Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Marka ve Tasarım Arasındaki Fark

Yanıt
Old 30-05-2007, 10:40   #1
AdaletTR

Varsayılan Marka ve Tasarım Arasındaki Fark

Arkadaşlar 556 ve 554 sayılı KHK ya göre marka ve endüstriyel tasarımların tanımları belli ancak arasında ki ayırım tam olarak nedir?
Tasarım, bir ürünün tamamının veya bir parçasının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür. Kısacası tasarım için ürünün şeklidir diyebiliiriz.

Marka ise benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.Yani işin içine şekil unsuru da giriyor.

Bu durumda örnek olarak Eti Browni ürününü paketiyle birlikte marka olarak tescil ettirebilir miyiz? Tasarım tescilini almak zorunda mıyız?
Yarın birisi Eti Browni ismini kullanmayıp sadece paket şeklini kullansa ne olur?
Old 04-06-2007, 12:12   #2
av.füsun kimiran

Varsayılan Eti browni

Öncelikle belirtmeliyim ki, Eti Browni davası tarafımca takip edilen bir davadır.Bu davada BROWNİ cins olduğu iddiası ile TPE tarafından onlarca firmaya, onlarca tescil yapıldı.Bizde işaretin cins olmadığını, ETİ'ye ait ve ETİ'ye mal olmuş, inhisari hak oluşturan ayıredici marka olduğunu savunduk.Yerel mahkeme açtığımız YİDK iptal davalarını kabul etti ve yargıtay'da kararı onadı.Burada tasarım ile marka çok farklı ,zira marka işaret olarak tescil edilir ve hükümsüz kılınana dek korunur.Tasarım da ise eğer üzerinde marka var ise taasarım tescili yapılmış olması markanın üçüncü şahıslara karşı inhisari hak sağlamaz.Yani birileri tasarım tescili yolu ile BROWNİ ibaresini tescile bağlar ise BROWNİ TESCİLLİ MARKAMDIR diyemez.
Old 05-06-2007, 10:50   #3
AdaletTR

Alıntı:
Yazan av.füsun kimiran
tasarım ile marka çok farklı ,zira marka işaret olarak tescil edilir ve hükümsüz kılınana dek korunur.Tasarım da ise eğer üzerinde marka var ise taasarım tescili yapılmış olması markanın üçüncü şahıslara karşı inhisari hak sağlamaz.Yani birileri tasarım tescili yolu ile BROWNİ ibaresini tescile bağlar ise BROWNİ TESCİLLİ MARKAMDIR diyemez.

Merhaba Fisun Hanım. Eti Browni örneği ilk aklıma gelen örnek olduğu için yazdım. Maruf ve meşhur olmuş bir ürünün taklidi fazla olsa gerek. Sizlere hukuk mücadelenizde başarılar diliyorum.

Marka ve tasarım farklı konular ancak benim sormak istediğim daha ziyade ŞEKİL ile ilgili. Şöyle sorumu daha açık hale getirmeye çalışayım.

Eti Browni markasını paketleme şeklini almadan sadece yazılı olduğu şekliyde aldık ve marka tescilimiz var.

Ancak birisi çıkıp örneğin Keksan Kek diye ürün ismi ile fakat eti browninin paket tasarımı(renk dizayn süsleme vs) ile satış yapıyor?

Burada marka ihlali var mıdır?
Old 05-06-2007, 15:51   #4
av.füsun kimiran

Alıntı:
Yazan AdaletTR
Merhaba Fisun Hanım. Eti Browni örneği ilk aklıma gelen örnek olduğu için yazdım. Maruf ve meşhur olmuş bir ürünün taklidi fazla olsa gerek. Sizlere hukuk mücadelenizde başarılar diliyorum.

Marka ve tasarım farklı konular ancak benim sormak istediğim daha ziyade ŞEKİL ile ilgili. Şöyle sorumu daha açık hale getirmeye çalışayım.

Eti Browni markasını paketleme şeklini almadan sadece yazılı olduğu şekliyde aldık ve marka tescilimiz var.

Ancak birisi çıkıp örneğin Keksan Kek diye ürün ismi ile fakat eti browninin paket tasarımı(renk dizayn süsleme vs) ile satış yapıyor?

Burada marka ihlali var mıdır?
Önce kavram hatanızı düzelteyim.Marka ETİ BROWNİ-KEKSAN KEK ise marka benzerliği yok.Marka ihlali markaların benzemesi demektir.Ancak ambalaj benziyor ise marka farklı olsa bile davaya konu olabilir.Davanın konusuda haksız rekabet olacaktır,marka ihlali değil.
Old 06-06-2007, 15:30   #5
AdaletTR

KEKSAN - KEK markası ile ancak tamamen aynı olan paket dizaynı ile marka+şekil tescili var.
Bu durumda markanın şekil olarak kısmen hükümsüz kılınması gerekmez mi? Haksız rekabet davası yeterli olmuyor mu bu durumda ?
Örnek vermek gerekirse, aşağıdaki resim marka tescilli ve Çaykur paketinin birebir aynısı (isim hariç)

Old 06-06-2007, 16:36   #6
av.füsun kimiran

Markanın şekil olarak kısmen hükümsüzlüğü ne demek pek anlamadım.Tasarım yeni ve ayırdedici değil ise, yani bu tasarım daha önce tescilli yada tescilsiz başka bir ambalaja görünüm olarak benziyor ise hükümsüzlüğü için dava açılabilir.Üzerinde KEK yada KEKSAN yazması önemli değil.
Old 26-09-2007, 13:54   #7
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Önemli Ambalaj (tasarim) Tescili Hk.

Sayın AdaletTR,
Ambalaj tasarımları, desen şekil, motif v.b yenilik arz eden bir husus var ise ve piyasada 'albenisi' özelliği dolayısı ile iyi bir pazar payına sahip olması ümid ediliyor ise mutlaka tescil ettirmekte fayda var. Kötü niyetli kişi, markayı değil ancak sadece amblajı taklit etmeye yeltenebilir.

Ambalaj konusunda geçmişte ÜLKER grubu ile (yanlış hatırlamıyor isem) SARAY firması arasında ciddi hukuki davalar olduğunu basın yazmıştı.

Bir de özel ambalajların (coca cola şişesi gibi) marka olarak tescil ettirilmesi söz konusu. (uygulamada var)

Bahsettiğiniz ürüne ait ambalaj deseninin mutlaka yeni (piyasaya çıkışı son bir yılı geçmemelidir) ve ayırt edici (yenilik arz eden) farklı bir yönü olmalıdır. Aksi taktirde beyan usulüne göre çalışan T.P.E. Endüstriyel Tasarımlar Dairesi, inceleme sonucu şekli yönden eksiklik yoksa tasarımın ilanı sonucu belgeyi tanzim ederek gönderir. Önemli olan bu belgenin gerçekten doğru olması ve hukuki koruma sağlamasıdır. Çünkü gerçeğe aykırı beyanda bulunularak yapılan müracaatlara ait tescil belgesinin daha sonra şikayet ve/veya açılacak dava ile iptal ettirilmesi mümkündür. Ayrıca para+hapis cezası söz konusu olabilir.
Bu konuda Sn. CAHİT SULUK'un 4 ciltlik kapsamlı bir eseri var.
Faydalı olabilir.
İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
A.Fethi KÜÇÜKTEPE
Marka&Patent Vekili
Old 03-11-2008, 11:13   #8
av.m.kılıç

Varsayılan Telefon numarasının tescili

Ben biraz daha farklı ir konuda bilgilerinize ihityaç duyuyorum. Telefon numaralarının şirket adına tescili için ne yapmak gerek?Bu marka mı yoksa tasarıma mı girer?
Old 11-11-2008, 20:49   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan melisa_coymen
Ben biraz daha farklı ir konuda bilgilerinize ihityaç duyuyorum. Telefon numaralarının şirket adına tescili için ne yapmak gerek?Bu marka mı yoksa tasarıma mı girer?

Telefon numarasının tesciline gerek olmadığı kanaatindeyim. Böyle bir ihtiyaç nerden hasıl oldu anlayamadım. Telekom bünyesinde zaten telefon numarası abone adına tescillidir.

Ayrıca telefon hattının kullanım hakkı aboneye ait olup, hat Telekom uhdesindedir. Bu manada da Patent Enstitüsü nezdinde tescil engeli olduğu düşüncesindeyim.
Old 12-11-2008, 20:19   #10
Av.Duygu Işık Behrem

Gerçekten enteresan bir düşünce olmuş Telefon numaralarının TPE nezdinde tescil edilmesi söz konusu değildir. Sayın Meslektaşım Saim Bey'in de belirttiği gibi böyle bir tescile ihtiyaç yoktur. Marka tanımındaki "sayılar" ifadesinden yola çıkarak böyle bir soru sordunuz sanıyorum...

Zihnimi ve seçenekleri zorlayarak şu soruyu sormak istiyorum; markanızı logonuz ile birlikte tescil ettirmek ve bu logoda da telefon numaranızın bulunmasını mı istemektesiniz?
Old 13-11-2008, 10:15   #11
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Mesaj Marka ve logoFarki Konusu

Yapılacak duyuru reklam ve işin şekline göre Markada logo ile birlikte tescil almak da mümkün.

Ancak logoyu, zaman zaman farklı yerlerde tek başına kullanmak düşüncesi olacak ise o taktirde logoyu yanlız başına ve markayı da ayrı tescil ettirmek gerekir.

Garanti bankasının yonca yaprağı, hem yanlı başına ve hem de Garanti... kelimeleri ve sloganlarla ile birlikte ayrı ayrı tescillidir.
Bu sizin, neyi nasıl empoze edeceğinize, zihinlerde nasıl bir etki bırakmak arzusunda olacağınıza bağlı.

Açıklamaların faydalı olacağını umarım.
Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi