Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

8 Ay Ücretsİz ÇaliŞilir Mi???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2009, 14:18   #1
AV.SANEM

Varsayılan 8 Ay Ücretsİz ÇaliŞilir Mi???

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilim işveren ve maaş ödemelerini elden yapıyor, ne bordro imzalatıyor ne de banka hesabına ödeme yapıyor. Ama gerçekten ödemeleri yapıyor ve hani kötü gün dostu bi patron, hep işçilerini kolluyor koruyor falan. İşçinin teki çıkıyor, sözde başka gerekçelerle birlikte 8 ay maaş almadığını da iddia ediyor. Müvekkilim kafasını taşlara vuruyor bu nankörlük karşısında ama elden ne gelir. Allahtan bir kaç tane bankaya havale yapılmış maaş ödemesi; işçi elden maaşını almaya müsait olamadığı için.Şimdi... asıl sormak istediğim 8 ay gibi uzun bir süre maaş almadan bir işyerinde çalışmış olduğu iddiası hayatın olağan akışına aykırı değil mi? Ama buna ilişkin herhangi bir yargıtay kararı veya emsal mahkeme kararı bulamadım. Yani 8 ay maaş almadım demek bile aslında kendi iddiasını çürüten bir beyan değil mi?
Old 07-02-2009, 14:55   #2
FYLOZOF

sanem hanım sırf işini kaybetmemek için bu ülkede, 1 yıl maaş alamayan insanlar var, bu durum avrupada belki hayatın olağan akışına aykırı gelebilir. ama bizim ülkede hayatın olağan akışına hiçte aykırı değil.
kaldıki çalışan her işçinin bordrosu müvekkilinz tarafından tutulmak zorundaydı, bankadan vs.. göndermiş olduğu havaleler, yada ispatladığı ödemeler, alacağı ücretten mahsup edilebilir.
Old 07-02-2009, 17:47   #3
AV.SANEM

sayın fylozof; günde iki saatten fazla mesai hesaplamada dikkate alınmıyor; hayatın olağan akışına aykırı diye.hatta hakimin 1/4 oranında indririm yapabilme yetkisi var. bu bir işçinin fiilen günde 2 saatten fazla fazla mesai yapmadığı anlamı taşımıyor.yani demek istediğim hukuki anlamda hayatın olağan akışı kavramı maalesef fiili durumla farklılık arz edebiliyor.paylaştığım konuda buna ilişkin bir ayrıcalık var mı,demek istediğim bu. 1 yıl maaş almadan çalışanlar olup olmadığı konusunda yorum yapmıyorum.
Old 07-02-2009, 19:35   #4
Adli Tip

Sayın AV.SANEM;

Fazla mesai ücretiyle yaptığınız mukayese daha önce benim de dikkatimi çekmişti. Yargıtay belirli bir fazla mesaiden fazlasını hayatın olağan akışına aykırı buluyor. Oysa bazı işlerde ve işyerlerinde hayatın olağan akışı ömür boyu fazla mesai yapmayı gerektirtirebiliyor.

Ücretsiz çalışma konusunda "hayatın olağan akışı" kıstası Yargıtay'a göre ne kadardır şu anda ben de bilmiyorum.

Ama ikisinin arasında şöyle önemli bir fark var:

Fazla mesai yaptığını işçi ispatlamakla mükelleftir.

Ücretin ödendiğini ise işveren ispatlayacaktır!

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi