Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üniversite öğrencisinin hastalık mazereti için aldığı raporun kabul olunmaması

Yanıt
Old 05-06-2010, 23:06   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Üniversite öğrencisinin hastalık mazereti için aldığı raporun kabul olunmaması

Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar,
Bu aralar malum üniversitelerde final haftası.Bir yakınım sağlık mazereti nedeniyle final sınavlarından birine giremiyor ve hastaneye gidebilecek mecali bulduğu ilk fırsatta hastaneye giderek final sınavının tarihini de kapsayan raporunu alıyor.Derse giren öğretim elemanı ise raporunun kabul olunmayabileceğine dair birşeyler söylüyor en son görüşmelerinde.Bu durumda usulüne ve gerçeğe uygun alınmış bir raporun kabul edilmemesi gibi bir tasarrufları var mıdır?Kabul edilmez ve de final hakkı kaybedilirse neler yapılabilir dava haricinde?
Saygılarımla...
Old 05-06-2010, 23:32   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

İdari yoldan müracaat edilir. Gerekirse Dekanlık ya da Rektörlük ile temasa geçilerek sorunun aşılmasına çalışılır. Raporun kabul edilebilirliği tamamen raporun çeşidine ve sınavın yeniden yapılmasının mümkün olup olmadığına göre değişir. (Mesela heyet raporunu gerektiren bir durumda tek bir doktorca verilen ya da tam teşekküllü hastaneden verilmeyen rapor yeterli sayılmayabilir)
Old 06-06-2010, 12:59   #3
wellan

Bağlı bulunduğu üniversitenin sınav yönetmeliğinde muhtemelen bu hususa ilişkin bir hüküm mevcuttur.Eğer böyle bir hüküm yok ise yapılan işleme karşı idari yargı yoluna başvrulması mümkün dür?Ancak bu tür olaylarda sayın meslektaşımın belirttiği üzere ilgili öğretim görevlisi ve yetkili olabilecek kişilerlerle(dekan) iletişime geçilmesi yada dilekçe yazılarak durumun arz edilmesinden sonuç alınabilir.SAYGILARIMLA.Çalışmlarınızda başarılar diliyorum.
Old 14-06-2010, 17:21   #4
ağaoğlu

Yönetmeliklerde genellikle ilgili raporun fakülte yönetim kurulunun kararıyla kabul edileceği ya da edilmeyeceği yer alıyor. Ancak bana göre bunun yönetim kurulunun kararına bırakılması raporu alan öğrenci ve özellikle raporu veren hekimlere güvensizlik hissi uyandırıyor. Yönetmeliğin ilgili maddesinin değiştirilmesi ya da iptaliyle ilgili bir başvuru süreci başlatılması düşünülebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi