Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istiyorum ancak eşim çocuklarımı vermiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2007, 17:55   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak istiyorum ancak eşim çocuklarımı vermiyor

92 yılında evlendim.eşimle anlaşamıyoruz, boşanmak istiyorum,ancak eşim çocuklarımı vermek istemediği için aramızda problem yaşanıyor. ancak velayeti ona bırakırsam ve maddi herhangi bir talepte bulunmazsam boşanacağını söylüyor. bu da benim için imkansız çünkü çocuklarım olmadan ayrılmak istemiyorum.
eşim alkolik ve sürekli ölürmekle ve beni döveceğini söyleyerek tehdit ediyor,ayrıca psikolojik baskıda görüyorum ancak bunların hiç birini kanıtlamam mümkün değil. üstelik boşanma davası açsamda ne çalışacak bir işim ne de kalacak bir yerim var.aynı çatı altında dava açıp çocukları almak istediğimi söylesem yaşanmayacak bir ortamda olurum ve bu süreci çocukların yaşaması psikolojilerini daha da bozacaktır.
ve yasal olarak bir avukattan ücretsiz yararlanma hakkımın olup olmadığını öğrenmek istiyorum
vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Old 06-07-2007, 21:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Konuk

Müşterek çocuklarınızın yaşını yazmadığından,18 yaşından küçük olduklarını düşünerek yanıtlayacağım.

Boşanma sonrasında müşterek çocukların velayetinin kime verileceği hakim tarafından kararlaştırılacaktır.Bu görüşün oluşturmasında ;uzmandan görüş ve çocukların da istekleri dikkate alınacak ve çocukların menfaatine en uygun karar verilecektir.

Kaldı ki eşinizin bazı kötü alışkanlıklarının olduğunu belirtmissiniz.Bu durumu da velayetin değerlendirlmesinde dikkate alınacaktır.

18 yaşından büyük çocuklarınız varsa onlar seçimlerini kendileri yapacaktır.

Boşanma işlemlerine başlamadan eşinizin tehtid ve korkutmalarına ve alkol sorununa karşı Ailenin Korunması Kanunundan yararlanarak bir koruma kararı almanız mümkün.

Aile Mahkemesi Hakiminden yaşadığınız şiddetin durdurulması ve olası şiddetin engellenmesi için koruma talep edebilirsiniz.

Hakim ,eşinizin korkuya ve şiddete yönelik davranışlarını yasaklayabilir,alkolllü olarak eve gelmesi ve evde alkol almasını yasaklayabilir veya bir tedavi olma kararı verebilir.

Ayrıca gerek görülürse eşiniz altı ay kadar bir süre için müşterek konuttan uzaklaştırılabilir,yaşadığınız yerlere yaklaşması yasaklanabilir ve yaşam standardınızı gözeterek size ve çocuklara nafaka ödenmesine karar verir.Gereklilik devam ettikce yeniden koruma kararı istenebilir.

Koruma kararı ,sonraki yaşantınız için daha sağlıklı kararlar vermenize ve bir süreliğine nefes almanıza yardım edebilir.Eğer kararınız boşanma yönünde olur ise de dava açmak sebebi ile olabilecek şiddetten de korunma olanağınız olabilir.

Koruma kararı,boşanma ,velayet ,nafaka,tazminat konularında bir avukattan yardım almanızda yarar bulunmaktadır.Malı durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ilin barosu ve varsa kadın hakları merkezine başvurmanız gerekmektedir.

Başvurmadan önce muhtarlıktan ikametgah ve fakirlik belgesi almalınız ve nüfus cüzdenı fotokopisini hazırlamalısınız.

Size bir avukat atanacaktır.Vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

İstanbul için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12960

Diğer danışma ve destek merkezleri için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi