerini, kimseyi şikayet etmişliğim yok. İTM şikayetim bile yok denecek kadar az, ki o da ekseriyetle, tartışarak hemfikir olamadığımız, ama doğrusuna hem dairenin hem de benim ikna olamadığımız sınırlı durumlardır ki; daire de böyle durumlarda kararını verirken bir şikayet edin bakalım, mahkeme de bir incelesin demiştir.

İyiniyetin asıl olduğu durumlarda, icra dairelerini ve avukatları karşı karşıya getirmenin gereği yok. İki taraf da çalıştığı sürece, böylesi durumlar da zaten yaşanmıyor. Ama büyük şehir icralarıyla çalışmadığım için mutlu ve şanslı olduğumu da, bir kez daha belirtmeden geçemeyeceğim.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi