Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çifte vatandaşlıkta veraset ilamı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2011, 13:34   #1
üye26959

Varsayılan çifte vatandaşlıkta veraset ilamı

merhabalar değerli dostlar. ilk kez karşılaştığım bir konuda görüşlerinizi almak istedim. müvekkilin kardeşi hem Türkiye hem Hollanda vatandaşı olarak hayata veda ediyor ve hollanda'da yapmış olduğu önceki evliliğinden 1, Türkiye'de yapmış olduğu sonraki evliliğinden biri 8 diğeri 14 yaşında 2 çocuğu vardır. çocuklar yurtdışında yaşıyor olmaları nedeniyle veraset ilamı çıkarıp taksimi sonra yahmak üzere yurtdışına çıkmayı düşünüyorlar. sorum şu ki veraset ilamı için mahkemeye başvurulduğunda mahkeme yalnız T.C nüfusuna kayıtlı olanlara göre mi karar verecek yoksa yabancı devlete de yazı yazarak oradaki nüfus kaydını isteyip onun gönderilmesini mi bekleyecek. yani süreç uzayacak mı?

diğer bir durum da veraset ilamı alındiktan sonra izaleyi şuyu davası için herhengi bir zaman sınırlaması var mıdır? bankada bulunan paralar bakımından bir yıl gibi bir sürede hak kaybına uğrar mı?

son olarak da ortaklığın giderilmesi davasında çocukların yasal temsilcisi eş olmasına rağmen o da mirasçı olması sebebiyle paylaştırma hususunda çocuklar adına karar verebilecek mi? yoksa çocuklar için ayrı bir yasal temsilci mi tayin edilecek?
şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi günler dilerim..
Old 19-10-2011, 19:42   #2
üye31284

Merhaba,

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre Türk vatandaşı da olan murisin yurt dışında doğan çocuklarını nüfus müdürlüğüne ya da dış temsilciliğe bildirmesi gerekirdi. Dış temsilcilğe bildirmişse, dış temsilciliğin nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekirdi. Böyle bir bildirim yoksa ikinci evliliği dolayısıyla mirasçı olanların vekili olacaksanız ikinci evlilikteki eş Türk vatandaşıysa kendisinden alacağınız vekalet ve doğum belgesiyle bu bildirimde, siz de bulunabilirsiniz. Eş bizzat kendisi de bulunabilir. Doğum belgesi yoksa beyana itibar edilir. Bu durumda uluslararası yazışmalarla vakit kaybetmenize gerek kalmaz.

Bu taktirde veraset ilamı için açacağınız davada, eğer ilk evlilikten olan çocuk da nüfus kaydında görünmüyorsa siz bu hususu dilekçenizde hiç belirtmezseniz sadece müvekkilleriniz lehine ilamı alır ve işlem yaparsanız bundan daha sonra haberdar olan ve veraset ilamında görünmeyen diğer çocuk ileride gerekli hukuki yolları aştıktan sonra veraset ilamının iptalini isteyerek haklarına kavuşabilir. Aynı durum karşı tarafın sizi işin içine katmadan alacağı ilam neticesi intikalleri sağlaması halinde sizin için de geçerli olur. Yani işler çok karışır.

Taşınmaza ilişkin ortaklığın giderilmesi davası açısından zamanaşımı yok. Bankadaki para açısından ise Bankacılık Kanunu’ ndaki 10 yıllık sürenin miras payı açısından da geçerli olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim. Bu durumda hesapta hiç hareket olmaması gerekmektedir. Faiz işliyorsa bu durumda zamanaşımı da son faiz tarihinde ( mi? ) başlar . Esasen 10 yıllık süreye tabiyse bu para, sürenin dolmasından 3 ay önce bankanın bildirimde bulunması gerekmektedir, ancak müvekkilleriniz yurtdışında olduğundan bu bildirime vakıf olamayabilirler.

Kayyım açısından, ortaklığın giderilmesi davasındaki davalı davacı sıfatının ( Aile konutunun sağ kalan eşe özgülenmesi gibi istisnai durumlar dışında ) çok da aktif sıfatlar olmadığını düşünüyorum ve velisiyle aynı tarafta yer alacak küçüğe kayyım atanmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak örneğin, taksim sözleşmesinde velinin çocuk adına da sözleşmeyi imzalaması durumunda bu sözleşme, küçüğü borç altına sokan bir işlem olduğundan geçersiz olmaktadır. Bu husus nedeniyle kayyım konusunda ben de emin değilim. Ama bilemiyorum sonuçta aynı da değiller.

Soru ilgimi çektiğinden başkaca cevapları ben de merak ediyorum.

Kolay gelsin…

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi